Złam schematy - pomyśl o drzwiach łamanych lub przesuwnych!

Oceń artykuł:

50%
50%

Każdy, kto kiedykolwiek interesował się choć trochę architekturą wnętrz, wie doskonale, że drzwi to bardzo ważny element, jeśli chodzi o aranżację mieszkania. Nie tylko dzielą one przestrzeń na poszczególne pomieszczenia, ale też tworzą ich klimat i nadają im wyrazu poprzez odpowiedni design. Jeśli bardziej niż tradycyjne rozwiązania interesują Cię funkcjonalne, designerskie nowinki, warto wyjść poza schematy i postawić na drzwi składane lub przesuwne.

Złam schematy - pomyśl o drzwiach łamanych lub przesuwnych!

Gdzie sprawdzą się systemy drzwi przesuwnych?

Nie będzie chyba zaskoczeniem stwierdzenie, że drzwi łamane oraz przesuwne (naścienne lub chowane w ścianie) najbardziej praktyczne okazują się w małych mieszkaniach, nieustawnych pomieszczeniach i wąskich korytarzach. Wbrew pozorom wygoda i funkcjonalność to nie jedyne zalety, którymi odznaczają się drzwi składane. Taki rodzaj skrzydeł stanowi też niezwykle ciekawą alternatywę aranżacyjną dla drzwi tradycyjnych.

Jak działają drzwi łamane i drzwi przesuwne?

Zanim zdecydujemy się na system przesuwny w naszym mieszkaniu, warto dobrze zrozumieć mechanizm jego funkcjonowania. Czy wiesz, czym różnią się drzwi łamane od przesuwnych? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Drzwi łamane podzielone są na dwie symetryczne lub asymetryczne części, które są odpowiednio do siebie dopasowane. Podczas otwierania skrzydła takiego typu odnosimy wrażenie, że łamie się ono w miejscach łączeń.

W ofercie PORTA DRZWI znaleźć można aktualnie dwa rodzaje drzwi łamanych.

ALFA to drzwi łamane przylgowe, dwuelementowe, podzielone asymetrycznie. Wyposażone są w klasyczny zamek w skrzydle oraz w zaczep w profilu ościeżnicy.

Drzwi łamane BETA to z kolei rozwiązanie bardziej tradycyjne. To drzwi bezprzylgowe, dwuelementowe, które podzielone zostały symetrycznie i nie posiadają zamka.

Jeśli zaś chodzi o drzwi przesuwne, otwierają się one i zamykają wzdłuż linii ściany. Istnieją dwa warianty ich otwierania: drzwi przesuwne mogą odsuwać się na ścianę (są wówczas widoczne po otwarciu) lub chować w ścianę, co jest rozwiązaniem bardziej dyskretnym. Składają się ze skrzydła drzwi wewnętrznych (w takim układzie można zamontować praktycznie każde skrzydło) oraz ze specjalnej szyny, po której skrzydło jest przesuwane.

Oba rozwiązania – drzwi suwane wewnątrzścienne i naścienne – znajdziesz w ofercie PORTA DRZWI. Tę pierwszą opcję reprezentuje wśród naszych propozycji system KOMPAKT. Gwarantuje on maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki tej konstrukcji przeznaczonej do zabudowy drzwi mogą zostać schowane wewnątrz ściany gipsowej.

System naścienny dostępny jest zaś w PORTA DRZWI w trzech kolekcjach:

- METAL – to metalowy system przesuwny

- ALU – system przesuwny wykonany z aluminium

- PORTA – cały system wykonano z płyty wiórowej i MDF

Propozycje te różnią się między sobą nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale też technicznymi szczegółami konstrukcyjnymi. Więcej na ten temat dowiesz się ze strony internetowej PORTA DRZWI.

Nie tylko do małych pomieszczeń

O drzwiach łamanych i przesuwnych myślimy najczęściej w kontekście niewielkiego mieszkania lub wąskich problematycznych pomieszczeń. Nic dziwnego – tego typu systemy przesuwne są stworzone przede wszystkim z myślą o małych wnętrzach i stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych skrzydeł drzwiowych. Jeśli brakuje nam miejsca i standardowe drzwi mogłyby zderzać się z meblami, ścianą lub innymi skrzydłami, faktycznie warto zamontować drzwi łamane lub przesuwne, by lepiej zagospodarować przestrzeń w naszych czterech kątach.

Przesuwane drzwi mają jednak znacznie szersze zastosowanie. Właściciele dużych mieszkań również powinni wziąć pod uwagę te nietypowe rozwiązania. Drzwi składane i suwane charakteryzują się bowiem – poza wymiarem praktycznym – wysokimi walorami estetycznymi. Za pomocą takich skrzydeł możemy urozmaicić przestrzeń domu - są dość rzadko spotykane, a sama ich konstrukcja nadaje wnętrzu oryginalnego, wyjątkowego charakteru. Często zresztą ich cechy okazują się przydatne i w większych pomieszczeniach, np. w przypadku kuchni otwartej na salon. Drzwi przesuwne doskonale sprawdzą się w roli separatora: wyobraź sobie, że goście wpadają z niezapowiedzianą wizytą w momencie, gdy eksperymentujesz w kuchni… Zasunięcie drzwi pozwoli zaoszczędzić gościom widoku artystycznego nieładu, który tam aktualnie panuje. Dzięki skrzydłom łamanym można też w łatwy sposób przemienić otwarty salon w dodatkową sypialnię. Design i funkcjonalność systemów przesuwnych sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu!

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym