Drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku. Jak wybrać dobre drzwi wejściowe?

Oceń artykuł:

50%
50%

Cenimy sobie ciszę i spokój we własnym mieszkaniu. W takich przyjaznych warunkach jesteśmy w stanie odpocząć i zrelaksować się po całym dniu. Jednak na klatkach schodowych w bloku zawsze coś się dzieje. Ktoś wchodzi na kolejne piętro, dziecko płacze, ktoś rozmawia albo komuś coś upada. Wydaje się, że są to drobiazgi, ale często prowadzą do rozdrażnienia i zmęczenia. Idealnym rozwiązaniem do mieszkania w bloku będą więc drzwi dźwiękoszczelne.

Drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku. Jak wybrać dobre drzwi wejściowe?

Drzwi dźwiękoszczelne - magia ciszy w mieszkaniu

Człowiek czuje się najlepiej, gdy poziom otaczającego go hałasu nie przekracza 40 dB w ciągu dnia. W nocy powinno być jeszcze ciszej. Tymczasem hałas na ulicy sięga nawet 80 dB, a w budynkach wielorodzinnych bywa momentami równie uciążliwy.

Dobre, dźwiękoszczelne drzwi zapewniają duży komfort, wygłuszając zewnętrzne odgłosy. Porta oferuje drzwi wejściowe z klatki schodowej do mieszkania, redukujące poziom hałasu o 32-36 dB. Tak znakomite efekty osiągnięto dzięki specjalnemu wypełnieniu i systemowi uszczelek, który został doskonale dopasowany do futryny.

Jednak w niektórych sytuacjach, na przykład gdy pracujemy w domu albo mamy małe dziecko, taki poziom wygłuszenia może nie wystarczyć. Wówczas warto wiedzieć, że Porta pokusiła się o dość innowacyjne rozwiązanie. To specjalne drzwi zewnętrzne wyciszające Rw=42 dB. Do ich stworzenia wykorzystano modele pochodzące z linii drzwi technicznych.

Mimo że drzwi te są przeznaczone do obiektów publicznych, ich wygląd łudząco przypomina drzwi dźwiękoszczelne do mieszkania. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób wymagających dużego wyciszenia swoich czterech kątów. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak wiedzieć, że drzwi te nie są antywłamaniowe. 

Dobre drzwi zewnętrzne do bloku

To takie, które są zarówno dźwiękoszczelne, jak i antywłamaniowe. Drzwi używane w poszczególnych pokojach oferują zwykle około 15-17 dB wygłuszenia, ponieważ ich wypełnienie stanowi karton, złożony w harmonijkę lub w formę przypominającą plaster miodu.

Drzwi wejściowe z klatki schodowej są lepiej wygłuszone, bo wypełnia się je płytami wiórowymi lub płytami układanymi warstwowo. Ponadto, jednym z elementów wypełnienia jest też blacha aluminiowa. Dzięki takim rozwiązaniom drzwi zapewniają dużo wyższą izolację akustyczną.

Aby drzwi spełniały dobrze swoje zadanie i chroniły przed wtargnięciem osób niepowołanych, muszą być wyposażone w dodatkowe elementy wzmacniające. Taką rolę pełnią stalowe pręty zamocowane w skrzydle drzwi. Specjalne zamki i bolce antywyważeniowe również są niezbędnym atrybutem dobrych drzwi antywłamaniowych.

PORTA proponuje kilka rodzajów drzwi wewnętrznych wejściowych. Są to kolekcje takie jak AGAT Plus – linia drzwi nieposiadająca jednak żadnej klasy antywłamaniowości czy OPAL Plus – drzwi z klasą B, wyposażone w zamek wielopunktowy i antywłamaniowe bolce. Kolekcja KWARC to także drzwi przeciwpożarowe, a linia GRANIT to drzwi antywłamaniowe o najwyższej klasie C, które na życzenie klienta mogą posiadać 30-minutową odporność ogniową.

Zarówno o dźwiękoszczelności, jak i o antywłamaniowości ostatecznej drzwi decyduje sam sposób ich zamontowania. Niewłaściwe osadzenie ościeżnicy lub złe dopasowanie skrzydła drzwi może znacznie obniżyć te parametry. Drzwi muszą być odpowiednio wyregulowane, nie mogą się zamykać ani zbyt ciasno, ani zbyt lekko.

Ościeżnica powinna zostać prawidłowo osadzona i wypełniona dokładnie pianką lub betonem. Złe umieszczenie uszczelek będzie skutkowało natychmiastowym obniżeniem stopnia dźwiękochłonności drzwi i ich niższą sprawnością izolacyjną. Z tych właśnie względów wskazanym jest zlecanie montażu drzwi firmom specjalizującym się w tych pracach. Listę naszych Autoryzowanych Grup Montażowych można znaleźć na www.porta.com.pl.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym