Szkoła designu dla najmłodszych, czyli jak nauczyć dziecko wrażliwości na wzornictwo?

Oceń artykuł:

100%
0%

Design towarzyszy nam na każdym kroku, dlatego warto mieć jego świadomość już od najmłodszych lat. Edukujmy więc nasze pociechy w tej dziedzinie! Jak to zrobić? Najlepiej przez zabawę i odwiedzanie ciekawych miejsc. Warto też zadbać o odpowiednie urządzenie pokoju dziecięcego.

Szkoła designu dla najmłodszych, czyli jak nauczyć dziecko wrażliwości na wzornictwo? Meble Pinio, kolekcja Iga

Kreatywny design w pokoju dziecka

Najprostszym sposobem na to, by nauczyć dziecko wrażliwości na wzornictwo, jest przemyślana aranżacja jego pokoju. W pokoju dziecięcym niezwykle ważne są odpowiednio dobrane kolory. Przy jego urządzaniu powinniśmy zaprosić do współpracy najmłodszych.  Zabierzmy ich na zakupy, by samodzielnie, ale z drobną pomocą dorosłych, wybrały ciekawe meble, oryginalne ozdoby i dodatki do swojego królestwa. Zabawa wzornictwem może trwać cały czas. Dobry przykład stanowią kreatywne farby, takie jak tablicowa czy magnetyczna. Stanowią one najlepszy dowód na to, że przemyślane wzornictwo sprzyja pobudzaniu wyobraźni. Kolejne interesujące rozwiązanie to meble modułowe. Dziecko może na bieżąco wprowadzać zmiany w pokoju, składając poszczególne elementy jak klocki.

file.sofa (1) Źródło: Max Fliz

Warto też zainteresować się sklepami z designem dla dzieci. Często w projektowaniu poszczególnych rzeczy biorą udział zasłużeni projektanci, a także kreatywni artyści. Wiele znakomitych marek ma w swojej ofercie linie dla dzieci, które można wykorzystać w aranżacjach pokoi dziecięcych tak dla dziewczynek, jak i chłopców. Dobry przykład stanowi skandynawska marka Bloomingville. Kolory i wzory typowe "dla dorosłych" są w ciekawy sposób wykorzystane w produktach dla dzieci. Interesujące rzeczy dla najmłodszych znajdziemy też w sieci IKEA.

Ikony designu w wersji mini

Inny prosty sposób na obcowanie z najlepszym designem dla dziecka? Polecamy ikony wzornictwa w wersji dla najmłodszych. Dobry przykład stanowi chociażby krzesło Louis Ghost Philippe’a Starcka. Model mini, przeznaczony dla dzieci, czyli Lou Lou, został wzbogacony o kolorowe nadruki. Mamy więc kultowy projekt idealny dla maluchów, który oprócz możliwości praktycznego wykorzystania będzie stanowił oryginalną dekorację jego pokoju.

file.lou-lou-ghost materiały prasowe

Książki dla dzieci o wzornictwie

Literatura dla dzieci niezwykle rozwinęła się w ostatnich latach. Chodzi zarówno o beletrystykę, jak i książki popularnonaukowe. Znajdziemy również interesujące pozycje dotyczące wzornictwa. Godna polecenia jest np. książka "D.E.S.I.G.N. Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych" autorstwa Ewy Solorz, z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

file.d-e-s-i-g-n-

W publikacji opisano 69 najciekawszych domowych przedmiotów z ostatnich 150 lat, w tym wiele ikon designu. Młody czytelnik może więc w przystępny sposób prześledzić historię wzornictwa. W ramach serii publikacji polecamy też książkę "D.O.M.E.K. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji", która przybliża dzieciom architekturę.

Warsztaty dla najmłodszych

Wykłady i warsztaty często towarzyszą różnym wydarzeniom związanym z designem, i to organizowanym w całej Polsce. Informacje można znaleźć np. w serwisie designteka.pl. Profesjonalni animatorzy przygotowują atrakcje dla całej rodziny – warto więc na bieżąco śledzić plany imprez w najbliższej okolicy. Atrakcje dla dzieci można znaleźć chociażby w każdy weekend na nowo otwartych Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Z kolei w Poznaniu, w ośrodku Concordia Design, cyklicznie organizowane są warsztaty i spotkania dla najmłodszych.

file.sofa (2) Źródło: Max Fliz

Interaktywne muzea

Nowoczesne muzea to prawdziwa gratka dla osób ciekawych świata. A u dzieci chęć do eksplorowania nieznanego jest wyjątkowa duża. Warto więc zainteresować się muzeami, np. działającymi przy fabrykach mebli i dodatków. To często miejsca interaktywne, w których można w rozrywkowy sposób prześledzić proces produkcyjny. Dziecko nauczy się szacunku do dobrego rzemiosła, a przez to także do designu. Dobrym przykładem takiej placówki jest Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Oprócz walorów edukacyjnych tego typu miejsca mogą być też źródłem pomysłów na ciekawe aranżacje wnętrz.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym