Drzwi wewnątrzklatkowe, antywłamaniowe - jakie wybrać?

Oceń artykuł:

50%
50%

Dobre drzwi antywłamaniowe są niezbędnym elementem w każdym mieszkaniu. To one zapewniają nam spokój, uwalniają nas od złych myśli o ewentualnym włamaniu w czasie urlopu i wówczas, kiedy po prostu nie ma nas w domu. Jednak, aby drzwi wewnątrzklatkowe antywłamaniowe spełniały swoje zadanie, muszą posiadać właściwe atrybuty i odpowiadać parametrom, zdefiniowanym dla tego typu drzwi. Na co więc zwracać uwagę, wybierając dobre drzwi?

Drzwi wewnątrzklatkowe, antywłamaniowe - jakie wybrać?

Drzwi wejściowe wewnątrzklatkowe

Podejmując decyzję o zakupie drzwi wejściowych do mieszkania znajdującego się w budynku wielorodzinnym, należy przede wszystkim zdefiniować wymagania, które musi spełnić wymarzone skrzydło drzwiowe. Drzwi klatkowe do bloku mogą być:

Antywłamaniowe

W drzwiach stosuje się odpowiednie rozwiązania, które gwarantują bardzo dobre zabezpieczenie przed wtargnięciem osób niepowołanych. Może to być zastosowanie takich elementów, jak specjalne bolce lub haki antywyważeniowe. Montowane są też zawiasy, uniemożliwiające proste wystawienie drzwi z ościeżnic.

Specjalne konstrukcje skrzydeł, zawierające wzmocnione ramy i kratownicę umieszczoną w środku, zabezpieczają drzwi przed ich rozbiciem. Do tego cały szkielet skrzydła drzwiowego pokrywany jest warstwą blachy, co stanowi bardzo dobre wzmocnienie. Całość zwykle uzupełniają specjalne zamki, często uruchamiające jednocześnie system ryglowania. Doskonałym przykładem solidnych drzwi antywłamaniowych jest kolekcja GRANIT

Z termoizolacją

Skrzydła drzwi są wypełniane specjalnym materiałem, zapewniającym bardzo dobrą izolację cieplną. Aby dodatkowo zapobiegać utracie ciepła, stosuje się też specjalne systemy uszczelek, które zapewniają doskonałe przyleganie skrzydła drzwi do ościeżnicy.

Dźwiękoszczelne

Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój i ciszę, drzwi o podwyższonym stopniu dźwiękochłonności są prawdziwym dobrodziejstwem. Często na klatkach schodowych jest dość głośno, co może przeszkadzać tym, którzy chcą wypocząć i zrelaksować się, a także tym, którzy pracują w domu.

Dobre drzwi posiadają klasę izolacyjności akustycznej Rw=32 dB, co oznacza, że wygłuszenie sięga około 32-36 dB. W ofercie Porta można też znaleźć drzwi wyciszające o bardzo wysokiej klasie Rw=42 dB.

Ognioodporne

To bardzo pożądana cecha drzwi antywłąmaniowych, ponieważ w przypadku pożaru zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w danym mieszkaniu. Drzwi takie (np. skrzydła z kolekcji KWARC) mają podwyższoną odporność na ogień, a ich rodzaj określa się literami: „E” i „I”, gdzie „I” oznacza izolacyjność ogniową, wyrażoną w minutach, w których nieogrzewana strona drzwi nie może osiągnąć wyższej temperatury niż 140oC. Drzwi ognioodporne oznaczane są symbolem na przykład EI30, co oznacza, że ogień nie przedostanie się do środka przez 30 minut.

Na podstawie tych parametrów charakteryzujących drzwi wejściowe wewnątrzklatkowe, można rozważać, co jest nam niezbędne. W katalogu Porta Drzwi znaleźć można drzwi wewnątrzklatkowe w wielu wariantach, dlatego każdy będzie w stanie wybrać coś dla siebie.

Inne aspekty zabezpieczenia mieszkania, których nie można pominąć

Jak można zauważyć w statystykach dotyczących sposobów włamań do mieszkań, znaczna część incydentów dochodzi do skutku poprzez sforsowanie okien i drzwi balkonowych. Trzeba więc wziąć pod uwagę fakt, że same drzwi antywłamaniowe nie są w stanie zabezpieczyć mieszkania.

Lokale znajdujące się na parterze powinny być wyposażone w okienne systemy antywłamaniowe. Z kolei mieszkania zlokalizowane na poddaszu, w których zamontowano okna dachowe, wymagają zabezpieczenia ich przynajmniej roletami antywłamaniowymi.

Warto też zaprzyjaźnić się z sąsiadami, którzy podczas naszej nieobecności będą czujni i zareagują w wypadku nieprzewidzianych odgłosów lub zdarzeń. Dobrze jest również, gdy podczas naszego urlopu, od czasu do czasu ktoś włączy światło w mieszkaniu lub otworzy okno. To stworzy wrażenie obecności mieszkańców. A ponieważ mieszkania często są obserwowane przez złodziei, to może odstraszyć ich od próby wtargnięcia do środka.

Oceń artykuł:

50%
50%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym