Wybór drzwi - kilka praktycznych porad

Oceń artykuł:

25%
75%
Każdy, komu przyszło kiedykolwiek budować dom lub remontować mieszkanie, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wybór odpowiednich drzwi nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jak dobrać ościeżnicę? W którą stronę powinny otwierać się skrzydła? Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych? To tylko kilka z licznych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, by podjąć odpowiednią decyzję. Niewłaściwy dobór drzwi i ich elementów wynika głównie z naszych nieprecyzyjnie określonych potrzeb. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Wybór drzwi - kilka praktycznych porad

Wygląd i funkcjonalność – dobrana para

Odpowiedni i dobrze przemyślany wybór drzwi w dużym stopniu wpływa na charakter całego wnętrza. Podczas remontu bardzo ważne okazuje się wkomponowanie ich w istniejącą aranżację. Powinny być dopasowane do koloru i struktury mebli oraz podłogi na zasadzie podobieństwa (np. jasna podłoga – jasne drzwi lub naturalne materiały we wnętrzu – naturalna okleina na drzwiach) albo kontrastu (np. jasna podłoga – ciemne drzwi lub naturalne materiały we wnętrzu – biała lub ciemna okleina na drzwiach). Oba rozwiązania wyglądają bardzo efektownie. Należy też pamiętać, że – aby wnętrze wyglądało spójnie i harmonijnie - wszystkie drzwi w mieszkaniu powinny pochodzić z jednej kolekcji, mieć jednakowe wykończenie (okleina, klamki) oraz zachowywać tę samą wysokość.

Poza atrakcyjnym wyglądem drzwi muszą też być funkcjonalne i dopasowane do charakteru pomieszczenia. W sypialni najlepiej sprawdzą się modele pełne - gwarantują prywatność i poczucie intymności, a dzięki lepszej izolacji akustycznej sprzyjają relaksowi i bezproblemowemu zasypianiu. Skrzydła łazienkowe z kolei powinny być wyposażone w zamek z rozetą, otwierać się na zewnątrz (co w razie nieprzewidzianej sytuacji pozwala łatwo je otworzyć) oraz zapewniać odpowiednią wentylację. W ciemnych wnętrzach, gdzie bezpośredni dostęp do światła jest ograniczony, warto zamontować drzwi z przeszkleniami, które rozjaśnią pomieszczenie i stworzą wrażenie przestronności. Jeśli natomiast nie chcemy, aby drzwi zdominowały niewielką przestrzeń mieszkania, zdecydujmy się na bardziej kompaktowe systemy drzwi przesuwnych.

Kwestie techniczne – co warto wiedzieć?

Funkcjonalność i wygląd to czynniki bardo ważne podczas, wyboru drzwi ale warto też zwrócić szczególną uwagę na pewne kwestie techniczne. Parametry takie jak strona, na którą otwierają się skrzydła, typ ościeżnicy i przylga mają ogromne znaczenie w późniejszym użytkowaniu drzwi.

Skrzydła lewe czy prawe?

Jak odróżnić drzwi „lewe” od „prawych”? Jest na to niezawodny sposób. Należy stanąć przed drzwiami tak, by skrzydło drzwiowe otwierało się „na ciebie”. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie - skrzydło jest lewe, gdy zamontowane są po prawej stronie – mamy do czynienia z drzwiami prawymi. By w mieszkaniu żyło się wygodnie, przy jego ogólnym planowaniu warto uwzględnić główne zasady dotyczące strony, na którą mają się otwierać drzwi:

- w małych pomieszczeniach drzwi powinny otwierać się na zewnątrz;

- drzwi po otwarciu nie powinny zasłaniać włączników światła;

- drzwi powinny otwierać się na pustą ścianę;

- drzwi nie mogą być położone zbyt blisko siebie, gdyż będą zderzać się przy jednoczesnym otwieraniu.

Jaka ościeżnica?

Ościeżnice dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: stałe i regulowane. Ościeżnicę stałą montuje się w otworze ściennym i wykańcza z jednej strony listwą opaskową, a z drugiej ćwierćwałkiem, który zasłania piankę i połączenie ze ścianą. Dużo bardziej nowoczesna okazuje się ościeżnica regulowana. Posiada ona stałe opaski z jednej strony i regulowane (obejmujące ścianę) z drugiej. Co ważne, futryna regulowana jest dużo szybsza w montażu.

Jak wybrać odpowiednią ościeżnicę do swojego mieszkania? Przed zakupem drzwi należy sprawdzić grubość muru oraz wielkość otworów w ścianie. Ekspert na naszym blogu podpowie, jak to zrobić. Na tym etapie zachęcamy również do skorzystania z usług Autoryzowanej Grupy Montażowej, która dokona profesjonalnego pomiaru i sama dobierze odpowiednią ościeżnicę.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

To terminy niewiele mówiące laikom, ale bardzo proste do wytłumaczenia. Drzwi przylgowe różnią się od drzwi bezprzylgowych wykończeniem krawędzi skrzydła. W drzwiach bezprzylgowych krawędź skrzydła tworzy jednolitą płaszczyznę, jest w pełni zlicowana z ościeżnicą. Skrzydło drzwi przylgowych posiada zaś wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę. Wybierając modele bezprzylgowe, nadajemy wnętrzu bardzo nowoczesny, stylowy charakter. Ich istotnym walorem estetycznym są ukryte zawiasy, po zamknięciu niemal niewidoczne. Dzięki temu drzwi sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę.

049

Drzwi z przylgą doskonale prezentują się z kolei w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym czy retro. Wciąż stanowią popularniejsze rozwiązanie, w związku z czym wybór wzorów i kolorów jest większy niż w przypadku skrzydeł drzwi bezprzylgowych.

Oceń artykuł:

25%
75%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym