Montowanie drzwi - na którym etapie budowy montuje się drzwi wewnętrzne?

Oceń artykuł:

67%
33%

Jak ważna jest kolejność prac wykończeniowych, przekonał się chyba każdy, kto sam budował dom, wykańczał go albo remontował mieszkanie. Jeśli więc za remont, budowę zabierasz się sam, to potrzebujesz tylko wiedzieć, co i kiedy wykonać. Montowanie drzwi wewnętrznych też możesz wykonać samodzielnie

Montowanie drzwi - na którym etapie budowy montuje się drzwi wewnętrzne?

Gdy, budując dom, masz już surowe ściany i posadzki, to znaczy, że przygotowane są także otwory drzwiowe. W remontowanych mieszkaniach, po usunięciu wszystkich elementów, które mają być wymienione, czyli tynków i starych podłóg, trzeba dopiero przygotować otwory drzwiowe. Usuwa się wówczas stare futryny albo wybija się nowe otwory, w których pojawią się nowe ościeżnice.

Następnym etapem jest wykończenie ścian, a kolejnym ułożenie podłóg. Te prace nie powinny być przeprowadzane równolegle, ponieważ zbyt duża wilgotność, która pojawia się przy kładzeniu tynków, nie jest odpowiednia przy układaniu podłóg. 

Tak więc wszystkie tynki muszą dokładnie wyschnąć, zanim zaczniemy kłaść panele, deski czy płytki podłogowe. Po zakończeniu tych wszystkich prac przychodzi moment, kiedy możemy rozpocząć wprawianie drzwi wewnętrznych

Osadzanie futryny

Przede wszystkim należy pamiętać o jednym. Jeszcze na etapie stanu surowego trzeba ustalić, jakie wymiary będą miały ościeżnice drzwi. Szerokość otworów drzwiowych powinna być bowiem większa o 3-4 cm od wymiarów ościeżnic. Ważny też jest konkretny poziom posadzki, bo jeśli zostanie on już zdefiniowany, to możemy tak dobrać wymiar drzwi, aby skrzydła drzwiowe nie wymagały potem podcinania.

Producenci przygotowują drzwi z ościeżnicami w taki sposób, aby nawet osoba bez wielkiego doświadczenia mogła je łatwo zamontować. Montowanie drzwi wewnętrznych zaczynamy od osadzenia ościeżnicy. Czasami jest ona od razu zmontowana, a czasem trzeba ją po prostu złożyć.

Gotową futrynę wstawiamy w otwór drzwiowy i za pomocą klinów stabilizujemy. Tu bardzo ważne jest precyzyjne sprawdzenie pionu i poziomu. Jeśli to zrobimy niezbyt dokładnie, możemy mieć problemy z właściwym osadzeniem skrzydła drzwiowego.

Następnie w ościeżnicę wstawiamy tak zwane rozpórki, a szczelinę między ścianą  i ościeżnicą wypełniamy pianką montażową. Jeśli nie będzie rozpórek, rozprężająca się pianka montażowa może zniszczyć kształt ościeżnicy i w zasadzie trzeba ją będzie wyrzucić.

Jeżeli używamy pianki jednoskładnikowej, to najpierw otwór drzwiowy trzeba zwilżyć wodą. Gdy zamierzamy szczelinę wypełniać pianką dwuskładnikową, nie ma potrzeby używania wody.

Wykończenie otworu drzwiowego i maskowanie

Do tego celu używa się listew maskujących, które świetnie osłaniają szczelinę między ościeżnicą a ścianą. Aby zamontować listy, należy najpierw odciąć ewentualny nadmiar pianki, a następnie przystawić listwę w miejscu, w którym ma być zamocowana. Jeżeli wymaga skrócenia, należy to zrobić.

Za pomocą kleju montażowego przyklejamy dokładnie listwę na całej jej długości. Listwy należy dobrze docisnąć do ściany. Na koniec, między listwę i ścianę nakładamy silikon w kolorze dopasowanym do barwy futryny.

Montaż skrzydła drzwiowego

Powieszenie skrzydła drzwiowego nie powinno sprawiać kłopotów. Jeśli wszystko zostało dobrze wymierzone, nie będzie trzeba nic podcinać. Jeśli jednak gdzieś został popełniony błąd, skrzydło drzwiowe trzeba podciąć, tak by nie uszkadzało podłogi. Pamiętać też należy o wyregulowaniu zawiasów. Na koniec pozostał tylko montaż wkładki, szyldu i klamki, a tu trzeba jedynie uważać, by nie zarysować drzwi. 

Powierz montaż fachowcom

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z montażem drzwi, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do fachowców. Rekomendowane przez PORTA DRZWI Autoryzowane Grupy Montażowe to gwarancja profesjonalnego montażu drzwi przez ekspertów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest przedłużenie standardowej, 36-miesięcznej gwarancji na drzwi Porta o kolejne dwa lata.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym