Jak urządzić małe mieszkanie? Antresola strzałem w dziesiątkę!

Oceń artykuł:

60%
40%

Jeśli mieszkanie jest małe, a chcesz je powiększyć, możesz naturalnie uzbierać odpowiednią kwotę, by odkupić sąsiadujące lokum, zrobić generalny remont i cieszyć się dużą powierzchnią. Niestety w realnym życiu na ten scenariusz stać nielicznych. Jeśli masz małe mieszkanie, a na większe brakuje funduszy, musisz sobie z tym jakoś radzić. Odpowiedzią na to, jak urządzić mieszkanie, aby stało się ono większe, może okazać się antresola. Nie dość, że funkcjonalna, to będzie też idealnym punktem widokowym na całe twoje „włości”.

Jak urządzić małe mieszkanie? Antresola strzałem w dziesiątkę! Projekt Rendall & Wright, zdjęcia Rachel Smith

Co ciekawe, nie trzeba zastanawiać się nad tym, jak zbudować antresolę w mieszkaniu, można kupić lokum z gotową „przybudówką”. Niestety na własne M z antresolą trzeba wydać więcej niż na standardowe, poza tym wybór mieszkań jest bardzo ograniczony. Nie wszyscy marzący o dodatkowych metrach kwadratowych mogą sobie pozwolić na wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych więcej, niż przewiduje budżet. Może więc lepiej znaleźć tańsze lokum z wysokim sufitem i z pomocą profesjonalistów stworzyć wyjątkowe mieszkanie z antresolą?

Jak ją zmieścić w mieszkaniu?

Urządzenie mieszkania z atresolą w środku z pewnością wymaga namysłu. W bloku niestety nie ma miejsca, by dobudować półpiętro. Tutaj trzeba działać inaczej, bo lokum o wysokości 2,5 m nie pozwala na wariacje na temat antresoli. O tym jednak za chwilę. Stworzenie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej jest zabiegiem, na który mogą zdecydować się posiadacze mieszkania w starej kamienicy albo loftu zaadaptowanego we wnętrzach pofabrycznych. Tam od sufitu do podłogi mamy przynajmniej 4-4,5 m, co daje pole do popisu.

Antresola? Tak! Ale co umieścić na półpiętrze?

Wielbiciele książek wśród możliwych aranżacji tego miejsca wymienią domową bibliotekę z wygodnymi fotelami do czytania i biurkiem. Okazuje się, że wśród posiadaczy mieszkań z antresolami nie brakuje bibliofilów i zwolenników domowych biur. Wydaje się, że przytulne miejsce do pracy lub pełne książek to dwie z trzech najpopularniejszych opcji na urządzenie antresoli. Jaka jest trzecia? Oczywiście sypialnia.

Planując sypialnię na antresoli, pamiętajmy, że ta dodatkowa przestrzeń jest zazwyczaj otwarta. Chcesz prywatności? Zadbaj o nią. Wbrew pozorom miejsce do odpoczynku i spokojnego snu wydzielone na wysokościach da się zaaranżować tak, aby wszyscy byli zadowoleni. Doskonałym pomysłem jest zastosowanie szklanych ścian – szyby w czarnych ramach, które kojarzą się z loftami, wyglądają świetnie, wyznaczają strefy intymności, przepuszczają światło dzienne. Wadą szklanych ścian jest to, że nie zapewniają ochrony przed niepożądanymi spojrzeniami pozostałych domowników, ale od czego są zasłony, żaluzje, rolety? Mieszkania w stylu loft też są w stanie zagwarantować prywatność.

Antresole są rozwiązaniem stosowanym zazwyczaj w małych mieszkaniach, często przeznaczonych dla jednej osoby albo pary – wówczas wystarczy, że sypialnia zostanie odseparowana balustradą, a aranżacja kawalerki okaże się łatwiejsza. Czy antresola będzie wykonana z drewna, z metalu, nowoczesna, czy też retro, zależy tylko od ciebie i decyzji, w jakim stylu urządzisz mieszkanie.

Aby wygodnie korzystać z antresoli, na półpiętrze powinno być dość wysoko. Odległość do sufitu musi wynosić przynajmniej 2 m, tyle samo lub więcej powinno być pod platformą. Wyjątkiem jest zamiana dodatkowej przestrzeni na sypialnię. Kącik do spania może być niższy, ale wówczas powinniśmy móc w nim swobodnie usiąść. W trakcie aranżacji małych wnętrz powinniśmy mieć to na uwadze, wrażenie przytłoczenia nie jest bowiem tym, na które liczymy, gdy planujemy miejsce do relaksu.

Co z miejscem pod schodami i antresolą?

Na półpiętro trzeba się jakoś dostać. Najwygodniejsze będą schody, ale gdy brakuje na nie miejsca, musi wystarczyć drabina. Nie masz zamiaru wspinać się po szczeblach i ryzykować upadku? Kręte schody zabiorą najmniej przestrzeni, na dodatek będą wyglądać bardzo ciekawie. Gdy mamy więcej wolnej przestrzeni, możemy zdecydować się na klasyczne rozwiązanie, trzeba tylko wówczas pomyśleć, jak zagospodarować miejsce pod takimi schodami. Najczęściej pod stopniami umieszcza się wygodne schowki. Najważniejsze jest jednak zaadaptowanie przestrzeni pod antresolą. W tym miejscu często znajduje się telewizyjny kącik salonu, czasem aneks kuchenny. Można też stworzyć tam domowe biuro lub miejsce do zabaw dla dzieci.

Meble z antresolą odpowiedzią na to, jak urządzić małe mieszkanie. Pokochali je rodzice, uwielbiają dzieciaki

Taki kącik zabaw może być spełnieniem marzeń kilkulatka. Wystarczy, że schowamy go pod antresolą w dziecięcym pokoju. Ponieważ sypialnie maluchów zazwyczaj są małe, warto zadbać o powiększenie przestrzeni. Co nieco zyskamy, instalując dzieciom meble z antresolami.

file.antresola (2) Źródło: www.szybkiemetamorfozy.pl

Na rynku nie brakuje podobnych mebli. Dla nastolatków zaprojektowano całe antresolowe konstrukcje, pod łóżkiem kryjące biurko i szafę. Można także znaleźć sypialniane meble z antresolami dla dorosłych – wymarzone łóżko wykona dla nas także stolarz. Wówczas jego projekt będzie zależał od nas, a mebel wpisze się w stylistykę wnętrza oraz zostanie dopasowany do niego rozmiarowo.

 

Meblowe rozwiązania sprawiają, że małą antresolę można urządzić również w typowym mieszkaniu w zwyczajnym bloku. Nawet jeżeli podłogę od sufitu w twoim lokum dzieli 2,5 m, możesz zainstalować ruchomą, podnoszoną i opuszczaną, platformę. Takie rozwiązania stosuje się na przykład w maleńkich domkach na kółkach. Z pewnością można je przenieść do niedużego mieszkania. Możliwości jest dzisiaj tyle, że o aranżacji antresoli może pomyśleć niemalże każdy.

Oceń artykuł:

60%
40%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym