Ile może kosztować wymiana drzwi w domu?

Oceń artykuł:

32%
68%

Remont domu bez wymiany starych drzwi nie jest kompletny – nowe skrzydła zmieniają wygląd i funkcjonalność wnętrza. Planując inwestycję, trzeba uwzględnić nie tylko koszt zakupu, ale też montażu.

Ile może kosztować wymiana drzwi w domu? Porta INSPIRE

Po wymianie drzwi wewnętrznych pomieszczenia nabiorą nowego charakteru. Ale też jest to operacja znacznie bardziej skomplikowana i kosztowna niż np. malowanie. Przeprowadza się ją zatem zwykle raz na kilkanaście lat lub rzadziej. Wydatek zależy między innymi od liczby i rodzaju drzwi, a także od skali prac.

Nowe skrzydła – zakładanie drzwi wewnętrznych

Najmniej kosztowny wariant to wymiana samych skrzydeł drzwiowych. Częsty powód, dla którego wybierane jest to rozwiązanie, stanowi też chęć uniknięcia kłopotliwego remontu. Dotyczy to zwłaszcza starszych mieszkań z metalowymi ościeżnicami. Usunięcie stalowej ramy, np. w łazience, może wymagać rozbicia płytek ceramicznych na ścianie i podłodze, taką operację przeprowadza się więc zwykle przy okazji kapitalnego remontu. Jeżeli futryny są proste i w dobrym stanie, można je wyczyścić, pomalować i dopasować nowe skrzydło. Musi mieć ono wymiary i rozstaw zawiasów dopasowane do starej ościeżnicy. Znalezienie odpowiedniego modelu bywa niestety kłopotliwe, dlatego zakładanie drzwi wewnętrznych wymaga pomocy fachowców, również gdy zdecydujemy się na montaż drzwi z ościeżnicą regulowaną.

Drugie rozwiązanie nieco podnosi koszt prac, a światło drzwi się zwęża, za to wybór produktów jest większy. Ceny najtańszych skrzydeł z kartonowym wypełnieniem zaczynają się już od niespełna 100 zł, za niewykończone drzwi z drewna sosnowego trzeba zapłacić ok. 200 zł, tafle ze szkła bezpiecznego kosztują przynajmniej 500 zł. Do tego doliczyć trzeba koszt klamek, od 20 zł do 200 zł za sztukę – wybór akcesoriów i rozpiętość cen są bardzo duże.

Wymiana drzwi

Jeśli tylko warunki na to pozwalają, lepiej wymienić drzwi razem z futryną. Nowe skrzydło i ościeżnica na pewno będą do siebie pasować. Łatwiej też dobrać drzwi do docelowej aranżacji wnętrza. Prace warto zaplanować z wyprzedzeniem i przeprowadzić podczas większego remontu, zwykle wiążą się one bowiem z hałasem, zapyleniem i groźbą uszkodzenia posadzki.

Obejrzyj nasz poradnik video dotyczący montażu drzwi na ościeżnicy Porta LEVEL

To cię też zainteresuje: Jak wybrać ościeżnicę do drzwi zewnętrznych?

Ościeżnice stałe są najtańsze, można kupić je już za około 100 zł, ale ich dopasowanie może być kłopotliwe. Pod tym względem atrakcyjniejsze są ościeżnice regulowane (od 250 zł).

Nie tylko wewnętrzne

W porównaniu z drzwiami zewnętrznymi sprzed kilku dekad nowe są lepszym zabezpieczeniem przed stratami ciepła, hałasem i przed włamaniem. Wymiana nie tylko poprawia więc wygląd budynku, ale też jest korzystna pod względem użytkowym. Godne uwagi są również skrzydła z przeszkleniami, które dodatkowo doświetlają strefę wejściową. Producenci oferują modele z drewna, metalu, konstrukcje wielowarstwowe. Różnią się one znacząco poziomem ochrony antywłamaniowej i innymi parametrami. Tym różnicom odpowiada cena, od niespełna 500 zł do kilkunastu tysięcy.

EcoPolarPASSIVE_4_v2 Porta ECO POLAR PASSIVE

Tani montaż

Choć zakładanie drzwi wewnętrznych nie wymaga fachowej wiedzy, często okazuje się, że potrzebna jest regulacja i dopasowanie. Przy braku doświadczenia i czasu prace lepiej powierzyć fachowcowi. Zwłaszcza że wielu producentów oferuje produkt wraz z montażem. Zachętę dla kupującego stanowi korzystniejsza stawka VAT, 8 proc. zamiast 23 proc. Umowa dotyczy w tym przypadku instalacji, drzwi są materiałem do wykonania usługi. Jeśli takiej możliwości brak, inwestor sam musi zatrudnić wykonawcę.

Najmniej kosztowna jest sama wymiana drzwi (nieraz to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych). Za montaż jednoskrzydłowych drzwi wewnętrznych trzeba zapłacić ok. 200 zł, dwuskrzydłowych – ok. 300 zł. Za montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną płaci się ok. 400-500 zł. Koszt zamontowania drzwi przesuwnych zależy od ich wielkości i systemu jezdnego. Tańsze (ok. 200 zł) są naścienne, droższe (400-600 zł) te chowane w ścianie.

Ceny są oczywiście uśrednione. Montaż drzwi drewnianych – większych, cięższych, o bardziej skomplikowanej konstrukcji niż przeciętna – jest droższy. Z drugiej strony przy większym zamówieniu można negocjować kwoty z wykonawcą. Oferty poszczególnych firm na tym samym rynku mogą znacząco różnić się ceną, warto je więc porównać przed podpisaniem umowy.

Oceń artykuł:

32%
68%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym