Wybierz odpowiednią ościeżnicę do Twoich drzwi

Oceń artykuł:

35%
65%

Słowo ościeżnica nic Ci nie mówi? Myślisz, że to dziwne i skomplikowane pojęcie z nieznanego Ci świata drzwi? Cóż… Masz trochę racji. To określenie fachowe – ale z pewnością słyszałeś już kiedyś jego potoczny odpowiednik. Ościeżnicę w języku ogólnym nazywamy po prostu… futryną. Prawda, że prościej? Pozwól jednak, że w tym tekście – noszącym niewątpliwie pewne cechy specjalistycznego – pozostaniemy przy „naszym” określeniu ościeżnica. Skupimy się tu głównie na dwóch podstawowych rodzajach tego niezwykle ważnego elementu drzwi: wyróżnia się bowiem ościeżnice regulowane i stałe. Co musisz o nich wiedzieć?

Wybierz odpowiednią ościeżnicę do Twoich drzwi

Czym jest ościeżnica?

Na początek, gwoli ścisłości, powiedzmy sobie, czym właściwie jest ościeżnica i czemu służy. Nawet nie będąc ekspertem możesz chyba łatwo wywnioskować, że futryna jest niezbędna, by móc zamontować samo skrzydło drzwiowe.

Zakłada się ją na ścianę lub wstawia w otwór, żeby powiesić na niej zasadniczą część drzwi – właśnie skrzydło. Jednak mimo faktu, że skrzydło drzwiowe nie ma racji bytu bez ościeżnicy, te dwa elementy występują w sprzedaży osobno – oznacza to, że trzeba je samodzielnie (lub z pomocą ekspertów PORTA DRZWI) odpowiednio do siebie dopasować.

Montaż ościeżnicy najlepiej zlecić Autoryzowanej Grupie Montażowej rekomendowanej przez PORTA DRZWI – nie jest to bowiem prosta sprawa, a zależy od niej późniejsza funkcjonalność naszych drzwi. Ościeżnica montowana jest na na specjalną piankę już po wszystkich tzw. mokrych pracach, czyli gdy ściany są już pomalowane, a podłogi położone.

To bardzo ważne – w przeciwnym razie może dojść do wypaczenia drzwi. I wreszcie to, co zapowiadaliśmy już na wstępie: ościeżnice do drzwi podzielić można na dwa podstawowe rodzaje – są to ościeżnice stałe i regulowane.

Ościeżnica stała

 

Można powiedzieć, że to rozwiązanie klasyczne. Ościeżnica stała jest zazwyczaj wykonana z MDF-u – ten tajemniczo brzmiący skrót to nic innego, jak płyta pilśniowa. Montuje się ją w otworze przeznaczonym na drzwi wewnętrzne i wykańcza z jednej strony listwą opaskową, a z drugiej ćwierćwałkiem, który zasłania piankę i połączenie ze ścianą.

Do najpopularniejszych, jeśli chodzi o wymiary, należą ościeżnice o grubości 100 mm. Inne, niemal równie często wybierane, mają grubość 60 mm. Oba te rodzaje ościeżnic wstawia się najczęściej między dwie równoległe ściany, tam gdzie nie ma możliwości „objęcia” muru.

Ościeżnice regulowane

Znacznie bardziej nowoczesna okazuje się ościeżnica regulowana. Ma ona bowiem stałe opaski z jednej strony i regulowane, obejmujące ścianę, z drugiej. Taka regulowana futryna jest szybsza i łatwiejsza w montażu – także i w tym przypadku lepiej jednak zdać się na doświadczenie Autoryzowanej Grupy Montażowej.

W ofercie Porta DRZWI możesz znaleźć 3 rodzaje ościeżnic regulowanych: to Porta SYSTEM, Porta LEVEL oraz Porta SYSTEM ELEGANCE. Co warto o nich wiedzieć?

Ościeżnice Porta SYSTEM mogą objąć ścianę o grubości od 7,5 do 30 cm i są dostępne w rozmiarach od A do K. Występują we wszystkich kolorach i można je z łatwością dopasować do każdych drzwi wewnątrzlokalowych. Takie futryny wykonuje się z mieszanki płyt MDF (pilśniowych) i wiórowych. Wyposażone są też w specjalne gniazda na zawiasy.

Porta SYSTEM ELEGANCE i Porta LEVEL to zaś nowoczesne ościeżnice bezprzylgowe, syntetyczne i naturalne, które wyróżnia spośród innych szeroka, 8-centymetrowa listwa. Stosuje się je tylko do drzwi bezprzylgowych uważanych za bardzo nowoczesne i pasujących przede wszystkim do wnętrz w stylu minimalistycznym i industrialnym.

012

Porta LEVEL wyróżnia się z kolei dużym górnym panelem o wysokości 20 lub 100 cm, który optycznie wydłuża skrzydło oraz pozwala dopasować wysokość według potrzeb. W efekcie drzwi wyglądają niezwykle nowocześnie, a dzięki temu dyskretnemu połączeniu elementów - futryna i skrzydło ułożone z usłojeniem w jednej linii – okazują się także bardzo eleganckie

Jeszcze więcej wątpliwości? Nie wiesz, czym różni się ościeżnica przylgowa od bezprzylgowej? Spokojnie – jesteśmy przygotowani i na to. Koniecznie sprawdź, co mówią na ten temat nasi eksperci w artykule Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Oceń artykuł:

35%
65%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym