Jak dobrać klamkę – istotny szczegół w aranżacji drzwi

Oceń artykuł:

75%
25%

By drzwi można było wygodnie zamykać i otwierać, konieczne są klamki. To detal, na który zwraca się uwagę od wejścia, nim jeszcze przekroczymy próg. Dobierając klamki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność. Równie ważna jest strona estetyczna – zanim chwycimy za klamkę, skupiamy na niej nasz wzrok.

Jak dobrać klamkę – istotny szczegół w aranżacji drzwi Porta VECTOR Premium

Klamka to detal, który pełni nie tylko funkcję użytkową. Odpowiednio dobrana do drzwi może dodać im urody, podkreślić ich styl, a nawet nadać im charakter. Nie powinno być z tym problemów, gdyż możliwości wyboru odpowiedniej klamki jest bardzo dużo – ułatwia nam go bogactwo kształtów, kolorów i wymiarów modeli dostępnych na rynku.

Drzwi zewnętrznejakie wybrać, by zadbać o wygodę i bezpieczeństwo?

Dobre drzwi zewnętrzne powinny się wyróżniać odpowiednim certyfikatem (wydanym np. przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej), który świadczy m.in. o ich antywłamaniowości. Nadaje się go na podstawie obowiązujących w Polsce dokumentów. By go uzyskać, drzwi poddaje się próbom z użyciem narzędzi i sposobów popularnych wśród włamywaczy. Te, które wytrzymają napór w określonym przedziale czasowym, otrzymują stosowny certyfikat.

Dobierając klamkę do drzwi zewnętrznych, poza aspektami estetycznymi szczególną uwagę należy zwrócić na jej funkcjonalność.

Drzwi często można kupić z dodaną do nich klamką. Nie zawsze jednak spełnia ona oczekiwania użytkowników. Bywa, że jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do masywnych drzwi wejściowych lub nie harmonizuje z innymi detalami w strefie wejścia.

Dobierając klamkę do drzwi zewnętrznych, poza aspektami estetycznymi szczególną uwagę należy zwrócić na jej funkcjonalność. Powinna być na tyle wygodna, by gdy przekraczamy drzwi, niosąc zakupy czy wnosząc różne sprzęty, łatwo było jej użyć. Taką klamkę docenią też osoby mniej sprawne – starsze czy dzieci. Do najbardziej funkcjonalnych można zaliczyć klamki z uchwytem poziomym, który łatwo jest chwycić w dłoń, a gdy ręce mamy zajęte, można nawet nacisnąć ją łokciem i w ten sposób otworzyć drzwi. Wybierz model z uchwytem o miękkich, wyoblonych liniach. Jeśli zdecydujesz się na uchwyt w formie gałki, najlepiej sprawdzi się owalna lub okrągła. Dzięki temu, że nie ma ona kantów, manewrowanie nią nie sprawi kłopotu, nie zaczepisz także o nią rękawem czy innym elementem garderoby. 

Klamka do drzwi zewnętrznych powinna być również solidna i zapewniać domownikom bezpieczeństwo (poprzez zastosowanie w niej rozwiązań antywłamaniowych). Najlepiej, jeśli będzie wykonana z materiału odpornego na korozję, np. anodowanego lub powlekanego tlenkiem aluminium. Dobrym wyborem będą także klamki mosiężne. Mogą być lakierowane, ale większą trwałość mają chromowane lub tytanowane. W trudnych polskich warunkach atmosferycznych sprawdzą się także klamki wykonane ze stali nierdzewnej. Warto je zamontować, jeśli drzwi wejściowych nie chroni zadaszenie. Klamka powinna również skutecznie odstraszać potencjalnych włamywaczy i chronić zamek przed rozwierceniem oraz ingerencją w jego mechanizm.

Porta SKANDIA Porta SKANDIA

W parze ze stylem drzwi

Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne, nawiązujące do stylów historycznych lub rustykalnych, np. z bogato zdobionym skrzydłem, domagają się odpowiedniego „wykończenia” klamką. Dziś mamy możliwość dobrania klamki do każdych stylowych drzwi nawiązujących np. do modeli klasycznych, secesyjnych czy art deco. Można kupić nawet repliki starych modeli. Klamka może nawiązywać do zastosowanych inkrustacji czy wyszukanych form wypełnień filongowych lub kształtów przeszkleń. Ozdobny może być nie tylko uchwyt, ale także szyld lub rozeta. W tego typu drzwiach często stosuje się szyld podłużny, który doskonale współgra z masywnymi skrzydłami drzwiowymi. Do takich modeli najbardziej pasują klamki wykonane z mosiądzu lub powlekane powłokami do złudzenia przypominającymi stare złoto czy srebro. Mogą być one połączone z drewnem, porcelaną lub kryształami.

Przyjęło się, że dopełnieniem nowoczesnych drzwi pokojowych są proste klamki o bardzo oszczędnej, zdyscyplinowanej formie. Takie wyroby warto zastosować w drzwiach z rysunkiem poziomych lub pionowych pasów. Gładkie skrzydła drzwiowe dają większą swobodę aranżacji. Może ich dopełnieniem warto uczynić klamki o bardziej swobodnym wyrazie? Bogato zdobione, z różnokolorowymi kryształkami, bursztynem czy wykonane z żywicy. Wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziemy klamkę odpowiednią nawet do najbardziej designerskich drzwi. Warto na przykład sięgnąć po mniej oczywiste kształty i kolory – czerwona z szyldem w formie ołówka ucieszy każde dziecko, w barwach soczystego fioletu, zieleni lub błękitu i kształcie nawiązującym do barokowego przepychu doda charakteru wnętrzom w stylu fusion. Szczególnie styl fusion czy glamour pozwalają na więcej. Można więc takim gadżetem jak klamka dodać świeżości nieco nudnym mieszkaniom w stylu minimalistycznym.

Oceń artykuł:

75%
25%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym