Trendy w AGD na 2018 rok. Czego nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni i łazience?

Oceń artykuł:

100%
0%

Dzięki technologii życie staje się coraz łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Jakie nowinki technologiczne w najbliższej przyszłości zmienią naszą codzienność? Niektóre z nich dopiero powstają, inne stopniowo zyskują na popularności. Łączy je jedno – warto na nie czekać, by wyposażyć swój dom w najlepszy sprzęt AGD!

Trendy w AGD na 2018 rok. Czego nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni i łazience? pexels

Waga, która powie prawdę

Mane, tekel, fares – słowa, które według biblijnej opowieści miały pojawić się na ścianie pałacu babilońskiego władcy, nie były dla niego dobrą przepowiednią. Policzone, zważone, podzielone – bo tak można tłumaczyć tę starożytną maksymę – nie musi jednak kojarzyć się nam złowrogo.

file.waga Źródło: Xiaomi

Dzięki rozwojowi technologii pod nasze dachy trafia, i będzie trafiać coraz częściej, pomysłowy, nowoczesny sprzęt AGD, za sprawą którego możemy – dosłownie – zmierzyć nasze życie. Dzięki zebranym w ten sposób jednoznacznym danym możemy następnie zadbać o jego jakość, efektywne wykorzystanie czasu czy nasze zdrowie. Jest to możliwe nie tylko za sprawą smartwatchów czy sportowych opasek, ale również dzięki akcesoriom takim jak inteligentne wagi, których przedstawicielem jest m.in. Xiaomi Mi Smart Scale.

Urządzenie różni się od swoich tradycyjnych odpowiedników nie tylko ciekawym wzornictwem, z pomysłowo ukrytym wyświetlaczem, ale przede wszystkim umiejętnością samodzielnego rozpoznawania użytkowników i automatyczną transmisją danych do aplikacji mobilnej. Ta na podstawie zebranych danych przedstawia sugestie co do ćwiczeń i diety.

Rozszerzona rzeczywistość w lustrze

Gdy już zejdziemy z wagi, zechcemy zapewne przejrzeć się w lustrze. I tu także zawitały nowe technologie. Elektroniczne zwierciadła to gadżet, który od lat możemy oglądać na różnych pokazach czy targach elektroniki. Niektóre trafiły nawet do sprzedaży, jednak do niedawna ich możliwości były bardzo skromne. Ograniczały się zazwyczaj do jakiejś formy zintegrowanego z lustrem wyświetlacza, pokazującego różne dane czy wiadomości z Internetu.

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości lustra mogą w końcu zyskać nie tylko efektowną, ale naprawdę przydatną, ułatwiającą życie funkcję. Przeglądając się w nich podczas porannej toalety, sprawdzimy, jak nasza twarz będzie wyglądała po nałożeniu makijażu, przycięciu brody czy zmianie fryzury. A wszystko to w czasie rzeczywistym, z realistyczną grafiką, rzutowaną – niczym popularny, animowany filtr na Snapchacie - na nasze lustrzane odbicie.

Nowoczesne pralki, czyli pranie bez wody i detergentów

Pozostając w łazience, bo to właśnie w niej zwykle stoi pralka, zetkniemy się z kolejną technologią przyszłości, która jest właśnie wdrażana w pierwszych dostępnych na rynku produktach. Chodzi o opracowaną przez Bosch technologię pozwalającą na „pranie” w zwykłej – na pozór – pralce bez użycia wody i środków piorących. Jest to możliwe za sprawą technologii o nazwie ActiveOxygen.

file.pralka Źródło: Bosch

Można użyć jej do wspomagania tradycyjnego, „mokrego” prania, ale można po prostu włożyć ubrania do bębna i potraktować je kilkudziesięciominutową sesją z aktywnym tlenem. Nie usunie to poważnych zabrudzeń, ale pozwoli szybko i skutecznie odświeżyć odzież, która – choć fizycznie czysta – jest np. przesiąknięta nieprzyjemnym zapachem. 

file.suszarka Źródło: LG

Jeśli taka funkcja nie do końca cię przekonuje i wciaż zastanawiasz się, jaką pralkę kupić do swojego nowoczesnego domu, sprawdź rozwiązanie, które proponuje LG, gdzie zamiast pralki mamy… coś w rodzaju szafy na ubrania. LG Styler sam wypierze mniej zabrudzone ubrania, odświeży je, wyprasuje i zdezynfekuje. Cała magia sprowadza się do pomysłowego wykorzystania strumieni pary i odpowiednich ruchów wieszaka, ale efekt jest wyśmienity – świeże, czyste ubrania bez żadnego wysiłku z naszej strony. Podobne usługi wykona dla nas kolejny elektroniczny pomocnik – FoldiMate, wyspecjalizowany w prasowaniu i układaniu prania. Wystarczy rozwiesić ubrania.

Ręce, które gotują – nowoczesny sprzęt kuchenny dla fanów technologii

Gdy w końcu opuścimy łazienkę, dojdziemy zapewne do wniosku, że pora coś przekąsić. Zamiast tracić czas na przygotowanie posiłku, możemy zlecić to robotycznemu kucharzowi, zaprojektowanemu przez firmę Moley Robotics produkującą ekskluzywny sprzęt AGD.

 

Elektroniczny kucharz, dzięki zapisanym w pamięci sekwencjom ruchów mistrzów noża i patelni, potrafi – a raczej będzie potrafił, bo na razie wciąż jeszcze się uczy – wyczarować przed nami najbardziej finezyjne posiłki. Pozostanie nam patrzeć na ten fascynujący spektakl technologii i pałaszować przygotowane przez robota pyszności.

Indukcja na wyższym poziomie

Jeśli wolimy sami przygotowywać posiłki, docenimy coraz popularniejszą funkcję kuchni indukcyjnych. Choć kuchnie indukcyjne są z nami od wielu lat, dopiero niedawno doczekaliśmy się technologii, która skokowo zwiększa ich możliwości.

file.garnek Źródło: Siemens

Chodzi o rezygnację z tradycyjnych pól grzewczych. Dzięki rozwiązaniu wdrażanemu sukcesywnie przez głównych producentów polem grzewczym jest cała płyta. Wystarczy postawić na niej garnek, a urządzenie samodzielnie rozpoznaje jego położenie i kształt, tworząc dynamiczne pola grzewcze.

Kuchnia jak teatr

A gdyby tak zmienić posiłek w fascynujące przedstawienie łączące sztukę kulinarną z… animacją? Wszystko sprowadza się do pomysłowego, wyjątkowo kreatywnego zastosowania projektorów. Co prawda na razie w formie konceptu, jednak – sądząc po tempie rozwoju technologii – podobne rozwiązanie może niebawem zagościć w naszych domach.

Dzięki niemu każdy posiłek może stać się fascynującą przygodą, gdzie w głównej roli wystąpią sztućce, naczynia i nasze jedzenie wzbogacone o komputerowe efekty oraz nałożoną na realne obiekty animację. Jak widać, w kuchni nowoczesnej mogą być nie tylko urządzenia typu lodówka czy kuchenka.

Kuchenne ogrody

Coraz popularniejsza staje się również domowa uprawa roślin. Kto tylko może, zmienia dachy, balony czy parapety w kwitnące ogrody i grządki. Uprawy możemy przenieść jednak bezpośrednio do naszej kuchni, i tu także pomoże nam nowoczesne AGD, w którym zastosowano najnowsze technologie.

 

Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, są bowiem uprawy hydroponiczne, które nie wymagają tradycyjnego, organicznego podłoża. Nie brakuje innowatorów, którzy łączą to rozwiązanie z nowoczesną technologią, tworząc wygodne, proste w obsłudze, a przy okazji cieszące oczy wyglądem, maszyny do upraw. Przykładem takiego rozwiązania jest EcoQube Air. Urządzenie zapewnia środowisko wspomagające wzrost roślin, pozwala także na zdalne kontrolowanie nawadniania i oświetlenia.

Dotyczy to nie tylko uprawianych w nim roślin, bo EcoQube Air sprawdzi się również w roli LED-owej, programowalnej lampy, która może symulować dla nas cykl dobowy. Co więcej, dzięki wbudowanym filtrom urządzenie spełnia rolę oczyszczacza powietrza. W czasach, gdy smog i unoszące się w powietrzu pyły stanowią coraz większy problem, trudno o lepszą rekomendację. Przyszłość AGD zapowiada się nader obiecująco!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym