Aranżacje drzwi wewnętrznych – kolorowa paleta możliwości

Oceń artykuł:

100%
0%

Drzwiom zewnętrznym i wewnętrznym nie zawsze poświęcamy należytą uwagę. Mają być przede wszystkim solidne oraz wygodne w użytkowaniu, ale co z estetyką? Współcześni projektanci wnętrz dokładają starań, żeby drzwi ciekawie wpisywały się w wystrój i stanowiły jego spójny element. Dlatego otwórzmy się na kolory i pomysłowy design. Jak to zrobić z powodzeniem?

Aranżacje drzwi wewnętrznych – kolorowa paleta możliwości Porta VECTOR Premium

Drewniane, białe, czerwone, niebieskie, a może z dodatkowymi przeszkleniami? Mamy do wyboru tak wiele drzwi wewnętrznych, że warto skorzystać z tego bogactwa możliwości. Choć odcienie drewna sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu, nie zaszkodzi otworzyć się również na inne barwy.

Kolor drewnianych drzwi 

Drzwi drewniane lub z okleiną drewnopodobną cieszą się niesłabnącą popularnością. I właściwie nie ma się czemu dziwić – odcieni drewna jest tak wiele, że łatwo dobrać ten pasujący do wnętrza. Zwykle wybieramy drzwi ciemniejsze niż ściany, w których są montowane. Do białych ścian pasują drzwi w kolorze jasnego drewna, do beżowych, morelowych czy zielonych – ciemne. Aby drzwi zyskały na lekkości i nie przytłoczyły wnętrza, zdecydujmy się na model z przeszkleniami. Do wyboru jedna większa szyba (z mlecznego szkła) lub wąskie prześwity w ciekawej kompozycji. Druga opcja ma świetne walory dekoracyjne. Jeśli chcemy, by drzwi dobrze komponowały się ze ścianą, skuśmy się na model bezprzylgowy.

PORTA RESIST Porta RESIST

Aranżacje białych drzwi wewnętrznych - powiew nowoczesności.

W jasnych, nowoczesnych wnętrzach często pojawiają się drzwi wewnętrzne – białe, nowoczesne, które doskonale wpisują się w skandynawski design. Mogą być idealnie gładkie, z prześwitami bądź subtelnymi wzorami. W tej ostatniej grupie znajdziemy drzwi ze żłobieniami w formie płytkich linii układającymi się w proste, geometryczne kompozycje. To z jednej strony urozmaicenie w designie, a z drugiej nawiązanie do nowoczesnej stylistyki w aranżacji wnętrz.

Jeśli zarówno ściany, jak i drzwi są białe, zyskujemy wystrój tzw. total look, czyli jednolity kolorystycznie. Takie rozwiązanie zadowoli zwłaszcza minimalistów i fanów oszczędnego dekoru. Jednak białe drzwi mogą również być dopasowane do ściany na zasadzie kontrastu. W tym sezonie panuje moda na ciemną szarość, granat oraz głęboką zieleń. Na tle ściany w takim kolorze białe nowoczesne drzwi pokojowe będą wyraźnie widoczne, a kontrast barwny ożywi i zdynamizuje wnętrze.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych – czerwień, granat, a może zieleń?

Choć kolory drewna i biel stanowią najczęstszy wybór, jeśli chodzi o drzwi, warto zwrócić uwagę także na inne barwy:

Czerwone drzwi: mocne, wyraziste, stanowiące ważny element wystroju. Doskonale zaprezentują się na tle białych bądź szarych ścian. To jednak opcja dla odważnych, tym bardziej że z czerwienią warto postępować rozważnie (może przytłoczyć wnętrze). Dlatego dobrze, jeśli najmodniejsze drzwi wewnętrzne w kolorze czerwonym będą jedynym tak wyrazistym akcentem w pomieszczeniu.

Granatowe drzwi: jeżeli nie wiesz, jaki kolor drzwi wewnętrznych będzie odpowiedni do jasnych ścian, postaw na granat. Z bielą ściany stworzy orzeźwiający duet, a z drewnem na parkiecie – ponadczasowo eleganckie zestawienie. Granat dobrze wypadnie także na tle ściany ceglanej bądź obłożonej płytkami cegłopodobnymi. Nie bójmy się też tego koloru w zestawieniu z boazerią – zarówno klasyczną, jak i angielską.

Zielone drzwi: ciemna, tzw. butelkowa zieleń znana jest z drzwi zewnętrznych w wiekowych kamienicach (częściej np. w Wielkiej Brytanii niż w Polsce). W tym roku zieleń powraca do łask, dlatego warto zainteresować się tym kolorem. Dobry duet stworzy z jasnymi, ciepłymi barwami ziemi albo odcieniem ceglanym. Mamy do wyboru m.in. zieleń butelkową, limonkową, groszkową czy elegancki szmaragd.

Warto pamiętać, że nowoczesne drzwi pokojowe w każdej chwili możemy przemalować na inny kolor. Dotyczy to zwłaszcza modeli, które mocno się opatrzyły. Alternatywę dla farby stanowią proste w aplikacji naklejki, folie dekoracyjne lub okleiny.

Drzwi wewnętrzne i kolory stolarki okiennej i parkietu

Drzwi i ściana to tylko jeden z aranżacyjnych aspektów. Zwykle drzwi wewnętrzne i zewnętrzne dobiera się w taki sposób, by pasowały do stolarki okiennej. Można zdecydować się na identyczny kolor i materiał albo pobawić się odcieniami. Dopasowanie do okien nie jest oczywiście obowiązkowe, choć bardzo wskazane. W ten sposób na poziomie detali aranżacyjnych zyskamy spójność i motyw przewodni.

Druga istotna sprawa to zestawienie koloru drzwi i posadzki. Tutaj mamy kilka możliwości. Pierwsza: drzwi w podobnym lub identycznym kolorze jak parkiet. Zapewnia to taki efekt, jakby parkiet niejako wspinał się do góry. Wtedy jednak dobierzmy kontrastową barwę ściany – w przeciwnym razie będzie bardzo monotonnie. Druga opcja to gra odcieniami – inny na posadzce niż na drzwiach. Mogą to być jedynie różne nasycenia tej samej barwy bądź mocny kontrast kolorystyczny.

file.drzwi Fot. Porta Drzwi

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym