Kolorowe drzwi – bogata paleta możliwości

Oceń artykuł:

0%
0%
Drzwiom zewnętrznym i wewnętrznym nie zawsze poświęcamy należytą uwagę. Mają być przede wszystkim solidne i wygodne na co dzień, ale co z estetyką? Współcześni projektanci wnętrz starają się, żeby drzwi ciekawie wpisywały się w wystrój i stanowiły jego spójny element. Dlatego otwórzmy się na kolory i pomysłowy design. Jak to zrobić z sukcesem?
Kolorowe drzwi – bogata paleta możliwości Porta VECTOR PREMIUM

Drewniane, białe, czerwone, niebieskie, a może z dodatkowymi przeszkleniami? Mamy do wyboru tak wiele drzwi wewnętrznych, że warto skorzystać z tego bogactwa możliwości. Choć odcienie drewna sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu, nie zaszkodzi otworzyć się również na inne barwy.

Kolor drewna zawsze na czasie

Drzwi drewniane lub z okleiną drewnopodobną cieszą się niesłabnącą popularnością. I właściwie nie ma się czemu dziwić – odcieni drewna jest tak wiele, że łatwo dobrać ten pasujący do wnętrza. Zwykle wybieramy drzwi ciemniejsze niż ściany, w których są montowane. Do białych ścian pasują drzwi w kolorze jasnego drewna, do beżowych, morelowych czy zielonych – ciemne. Aby drzwi zyskały na lekkości i nie przytłoczyły wnętrza, zdecydujmy się na model z przeszkleniami. Do wyboru jedna większa szyba (z mlecznego szkła) lub wąskie prześwity w ciekawej kompozycji. Druga opcja ma świetne walory dekoracyjne. Jeśli chcemy, by drzwi dobrze komponowały się ze ścianą, skuśmy się na model bezprzylgowy.

PORTA RESIST Porta RESIST

Białe drzwi, czyli powiew nowoczesności

W jasnych, nowoczesnych wnętrzach często pojawiają się drzwi białe. Mogą być idealnie gładkie, z prześwitami bądź subtelnymi wzorami. W tej ostatniej grupie znajdziemy drzwi ze żłobieniami w formie płytkich linii układających się w proste, geometryczne kompozycje. To z jednej strony urozmaicenie w designie, a z drugiej nawiązanie do nowoczesnej stylistyki w aranżacji wnętrz.

Jeśli zarówno ściany, jak i drzwi są białe, zyskujemy wystrój tzw. total look, czyli jednolity kolorystycznie. Takie rozwiązanie zadowoli zwłaszcza minimalistów i fanów oszczędnego dekoru. Ale białe drzwi mogą również być kontrastowo dopasowane do ściany. W tym sezonie panuje moda na ciemną szarość, granat oraz głęboką zieleń. Na tle ściany w takim kolorze białe drzwi będą wyraźnie widoczne, a kontrast barwny ożywi i zdynamizuje wnętrze.

Czerwień, granat, a może zieleń?

Choć kolory drewna i biel stanowią najczęstszy wybór, jeśli chodzi o drzwi, warto zwrócić uwagę także na inne barwy:

Czerwone drzwi: mocne, wyraziste, stanowiące ważny element w wystroju. Doskonale zaprezentują się na tle białych bądź szarych ścian. To jednak opcja dla odważnych, tym bardziej że z czerwienią warto postępować rozważnie (może przytłoczyć wnętrze). Dlatego dobrze, jeśli drzwi czerwone będą jedynym tak wyrazistym akcentem w pomieszczeniu.

Granatowe drzwi: albo w innym odcieniu koloru niebieskiego. Z bielą ściany stworzą orzeźwiający duet, a z drewnem na parkiecie – ponadczasowo eleganckie zestawienie. Granat dobrze wypadnie także na tle ściany ceglanej bądź obłożonej płytkami cegłopodobnymi. Nie bójmy się też tego koloru w zestawieniu z boazerią – zarówno klasyczną, jak i angielską.

Zielone drzwi: ciemna, tzw. butelkowa zieleń znana jest z drzwi zewnętrznych w wiekowych kamienicach (częściej np. w Wielkiej Brytanii niż w Polsce). W tym roku zieleń powraca do łask, dlatego warto zainteresować się tym kolorem. Dobry duet stworzy z jasnymi, ciepłymi barwami ziemi albo odcieniem ceglanym. Mamy do wyboru m.in. zieleń butelkową, limonkową, groszkową czy elegancki szmaragd.

Warto pamiętać, że drzwi w każdej chwili możemy przemalować na inny kolor. Dotyczy to zwłaszcza modeli, które mocno się opatrzyły. Alternatywę dla farby stanowią proste w aplikacji naklejki, folie dekoracyjne lub okleiny.

Kolor drzwi a stolarka okienna i parkiet

Drzwi i ściana to tylko jeden z aranżacyjnych aspektów. Zwykle drzwi wewnętrzne i zewnętrzne dobiera się w taki sposób, by pasowały do stolarki okiennej. Można zdecydować się na identyczny kolor i materiał albo pobawić się odcieniami. Dopasowanie do okien nie jest oczywiście obowiązkowe, choć bardzo wskazane. W ten sposób na poziomie detali aranżacyjnych zyskamy spójność i motyw przewodni.

Druga istotna sprawa to zestawienie koloru drzwi i posadzki. Tutaj mamy kilka możliwości. Pierwsza: drzwi w podobnym lub identycznym kolorze jak parkiet. Zapewnia to taki efekt, jakby parkiet niejako wspinał się do góry. Wtedy jednak dobierzmy kontrastową barwę ściany – w przeciwnym razie będzie bardzo monotonnie. Druga opcja to gra odcieniami – inny na posadzce niż na drzwiach. Mogą to być jedynie różne nasycenia tej samej barwy bądź mocny kontrast kolorystyczny.

file.drzwi Fot. Porta Drzwi

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym