Klamka do drzwi - jaką wybrać?

Oceń artykuł:

42%
58%

Najpiękniejsze drzwi będą kiepsko prezentować się z klamką w kompletnie innym stylu. Jeśli wybieramy drzwi nowoczesne, nie umieszczamy w nich klamek w stylu rustykalnym i na odwrót. Klasyczne drzwi świetnie się komponują z klamkami o długich szyldach. Natomiast skrzydła w stylu nowoczesnym dobrze będą wyglądać z klamką o surowym, kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym kształcie.

Klamka do drzwi - jaką wybrać?

Nadrzędną zasadą jest to, że im bardziej masywne i duże drzwi, tym klamki powinny być większe. Łatwo sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać delikatna, prosta klamka w duecie z drzwiami o dużych, wypukłych zdobieniach. W drugą stronę będzie to również fatalne rozwiązanie, gdy na nowoczesnych drzwiach, z dekoracyjnymi elementami stalowymi, umieścimy klamkę rodem z epoki Ludwika czternastego czy piętnastego.

Pamiętajmy, że to właściwie dobrane detale podkreślają styl wnętrza, wydobywają jego najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne cechy. I taką właśnie rolę pełnią zarówno klamki do drzwi wewnętrznych, jak i klamki do drzwi zewnętrznych.

Kolor i materiał jest bardzo istotny

Jeśli w swoich wnętrzach preferujesz stonowane kolory i subtelne aranżacje, możesz zdecydować się na taki kolor klamki, dzięki któremu nie będzie ona się zanadto wyróżniała na tle skrzydła drzwi. Jeśli lubisz zaszaleć z kolorami i pasuje to do całego stylu wnętrza, możesz dobrać kolor klamki na zasadzie kontrastu.

Jednak pamiętaj, że z kontrastem „trzeba umieć się obchodzić”. Niewłaściwie zastosowany, będzie raczej odstraszać lub emanować zwykłym kiczem. Tą zasadą należy kierować się, wybierając zarówno klamki do drzwi wewnętrznych, zewnętrznych, czy klamki do drzwi łazienkowych.

Niezwykle istotny jest też materiał. Nie umieszczamy klamek wykonanych ze stali czy aluminium na drzwiach o charakterze klasycznym. Te w zasadzie zarezerwowane są dla drzwi nowoczesnych. Wszelkie drzwi nawiązujące do stylów z poprzednich epok będą dobrze wyglądać w duecie z klamkami mosiężnymi lub tylko przypominającymi klamki mosiężne. Sprawdzą się też elementy stylizowane na złote klamki.

Kolor klamki trzeba bardzo uważnie dobierać i warto posługiwać się próbnikiem oklein skrzydeł drzwiowych, tak aby nie popełnić błędu. Zwróć też uwagę na to, jakie zawiasy i okucia znajdują się na drzwiach, bo klamka też musi do nich pasować.

Rodzaje klamek

To kolejny aspekt, który będzie wymagał decyzji, bo wybierając klamki do drzwi pokojowych czy zewnętrznych, trzeba zwrócić uwagę na ich budowę. Najczęściej spotykamy klamki o szyldach pełnych, rozety okrągłe lub kwadratowe, z wkładką lub na klucz. Mogą one być w kształcie prostokąta lub kwadratu i wówczas są zwykle dwu- lub jednoelementowe.

Bardzo często są dzisiaj wybierane klamki do drzwi typu rozeta, które składają się z kwadratowej lub okrągłej tarczy połączonej z uchwytem. W sprzedaży są też klamki z rozetą, w której znajduje się otwór na klucz lub specjalne pokrętło z zamkiem WC.

Warto też zwrócić uwagę na sprężyny, znajdujące w klamkach. Umieszczone po obu stronach, znacznie podnoszą komfort otwierania i zamykania drzwi. To są nieco droższe rodzaje klamek, ale są znacznie bardziej komfortowe w użyciu, ponieważ po ich naciśnięciu, same powracają do pozycji wyjściowej.

Oceń artykuł:

42%
58%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym