Jak dopasować drzwi wejściowe do drzwi wewnętrznych - krótki poradnik

Oceń artykuł:

0%
0%
Specjaliści od aranżacji wnętrz zgodnie uważają, że drzwi to element, od którego nierzadko zależy cały wystrój mieszkania. Stanowią niejako ukoronowanie stylu i charakteru wnętrza. Odpowiedni wybór skrzydeł nie jest jednak wcale prosty i wymaga niezwykłego wyczucia oraz intuicji. Bez wątpienia trzeba go bardzo dobrze przemyśleć, by osiągnąć efekt spójny, harmonijny i przyjemny dla oka. Co więcej, by wszystko wyglądało dobrze i wzajemnie się uzupełniało, drzwi wewnętrzne powinny być odpowiednio dobrane do drzwi wejściowych. Nie wiesz, jak to zrobić? W tym artykule podpowiemy Ci, czym się kierować w wyborze drzwi wejściowych, by idealnie dopasować je do skrzydeł wewnętrznych.
Jak dopasować drzwi wejściowe do drzwi wewnętrznych - krótki poradnik

Drzwi wejściowe – takie same, jak wewnętrzne

Pierwsze, co widzą Twoi goście, nadchodząc z wizytą, to właśnie drzwi wejściowe. Pełnią one więc ważną funkcję reprezentacyjną i często odpowiadają za pierwsze wrażenie, jakie Twoje mieszkanie robi na odwiedzających Cię znajomych czy członkach rodziny.

Poza tym jednak powinny być gwarancją bezpieczeństwa i ochroną przed potencjalnymi zagrożeniami – warto więc wybierać modele o dodatkowych wzmocnieniach i zabezpieczeniach.

Aktualnie w standardowej ofercie PORTA DRZWI znaleźć można 3 różne kolekcje drzwi wejściowych do mieszkania, opisane w naszym katalogu jako drzwi wewnętrzne wejściowe: AGAT, KWARC oraz GRANIT.

Czym się różnią i dlaczego zostały tak pogrupowane? Podstawowa różnica między poszczególnymi seriami wiąże się z ich parametrami technicznymi. Drzwi z tych kolekcji występują praktycznie w tych samych wzorach i kolorach.

Tak więc niezależnie od tego, czy wybierzesz drzwi specjalnie wzmocnione, przeciwpożarowe czy antywłamaniowe, jeśli chodzi o design możesz wybierać z tego samego wachlarza wzorów oraz z tej samej palety barwnej oklein.

zdjecie4315 Porta GRANIT

Ważna informacja w kontekście tematu zasygnalizowanego we wstępie to fakt, że drzwi wejściowe PORTA DRZWI występują w tym samym zestawie kolorów, co wewnętrzne drzwi do pomieszczeń. Logiczną tego konsekwencją jest nasza pierwsza propozycja dopasowania drzwi wejściowych do skrzydeł wewnątrz mieszkania: dobranie drzwi w takim samym kolorze.

To rozwiązanie klasyczne i bardzo bezpieczne. W ten sposób masz bowiem pewność, że cały zestaw drzwi stanowi spójną całość – taka harmonia jest bardzo pożądana, sprawia wrażenie statecznej i dostojnej, a także świadczy o wyważonym guście gospodarza.

Drzwi wewnętrzne i wejściowe w kolorach, które się lubią

Oczywiście nie jest to jedyna możliwość, którą podsuwają nam projektanci wnętrz. Innym dobrym wyjściem może być też skrzydeł wejściowych w kolorze innym niż drzwi wewnętrzne, ale bardzo do niego zbliżonym lub po prostu dobrze z nim współgrającym.

Na jakiej zasadzie można łączyć kolory? By taka kompozycja wyglądała na harmonijną, pod uwagę trzeba wziąć nie tylko kolor samych drzwi, ale i styl całego wnętrza. Jeśli np. chciałbyś zaaranżować mieszkanie w niezwykle modnym stylu skandynawskim, możesz wybrać białe skrzydła wewnętrzne i szare wejściowe. Stworzą mocny i świetnie uzupełniający charakter całego wnętrza duet.

Drzwi wewnętrzne i wejściowe w kontrastowych barwach

Do odważnych świat należy – jeśli powyższe rozwiązania nie przypadły Ci do gustu, możesz obrać zupełnie inną taktykę aranżacyjną. Drzwi wejściowe nie muszą być w identycznym, ani nawet w zbliżonym kolorze do skrzydeł wewnętrznych, by razem z nimi stworzyć dobraną parę – mogą być także mocno kontrastowe.

Okazuje się, że w niektórych aranżacjach przeciwieństwa komponują się doskonale. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by zestawić białe drzwi z bardzo ciemnymi.By jednak nie osiągnąć niepożądanego efektu kakofonii, warto postawić na jeden rodzaj drewna, a w przypadku okleiny lepiej wybierać taką, która imituje ten sam gatunek drzew. Wiąże się to nie tylko z podobnym wybarwieniem, ale także usłojeniem charakterystycznym dla klonu, dębu, orzecha itp. W ten sposób zachowamy spójność stylizacji.

Jak sam widzisz, komplet drzwi w mieszkaniu wcale nie musi być jednolity, by wyglądać spójnie i stylowo. Ważne, aby drzwi tworzyły harmonijną całość: oprócz tego samego gatunku drewna warto też zdecydować się na wspólny motyw obecny na wszystkich skrzydłach, np. zdobne intarsje.

Życzymy trafnych wyborów!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym