Drzwi metalowe, drewniane czy z PCV- jakie drzwi wejściowe wybrać?

Oceń artykuł:

64%
36%

Wybór drzwi zewnętrznych z reguły jest bardzo trudnym procesem. Chcemy, by oprócz doskonałego wyglądu, drzwi chroniły nasze domostwo przed zimnem, by dobrze tłumiły hałasy oraz aby stanowiły solidną przeszkodę dla złodziei i intruzów. Czy jest możliwe pogodzenie tych wszystkich wymagań? Czy powinniśmy wybrać drzwi wejściowe metalowe, drzwi wejściowe z PCV, a może najlepsze będą drzwi drewniane?

Drzwi metalowe, drewniane czy z PCV- jakie drzwi wejściowe wybrać?

Spróbujmy zdefiniować zalety i wady poszczególnych rodzajów drzwi. Taka analiza z pewnością pomoże w podjęciu tej trudnej decyzji.

Drzwi drewniane

W Polsce, najbardziej popularne są właśnie drzwi drewniane. Najczęściej produkuje się je z drewna iglastego pozyskiwanego z sosen lub świerków, albo z drewna liściastego z dębu lub mahoniu. Najważniejszymi zaletami drewna są wytrzymałość oraz możliwość zapewnienia bardzo dobrej izolacji termicznej.

Drewniane drzwi wejściowe mają małą rozszerzalność cieplną, ale z kolei nie są odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy zwykła wilgoć. Choć producenci stosują nowoczesne środki konserwujące i ochronne, to i tak drewniane drzwi zewnętrzne należy montować tylko pod zadaszeniami, co chroni je choć trochę przed działaniem natury.

Drzwi drewniane nie są też zanadto odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nie stanowią żadnej przeszkody dla ognia.

Skrzydło drzwi drewnianych zbudowane jest z ramy wykonanej z klejonki, której zadaniem jest usztywnienie całych drzwi. Do ramy przytwierdza się płyty, a przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym, który zwiększa izolacyjność termiczną i akustyczną.

Powierzchnię drewnianych płyt wykańcza się poprzez polerowanie, impregnowanie i lakierowanie. Czasami drzwi okleja się fornirem lub inną okleiną.

Drzwi zewnętrzne z PCV

Stosowany polichlorek winylu jest specjalnie wzmacniany, tak aby mógł być rzeczywiście dobrym zabezpieczeniem budynku. Każde drzwi z PCV mają skrzydła wykonane z płyt tłoczonych, które mają wzmocnienia paneli bocznych. Drzwi wejściowe z PCV uszczelnia się pianką poliuretanową, a dla poprawy parametrów technicznych dodaje się elementy ze stali ocynkowanej lub z aluminium. Jako wypełnienie stosuje się płyty wytłaczane z paneli PCV, blachę aluminiową lub płyty MDF.

Pomimo tych wszystkich zabiegów, drzwi wejściowe z PCV nie osiągają dobrej stabilności i sztywności, a zatem mają na ogół słabe parametry antywłamaniowe. Co ciekawe, drzwi tego typu mają bardzo dobrą izolacyjność zarówno termiczną, jak i akustyczną.

Drzwi wejściowe metalowe

Drzwi wejściowe zewnętrzne metalowe zwykle zbudowane są z dwóch arkuszy blachy, które zamocowane są niestety do zimnej ramy. Pomiędzy arkuszami umieszcza się materiały izolacyjne. Trudno jest uzyskać doskonałe parametry termoizolacyjności i tak zwany współczynnik przenikalności ciepła U zwykle waha się pomiędzy wartością 1,5 i 2.

Aby poprawić te wartości, stalową ramę obkłada się płytami drewnopochodnymi, a całe skrzydło wypełnia się pianką poliuretanową. Drzwi zewnętrzne metalowe są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i z łatwością uzyskują wysoką klasę w kwestii odporności na włamania.

Drzwi metalowe, to też drzwi wejściowe zewnętrzne aluminiowe, w których jako wypełnienie stosuje się piankę poliuretanową, styropian, a nawet wełnę mineralną. Jednak daje to zdecydowanie niższe parametry izolacyjności termicznej niż w przypadku drzwi drewnianych. Ogromna ich zaletą są doskonałe parametry antywłamaniowe, których z kolei nie posiadają drzwi drewniane.

Oceń artykuł:

64%
36%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym