Szuflady kuchenne - jakie szuflady wybrać przy urządzaniu kuchni?

Oceń artykuł:

100%
0%

Jeszcze do niedawna szuflady kuchenne kojarzyły się wyłącznie z usytuowanym pod blatem miejscem do przechowywania sztućców. Dziś ten rodzaj zabudowy stanowi podstawę aranżacji nowoczesnej kuchni. Wysuwane półki są nie tylko najwygodniejszą i najbardziej ekonomiczną formą organizacji wyposażenia, lecz także wpływają na estetykę i dynamizują przestrzeń.

Szuflady kuchenne - jakie szuflady wybrać przy urządzaniu kuchni?

Szuflady w kuchni to gwarancja porządku, komfortu użytkowania, a także dużo miejsca do zagospodarowania. Warto więc zaopatrzyć swoją kuchnię w porządny zestaw szuflad, pamiętając jednak, że w zależności od ich przeznaczenia rozmieszczenie i wielkość będą różne.

Szuflady na wysokości zadania

Wydawać by się mogło, że tylko niektóre przedmioty nadają się do zapełnienia szuflady w meblach kuchennych. Nic podobnego! Wysuwany schowek jest uniwersalną przechowalnią, która dzięki swojej otwartej konstrukcji pozwala szybko i łatwo dostać się do potrzebnych akcesoriów, a jednocześnie zachować porządek, co w przypadku przestronnych szafek – o czym dobrze wiemy – jest niezwykle trudne.

Kluczowe dla powodzenia takiej aranżacji są więc wymiary szuflad kuchennych, a  w szczególności ich głębokość. Zróżnicowanie wielkości wysuwanych półek ma wymiar przede wszystkim ekonomiczny, pozwalając optymalnie zagospodarować przestrzeń.

Warto więc postawić na kilka szuflad o niewielkiej wysokości, w których znajdą się sztućce, przybory do gotowania czy ściereczki. Kolejne zaś powinny stopniowo zwiększać swoją pojemność, tak by pomieściły przyprawy, pojemniki z żywnością oraz garnki i naczynia.

Każda szuflada ma swoje miejsce

W dużych kuchniach pozwalają przełamać monotonny rząd otwieranych szafek, w małych służą efektywnemu wykorzystaniu miejsca (zwłaszcza w narożnikach) – oto zarówno praktyczne, jak i estetyczne zalety szuflad kuchennych. Wymiary stanowić będą najważniejszy wyznacznik ich użyteczności, lecz nie zapominajmy także o właściwym rozmieszczeniu szuflad w samej kuchni.

Dobrze, jeśli chociaż mniej więcej zaplanujemy przeznaczenie konkretnych półek. Uzyskamy w ten sposób najlepszą ergonomię, zapewniającą maksymalny komfort korzystania z kuchni – poszczególne rodzaje szuflad mają bowiem swoje miejsce w pomieszczeniu. Pod blatem sprawdzą się szuflady na sztućce oraz zastawę. Możemy także pomyśleć o wygodnej, wysuwanej półce mieszczącej pojemniki na odpadki.

Z kolei zamiast montować piekarnik poniżej płyty kuchennej, warto umieścić go w innym miejscu, powyżej blatu, a przestrzeń pod płytą poświęcić na szuflady. Najpłytszy schowek posłuży nam za magazyn przypraw i akcesoriów, zaś niższe, głębsze szuflady idealnie nadadzą się do przechowywania garnków i patelni. W ten sposób zawsze będziemy mieć pod ręką to, czego aktualnie potrzebujemy. 

Jakie mechanizmy zasuwania wybrać?

Z pewnością każdy z nas obudził kiedyś któregoś z domowników, trzaskając w nocy lub o poranku szafką bądź szufladą. Dlatego właśnie, oprócz mechanizmu ułatwiającego przesuwanie, ważny jest system wyhamowywania i cichego domykania szuflady.

Kuchnia wyposażona w takie systemy to dziś standard, jednak zawsze warto dopilnować, by wszystkie szuflady w meblach kuchennych posiadały takie zabezpieczenia. W przypadku schowków na sztućce ma to bardziej estetyczny charakter, jednak gdy dotyczy to dużych szuflad ze szkłem lub cięższymi przedmiotami, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa zawartości.

Z kolei jeśli urządzamy kuchnię w stylu minimalistycznym, warto rozważyć rezygnację z tradycyjnych uchwytów. Nowoczesne rozwiązania gwarantują instalację mechanizmu pozwalającego na wysuwanie szuflad po ich delikatnym naciśnięciu. W ten sposób szuflada kuchenna staje się nie tylko minimalistyczna, ale także bardziej praktyczna, gdyż bez problemu możemy otworzyć ją łokciem lub kolanem, trzymając jednocześnie w dłoniach inny przedmiot.

Wnętrze szuflady

Utrzymanie porządku w szufladach oraz stuprocentowe wykorzystanie ich pojemności zapewnią rozmaite organizery i separatory. Wyposażenie szuflad kuchennych w takie gadżety to podstawa, jeśli chcemy przechowywać nasze akcesoria w sposób bezpieczny. Antypoślizgowe stojaki na talerze oraz maty z wgłębieniami na garnki i miski pozwolą uniknąć jakichkolwiek stłuczeń.

Wiele z koszyków i pojemników przeznaczonych do szuflad charakteryzuje się ruchomymi podziałkami, dającymi możliwość idealnego dopasowania ich do wnętrza schowka. Urządzanie kuchennych szuflad z pomocą takich gadżetów to jedna z najprzyjemniejszych części aranżacji pomieszczenia.

 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym