Czy tanie drzwi wewnętrzne posłużą lata? Radzimy, czym się kierować przy wyborze

Oceń artykuł:

100%
0%

Rozpiętość cen skrzydeł drzwiowych jest ogromna. Najtańsze można kupić już za ok. 100 zł, ale są też modele kilkadziesiąt razy droższe. Jak zwykle towar z najniższej półki ma sporo wad, co nie znaczy, że nie da się kupić tanio przyzwoitego produktu. Warto jednak pamiętać, że drzwi zmienia się rzadziej niż kolor ścian. Jeśli priorytetem nie jest najniższy możliwy koszt, warto zdecydować się na lepszy standard. To w dłuższej perspektywie tańsze niż wymiana zniszczonych drzwi po kilku latach eksploatacji.

Czy tanie drzwi wewnętrzne posłużą lata? Radzimy, czym się kierować przy wyborze Porta ROYAL PREMIUM

Drzwi drewniane czy MDF?

Cena skrzydeł zależy w dużym stopniu od materiału, z którego są wykonane. Najtańsze są drzwi z płyty drewnopochodnej, z wypełnieniem typu plaster miodu. W markecie budowlanym skrzydło tego rodzaju można kupić już za około 100 zł. Sześciokątne komórki wypełnienia uformowane są z grubego kartonu. Skrzydła są więc lekkie, ale niezbyt wytrzymałe, ich wadą jest też niewielka dźwiękoszczelność. Nie sprawdzą się tam, gdzie ważna jest ochrona przed hałasem. Lepszą dźwiękoszczelność i wyższą masę mają drzwi wypełnione płytą nawiercaną, a jeszcze wyżej pod tym względem stoją skrzydła pełne.

 

Tanie drzwi często są malowane na biało, ewentualnie laminowane. Przed zakupem warto sprawdzić, czy laminat nie jest uszkodzony, w najtańszych stosowany bywa bowiem materiał niskiej jakości, podatny na zarysowania, a niekiedy oddzielający się od podkładu.

Zrób to sam

Nieco droższe (od 200 zł) są drzwi z drewna sosnowego, często sprzedawane w surowym stanie. To dobry wybór dla majsterkowiczów. Drewno można przyciąć, dopasowując np. do nierówno wykonanego otworu drzwiowego w starym mieszkaniu, co pozwala uniknąć większego remontu. Co ważniejsze, surowe drewno można wykończyć tak, by pasowało do stylu mieszkania – szczotkowaniem uwydatnić słoje, wybielić, zabejcować na wybrany kolor albo zabezpieczyć naturalnym olejem.

Szkło

Im więcej przeszkleń, tym wyższa cena. Z reguły najtańsze drzwi nie mają szyb. Te ze szklanymi taflami są droższe od podstawowych modeli, a cena drzwi wykonanych w całości z bezpiecznego szkła to przynajmniej 800 zł.

Nowoczesne drzwi: lite czy klejone?

Sosnowe drzwi nie pasują do wnętrza z dębowym parkietem. Wybór drzwi drewnianych jest jednak szeroki i można dobrać odpowiednią kolorystykę drzwi wewnętrznych do każdego pomieszczenia. Drzwi drewniane dzieli się na wykonane z drewna litego lub klejonego warstwowo. Drugi wariant jest powszechniejszy, bo daje możliwość obniżenia ceny przy wyższej odporności na paczenie. Ta cecha liczy się zwłaszcza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Drewniane drzwi mogą być oklejone fornirem, cienką warstwą cennego i dekoracyjnego drewna. Fornir może być naturalny albo modyfikowany. Ten drugi wytwarzany jest w złożonym procesie dającym efekt powtarzalności każdego arkusza. W każdym wariancie solidne drzwi drewniane są droższe od odpowiedników z płyty drewnopochodnej.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do mieszkania w bloku? Wytrzymałość pod lupą

Na stronie jednego z marketów budowlanych drzwi podzielone zostały na grupy według wytrzymałości. Najniżej umieszczono drzwi znoszące uderzenie dłonią, najliczniejsza grupa to produkty odporne na kopnięcie, jeszcze wyżej znalazły się skrzydła wytrzymujące cios młotkiem, wreszcie kilka skrzydeł z segmentu premium odpornych nawet na uderzenie siekierą. Zasadniczo im wyższa wytrzymałość, tym bardziej rośnie cena. Przed zakupem dobrze jest określić swoje potrzeby - wyjątkowo mocne drzwi wewnętrzne w większości mieszkań są niepotrzebne.

Nie warto oszczędzać?

Atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych rozwieralnych skrzydeł są drzwi przesuwne. Najtańsze modele można kupić za ok. 500 zł. O tym, czy będzie to dobry zakup, w dużej mierze decydują niewidoczne na co dzień detale. Jakość systemu jezdnego wpływa na trwałość drzwi i wygodę obsługi. Dobrej jakości wózki toczą się gładko po szynach, do otwierania drzwi nie trzeba więc dużej siły. Nakładki ograniczają hałas, a ograniczniki otwarcia sprawiają, że skrzydło płynnie się zatrzymuje. Oszczędzanie na jakości mechanicznych elementów może się szybko zemścić.

 

Warto się też zastanowić nad powierzeniem montażu drzwi specjalistom. Wprawdzie większość prac da się przeprowadzić samodzielnie, ale wykonawcom bez umiejętności i doświadczenia zdarzają się usterki.

Drzwi wewnętrzne – aranżacje

Wybierając drzwi wewnętrzne, najlepiej zdecydować się na produkty z jednej linii. Łączenie drzwi różnych producentów bywa ryzykowne, łatwo wtedy o wrażenie przypadkowości i bałaganu. Jeśli skrzydła mają różną wielkość i styl, powinien je łączyć przynajmniej kolor. Barwę najlepiej dobrać tak, by pasowała do stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych, a także podłogi. Nie powinna też razić w zestawieniu z odcieniem ścian. Najlepiej sprawdzają się neutralne kolory i niezbyt dekoracyjne formy.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym