Drzwi na długie lata - jak o nie zadbać?

Oceń artykuł:

40%
60%
Kupując drzwi zależy Ci, by dobrze służyły przez wiele lat? Oczywiście ważny jest wybór drzwi dobrej jakości, ich solidny montaż, ale także dbanie o nie w odpowiedni sposób. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę!
Drzwi na długie lata - jak o nie zadbać?

Kiedy urządzamy mieszkanie, staramy się tak dobierać jego poszczególne elementy, by były jak najbardziej trwałe. Remonty, jako przedsięwzięcie nie tylko kosztowne, ale i stresujące, chciałoby się przeprowadzać jak najrzadziej. Nic zatem dziwnego, że chcemy, by wszystkie części wykończeniowe i wyposażenie mieszkania były solidne i przetrwały bardzo długo w dobrym stanie. Nie inaczej jest z drzwiami – raz zamontowane, powinny dobrze służyć przez wiele lat. Niezwykle ważna jest pod tym względem dobra jakość drzwi i ich solidny montaż. Ale to nie wszystko. Jeśli liczysz na długowieczność swoich skrzydeł, powinieneś pielęgnować je na co dzień w odpowiedni sposób. Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę!

Zadbaj o optymalne warunki

Czy wiesz, czego drewniane drzwi nie lubią najbardziej? Ich głównym wrogiem jest wilgoć. To właśnie zawilgocenie drzwi jest najczęstszą przyczyną ich wypaczenia. By tego uniknąć, przede wszystkim upewnij się, że drzwi nie są narażone na zbyt wysoką wilgotność powietrza. Dopuszczalna norma to maksymalnie 60% i z reguły w domu nie jest ona przekroczona. Są jednak takie miejsca w domu, gdzie ryzyko zawilgocenia drzwi wzrasta. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na drzwi do łazienki i toalety. Jeżeli pomieszczenia te nie są odpowiednio wentylowane, warunki w nich panujące mogą zaszkodzić drzwiom.

Temperatura ma na drzwi znacznie mniejszy wpływ niż wilgoć, ale także może być dla nich dużym wyzwaniem. Jeśli utrzymuje się ona zazwyczaj w granicach 20-25 stopni, wszystko powinno być w porządku. Nad dodatkowymi zabezpieczeniami trzeba się zastanowić wówczas, gdy mamy do czynienia z dużymi różnicami temperatur – np. w przypadku drzwi do nieogrzewanej spiżarni. Rozsądnym rozwiązaniem mogą się wtedy okazać drzwi techniczne – dużo bardziej odporne na zmiany temperatury otoczenia.

Myj drzwi regularnie i… bezpiecznie

Tak jak wszystkie inne części domu, drzwi wymagają odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. By prezentowały się pięknie, warto je regularnie czyścić. Koniecznie jednak trzeba zachować przy tym ostrożność – duża ilość wody może drzwiom poważnie zaszkodzić (patrz: wcześniejszy fragment o wilgoci). Jak zatem myć drzwi? Najlepiej przecierać je lekko wilgotną ściereczką, bez dodatku detergentów lub ewentualnie z odrobiną środka do czyszczenia powierzchni drewnianych. Jeśli zamontowałeś w domu drzwi fornirowane, nie używaj tłustych środków do czyszczenia / nabłyszczania mebli i podłóg, które mogą pozostawić na skrzydłach mało estetyczne zacieki. Trudno będzie się ich pozbyć.

Na drzwi powinieneś zresztą zwrócić szczególną uwagę także podczas innych czynności sprzątających, Gdy myjesz podłogę, uważaj, by nie ocierać o skrzydła zbyt wilgotnym mopem. Taka nieostrożność może skończyć się wypaczeniem drzwi lub odklejeniem się ich okleiny. Będzie to wyglądać bardzo brzydko. 

Nie trzaskaj drzwiami!

Okazuje się, że przestrzeganie zasad etykiety obowiązuje nie tylko w stosunku do innych ludzi, ale także wobec… drzwi. Zaskoczony? Czynność taka jak trzaskanie drzwiami jest nie tylko bardzo niegrzeczna, ale może też trwale uszkodzić zamek. Wymiana zamków jest zaś kosztowna i dość kłopotliwa – wiąże się też np. z dorabianiem kluczy. By tego uniknąć, zwracaj uwagę na to, by zamykać drzwi delikatnie i ostrożnie.

039

No właśnie – ale czy aby na pewno wiesz, jak robić to dobrze? Niby banalne – przecież każdy potrafi zamknąć drzwi! Niewiele osób wie jednak, że aby prawidłowo zamknąć drzwi, należy trzymać za klamkę i puścić rękojeść dopiero po zatrzaśnięciu zamka. Prosta sprawa – w praktyce jednak wiele osób nie przywiązuje do tego zbyt dużej wagi i zamyka drzwi na „klapnięcie”. To zaś może mieć tak samo negatywny wpływ na drzwi jak trzaskanie nimi. Warto więc uczulić domowników, by tego nie robili.

Jak sam widzisz, drzwi wymagają znacznie więcej uwagi niż im jej zwykle poświęcamy. Jeśli chcesz, by służyły Ci przez długie lata, wybierz solidne skrzydła od PORTA DRZWI, a po profesjonalnym montażu otocz je troskliwą opieką. W końcu to one będą bronić wejścia do poszczególnych komnat Twojej twierdzy, prawda?

Oceń artykuł:

40%
60%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym