8 rzeczy w domu, które warto czyścić częściej

Oceń artykuł:

0%
100%

Dezynfekowanie mebli i przedmiotów użytku codziennego, znajdujących się w mieszkaniu, jest bardzo ważne, szczególnie w tak trudnym czasie. Dzięki kilku prostym czynnościom, można łatwo pozbyć się szkodliwych drobnoustrojów, wirusów i bakterii, które lubią bytować na przedmiotach codziennego użytku. Warto przy tym zaznaczyć, że do skutecznej dezynfekcji mieszkania, nie są potrzebne szkodliwe środki chemiczne. Które rzeczy w domu warto czyścić częściej? Jak to robić, by pozbyć się niechcianych drobnoustrojów? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na przygotowanej przez nas infografice.

8 rzeczy w domu, które warto czyścić częściej

Dezynfekcja mieszkania

Podczas zagrożenia związanego z koronawirusem, tak samo ważna jest szczególna dbałość o higienę (częste mycie rąk, używanie płynów antybakteryjnych, zakładanie rękawiczek i maseczek podczas przebywania na zewnątrz), jak i systematyczna dezynfekcja mieszkania. Które rzeczy w domu należy regularnie dezynfekować?

1 i 2

·        Drzwi

Z drzwiami, ze względu na materiały, z których zostały wykonane, trzeba obchodzić się delikatnie podczas czyszczenia. Drzwi, w odróżnieniu od klamek, zwykle nie są pożywką dla bakterii, dlatego można je czyścić raz na tydzień, a jedynie w przypadku pojawienia się większych zabrudzeń – częściej.

·        Klamki

Wracając do domu z zakupów czy z pracy, jeszcze przed umyciem rąk, dotykamy klamek. To właśnie one mogą stać się głównym siedliskiem wirusów i bakterii. Dobrze jest odkażać je kilka razy dziennie, by nie przenieść z nich ewentualnych wirusów z powrotem na ręce.

3 i 4

·        Klucze

Kluczy używają wszyscy domownicy. Na ich powierzchni również można łatwo przenieść do domu niepożądane bakterie lub wirusy. Dlatego warto je codziennie czyścić, np. używając do tego celu płynu dezynfekującego.

·        Włączniki światła i domofon

Zarówno włączniki światła, jak i przyciski domofonu są często dotykane przez domowników. Nic więc dziwnego, że może się tam gromadzić nie tylko kurz, ale też bakterie. Odkażając tego rodzaju miejsca, należy zachować szczególną ostrożność.

5 i 6

·        Pilot do telewizora i mysz komputerowa

Na pilocie jest cała masa trudno dostępnych zagłębień, w których gromadzi się brud i bakterie. Podobnie jest z myszką komputerową. Przed zdezynfekowaniem tych przedmiotów, należy pamiętać o usunięciu z nich baterii.

·        Telefon

Smartfony są siedliskiem zarazków i to nie tylko w czasie panującego koronawirusa. Ich regularne czyszczenie powinno być obowiązkowym elementem codziennej higieny. Przed przystąpieniem do tej czynności, warto sprawdzić na stronie producenta danego telefonu jakie są zalecenia dotyczące jego czyszczenia. Telefony zabezpieczone łatwą do wymiany obudową rekomendujemy dezynfekować specjalnymi chusteczkami lub ręcznikiem papierowym nawilżonym 70% alkoholem.

Mycie rąk to nie wszystko

Oprócz regularnej dezynfekcji znajdujących się w mieszkaniu rzeczy, które są często używane, warto zastosować inne działania, które pomogą w walce z niechcianymi wirusami i bakteriami. Bardzo ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń. Najlepsze efekty daje intensywne wietrzenie, czyli takie, kiedy okno jest otwarte na oścież przez kilka minut, niż wtedy, gdy jest jedynie lekko uchylone na dłuższy czas. Wietrzenie nie tylko pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, ale też poprawi jakość powietrza w domu. Dobrze jest także zadbać o to, by przynosić jak najmniej wirusów do domu z zewnątrz. W tym celu, trzeba bardzo dokładnie wycierać buty i nie chodzić w nich po mieszkaniu. Dobrze jest również po wejściu do domu, zminimalizować ilość dotykanych powierzchni, przed umyciem rąk.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym