Drzwi do małego mieszkania

Oceń artykuł:

89%
11%

Szukasz dobrego sposobu na zaoszczędzenie miejsca w niewielkim mieszkaniu? Z pomocą kilku niezawodnych trików możesz sprawić, że stanie się w pełni funkcjonalnym miejscem do relaksu. Dobierz odpowiednie drzwi do kawalerki i zyskaj dodatkową przestrzeń.

Drzwi do małego mieszkania

Drzwi do małego mieszkania – jak je wybrać?

Chcesz otworzyć przestrzeń w małym mieszkaniu? Jest na to kilka sposobów – począwszy od pomalowania ścian w jasnych barwach, kończąc na wieszaniu luster. Niektórzy właściciele kawalerek decydują się na wyeliminowanie drzwi wewnętrznych, jednak naturalna potrzeba intymności sprawia, że są one niezbędne w łazience, sypialni czy pokoju dziecięcym. Jak je dobrać, aby nie pomniejszyły optycznie niewielkiego lokum? Poznaj sześć najważniejszych cech drzwi do małego mieszkania:

1.    Zwróć uwagę na sposób otwierania

W małym mieszkaniu ważne jest, aby w pełni wykorzystać każdy centymetr! Zwróć uwagę, czy w promieniu otwierania się drzwi jest wolna przestrzeń – rezygnując z klasycznych modeli skrzydeł drzwiowych, możesz zyskać dodatkowe miejsce na szafkę lub półkę.

Na niewielkim metrażu może okazać się, że drzwi sąsiadujących ze sobą pomieszczeń będą zderzać się podczas otwierania. Rozwiązaniem tego problemu są systemy przesuwne lub modele łamane, które nie będą wykorzystywały dodatkowej przestrzeni przy ich używaniu.

Porta KONCEPT_model A.9 z systemem naściennym

Porta KONCEPT z systemem przesuwnym

2. Bliskie ideału, czyli przesuwne drzwi do kawalerki

Szukasz ciekawego rozwiązania do swojego mieszkania? Postaw na system kasetowy, który zagwarantuje Ci możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni – skrzydło drzwi schowa się w ścianie, a Ty zyskasz dodatkowe miejsce. W tym wypadku doskonale sprawdzi się model Porta Verte HOME C.5 z systemem przesuwnym, który dodatkowo otworzy pomieszczenie dzięki przeszkleniom.

Warto wiedzieć:

Jeżeli urządzasz kawalerkę w stylu minimalistycznym i zależy Ci na ciekawym efekcie wizualnym, wybierz takie drzwi, które staną się ozdobą mieszkania. System przesuwny SLIDE w odcieniu Halifax Naturalny to propozycja dla tych, którzy cenią sobie subtelne i proste wnętrza.

 

system przesuwny SLIDE_kolor Gladstone Dab Piaskowy

System przesuwny SLIDE

3. Drzwi wtopione w ścianę

Jakie drzwi sprawdzą się przy aranżacji łazienki? Jeżeli zależy Ci na estetyce pomieszczenia, wybierz taki model, który będzie miał schowane zawiasy. Bezprzylgowe egzemplarze, czyli w pełni zlicowane z ościeżnicą, stworzą harmonijną całość ze ścianą. W małym mieszkaniu przydatne mogą okazać się też drzwi z odwrotną przylgą, które otwierają się do wewnątrz.

Efekt całkowitego zrównania się ze ścianą umożliwią drzwi Porta HIDE, których ościeżnica została ukryta w ścianie – po zamknięciu stworzą one jednolicie gładką płaszczyznę. Pokrywając ją na przykład betonem architektonicznym, skórą lub zakładając lustro, sprawisz, że zaaranżowane pomieszczenie zyska oryginalny wygląd.

Porta HIDE

Porta HIDE

4. Harmonia kolorów i wzorów

Oprócz tego, że kawalerka musi być w pełni funkcjonalna, nie można zapominać o znaczeniu barw i estetyce poszczególnych elementów. Dopracuj aranżację tak, aby nie męczyła wzroku i nie pomniejszała niewielkiego metrażu – stosuj ciemne kolory z głową, a wzorzyste tapety wykorzystaj jako element akcentowy. W małym mieszkaniu szczególnie ważne jest zachowanie ładu przestrzennego – pamiętaj o tym także przy wyborze drzwi. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są białe egzemplarze z systemem przesuwnym BLACK lub klasyczne modele, takie jak przeszklone Porta FOCUS Premium 4.B.

Urządzając małe mieszkanie, zapomnij o dużej liczbie zdobień czy bogactwie frezów i sztukaterii. Zastanawiasz się nad gładkimi skrzydłami z subtelną dekoracją w postaci klamki? Czemu nie! „Mniej znaczy więcej” – to uniwersalna zasada, którą warto stosować przy aranżacji kawalerki.

5. Drzwi do małego mieszkania – postaw na wielofunkcyjność!

Przeszklenia i lustra to sprzymierzeńcy w walce o powiększenie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu. Wykończone z ich pomocą drzwi odbijają światło, a tym samym optycznie powiększają wnętrze i dodatkowo je doświetlają. Sojusznikiem jest również oświetlenie – punktowe, umieszczone w kilku miejscach sprawi, że kawalerka stanie się przytulnym miejscem relaksu.

Odpowiednio wykończone skrzydła drzwiowe mogą pełnić także funkcję tablicy informacyjnej… lub stać się instrumentem dziecięcej ekspresji. Wystarczy pomalować je czarną farbą tablicową, by można było na nich pisać i malować. Jesteś kolekcjonerem magnesów lub przepadasz za pozostawianiem krótkich notatek na lodówce? Naklej na skrzydło folię magnetyczną, do której przyczepisz ważne wiadomości dla domowników, listę zakupów czy wykonany przez pociechę rysunek.

6. Zmień wysokość drzwi do kawalerki

Aby powiększyć optycznie małe mieszkanie, wystarczy… zmienić wymiary drzwi! Jeśli chcesz, by wnętrze sprawiało wrażenie o wiele wyższego, wybierz ościeżnicę z panelem sięgającym sufitu. Nowoczesne technologie pozwalają na wykorzystanie w pomieszczeniu skrzydeł o wysokości nawet 300 cm! Takie „wyciągnięte” drzwi, podobnie jak pionowe pasy, dodadzą wnętrzu centymetrów.

Jesteś lokatorem kawalerki w starej kamienicy? Wykorzystaj wysokie modele drzwi w aranżacji pomieszczeń! Strzeliste wnętrze i odpowiednio dobrane skrzydła drzwiowe pozwolą zachować odpowiednie proporcje, dzięki czemu w mieszkaniu zapanuje harmonia. Jeżeli szukasz ciekawego rozwiązania do pokoju, możesz także wybrać model z niewidocznym systemem przesuwnym EFEKT. Dzięki ukrytym prowadnicom i równomiernej strukturze jest idealną propozycją do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym.

 

Oceń artykuł:

89%
11%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym