Skąd wiesz, że Twoje drzwi są zamontowane poprawnie?

Oceń artykuł:

0%
100%
Wymiana drzwi w mieszkaniu wymaga od nas zawsze dużo uwagi. Najpierw trzeba wybrać idealne skrzydła, które wpasują się w ogólny styl mieszkania bądź wręcz przeciwnie – całkowicie je odmienią. Potem należy zastanowić się nad akcesoriami i okuciami drzwi i dobrać je tak, by pasowały do linii i stylu drzwi. 
Skąd wiesz, że Twoje drzwi są zamontowane poprawnie?

A i to nie koniec… Montaż drzwi okazuje się bowiem niezwykle istotnym punktem każdego remontu. W tej materii najlepiej zdać się na Autoryzowaną Grupę Montażową PORTA DRZWI. By jednak mieć stuprocentową pewność, że wszystko poszło zgodnie z planem, warto wiedzieć, jak to sprawdzić.

Zanim więc zaczniesz się cieszyć nowymi drzwiami w swoim mieszkaniu, oceń, czy zostały one prawidłowo zamontowane. Pomoże Ci to zaoszczędzić wielu kłopotów w przyszłości. Jak to zrobić, będąc kompletnym laikiem? Podpowiadamy, na które elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Ościeżnica

Hasło „ościeżnica” dla wielu nieobeznanych z tematem stolarki budowlanej osób może brzmieć tajemniczo. Jest to jednak nic innego jak… futryna. Wiedząc to, musisz przyznać, że to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o montaż drzwi – bez niej nie miałyby racji bytu. Żeby ościeżnica działała sprawnie przez wiele lat, podczas jej montowania muszą zostać spełnione pewne warunki.

Po pierwsze, sprawdź, czy ościeżnica została zabezpieczona silikonem od spodu i do wysokości cokołu. Dlaczego to ważne? Ze względu na jej stabilność i trwałość – silikon chroni płytę przed odklejeniem lub spuchnięciem z powodu nadmiernej wilgoci. Jeśli się o nim zapomni, dość szybko mogą pojawić się kłopoty z użytkowaniem drzwi.

Druga ważna sprawa dotycząca ościeżnicy to upewnienie się, czy zamontowano ją w pionie. Jak to sprawdzić? Jest na to prosty sposób: kilkakrotnie otwórz drzwi i zatrzymuj je w różnych miejscach.

Jeśli nie będą się same zamykać lub otwierać, będzie to oznaczało, że skrzydło zostało zamontowane poprawnie. Jeśli znasz się na budowlance, do sprawdzenia pionu możesz również użyć poziomicy.

018

Klamka i zamek

Jak dobrze wiesz, drzwi bez klamki montuje się tylko w specjalnych miejscach – z pewnością więc nie chcesz mieć takich w swoim domu. Dlatego też odbierając montaż drzwi wewnętrznych koniecznie zwróć uwagę na to, czy klamka działa poprawnie. Poprawnie znaczy w tym wypadku nic innego jak swobodnie.

Jeśli wyczujesz opory, to prawdopodobnie okucie jest krzywo zamontowane – to zaś w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważnych uszkodzeń zamka i konieczności jego szybkiej wymiany.

Dokładnie sprawdź też sam zamek. Zamknij go, przekręcając kluczyk „na raz” i spróbuj otworzyć drzwi. Jeśli Ci się to uda, nie znaczy to, że coś jest nie tak z zamkiem - a że ościeżnica została źle złożona. Montaż drzwi to jak system naczyń połączonych – jeśli coś pójdzie nie tak z jednym elementem, szwankować będą także i inne.

017

Skrzydło drzwiowe

Montaż drzwi, jeśli przeprowadzony zostanie w niewłaściwy sposób, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń samego skrzydła drzwiowego. W związku z tym warto mu się uważnie przyjrzeć.

Przede wszystkim oceń ogólny wygląd drzwi. Obejrzyj je dokładnie i upewnij się, czy nie ma rys, wgnieceń lub innych uszkodzeń. Powinny być gładkie i solidne.

Nie każdy wie, że zły montaż drzwi może prowadzić do ich wypaczenia. Można jednak w łatwy sposób temu zapobiec, mierząc przekątne zamontowanego już skrzydła drzwiowego (od lewego górnego rogu ościeżnicy do dolnego prawego rogu i odwrotnie).

Jeśli okaże się, że nie są równe, drzwi będą podatne na wypaczenia – trzeba więc naprawić tę usterkę jak najszybciej.

016

Decydując się na usługę Autoryzowanej Grupy Montażowej rekomendowanej przez PORTA DRZWI, minimalizujesz ryzyko nieprawidłowego montażu. Wykonują go fachowcy przeszkoleni specjalnie do pracy z naszymi produktami.

Mimo wszystko przy odbiorze montażu drzwi nie spiesz się, bądź dokładny i nie zachowuj żadnych wątpliwości dla siebie. Jeśli coś jest nie tak, po prostu wpisz to do protokołu odbioru. Montażysta od razu poprawi usterki lub przyjedzie w innym dogodnym dla Ciebie terminie.

W PORTA DRZWI doskonale wiemy, jak duże znaczenie ma odpowiedni montaż drzwi. Właśnie dlatego wraz z innymi cenionymi na rynku stolarki budowlanej markami partnerujemy akcji Dobry Montaż, która ma na celu promowanie najlepszych praktyk na tym polu i monterów, którym warto zaufać. 

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym