Najpopularniejsze europejskie style w designie

Oceń artykuł:

0%
100%

Włoski styl i luksus, skandynawska bezpretensjonalność i naturalność, francuska elegancja i lekkość. Co wyróżnia najważniejsze „szkoły” europejskiego designu? Historia, wpływy, materiały i tak odmienne od siebie style wystroju wnętrz sprawiają, że z łatwością odróżnimy wnętrza z Mediolanu, Sztokholmu i Paryża.

Najpopularniejsze europejskie style w designie Ligne Roset

Design bezdyskusyjnie łączy się z rozwojem przemysłu i seryjnej produkcji, ale jego korzenie sięgają głębiej. Dlatego być może tak łatwo zauważyć różnice pomiędzy najważniejszymi ośrodkami i ich wpływem na to, jak wygląda aranżacja nowoczesnych wnętrz w danym regionie i czasie.

Włosi w XX wieku zdecydowanie nadali ton europejskiemu wzornictwu. Nie był to jednak pierwszy moment takiej kulturowej „dominacji” Półwyspu Apenińskiego. Warto pamiętać, że już w czasach Imperium Rzymskiego objęła ona niemal całą Europę. Również średniowiecze i renesans przyczyniły się do umocnienia wpływów włoskiej architektury, sztuki i nauki. Ale po II wojnie światowej sytuacja wyglądała inaczej – Italia była biednym, zniszczonym krajem. Rozwój przemysłu stał się jednym z priorytetów tamtejszych władz, a design miał ten przemysł wspomagać. Ponadto Włosi zaczęli promować swoją gospodarkę dzięki targom i to również przyczyniło się do ich wielkiego wpływu na wystrój i aranżację wnętrz na całym świecie.

Wystrój wnętrz made in Italy

Rodzinne włoskie firmy modernizowały się i rozwijały, a ich szefowie nawiązywali współpracę z projektantami, architektami, a nawet artystami – w szalonym tempie rodził się design „made in Italy”. Włoscy twórcy, tacy jak Achille Castiglioni, choć wychowani w kraju wspaniałej tradycji, potrafili być zaskakująco awangardowi w swoich pomysłach. Wielbili tworzywa sztuczne, metal, szkło, nowe materiały i technologie. Z drugiej strony mieli pod ręką niezrównanych rzemieślników: stolarzy, rymarzy, tapicerów, krawców, ślusarzy, jubilerów, hutników szkła, ceramików. To pozwoliło adaptować rzemiosło do nowych czasów, tworzyć przedmioty i oryginalne dekoracje o wysokiej jakości. Włoski design chętnie flirtował też ze sztuką – szczególnie widoczne było to w latach 80., gdy do głosu doszli twórcy z kręgu Alchimii, na czele z Ettore Sottsassem.

Włoski design jest elegancki, luksusowy, ponadczasowy, niekiedy ekstrawagancki – zupełnie jak włoska moda. Włosi nie boją się sięgać po skórę, egzotyczne drewno, marmur, ręcznie obrabiane szkło, mosiądz, chromowaną stal. Nie przerażają ich nowoczesne kolory wnętrz, złoto, bogate ornamenty, dynamiczne formy.

file.u5 Źródło: Gaetano Pesce

Styl skandynawski – moda na naturalne materiały i inspiracje z natury

Skandynawowie wykształcili zupełnie inną stylistykę. Na surowej Północy ludzie musieli radzić sobie w znacznie mniej przyjaznych warunkach niż we Włoszech. Przyroda, choć piękna i wszechobecna, potrafiła być też niebezpieczna: długie zimy, nieurodzajne pola, groźne zwierzęta, wzburzone morze. Każdy mieszkaniec Skandynawii musiał umieć wykonać na swoje potrzeby podstawowe narzędzia, broń, meble, ubrania. Nic dziwnego, że preferowane były proste rozwiązania, a wszystko, co nadawało się do przetworzenia, było wykorzystywane. Splot tych wpływów uformował skandynawski design: prosty, funkcjonalny, praktyczny, ekonomiczny, pełen naturalnych materiałów oraz inspiracji naturą. Taki, jaki znamy z projektów Alvara Aalto, Arne Jacobsena czy Hansa Wegnera.

file.egg-chair Źródło: Arne Jacobsen

Skandynawowie kochają jasne wnętrza, drewno, graficzne wzory, organiczne kształty, motywy takie jak kwiaty, liście, gałęzie drzew, krople, zwierzęta. Skandynawski design jest egalitarny – bardziej niż luksus ceni proste, użyteczne rozwiązania, przytulność, ekologiczne, przyjazne ludziom materiały, nawiązania do lokalnego rzemiosła i tradycji.

Francja - powrót do pierwszej ligi

Francuzi dopiero niedawno zaistnieli na szerszą skalę w świecie designu. Od czasów, gdy dyżurnym francuskim projektantem był Philippe Starck, wiele się zmieniło. Dziś Francja znów powraca do designerskiej pierwszej ligi, a jej ambasadorami są takie talenty, jak bracia Bouroullec, Inga Sempe czy Ora Ito. Ponadto modny jest francuski design z historią.

file.krzeslo Źródło: Philippe Starck

Meble Le Corbusiera, Pierre'a Jeanerreta i Charlotte Perriand, Jeane'a Prouve, lampy Serge'a Mouille, puchate sofy Pierre'a Paulina to teraz przeboje designerskich aukcji. Francja staje się też coraz bardziej doceniana dzięki powrotowi do tradycji – manufakturowej produkcji wyrafinowanych, luksusowych przedmiotów, kiedyś trafiających na dwory królów i arystokracji, potem bogatych mieszczan i finansjery. Takie marki jak Baccarat, Faberge, Hermes czy Royal Limoges są do dziś żywym dowodem biegłości francuskich mistrzów. To dzięki nim francuski styl dekorowania wnętrz jest tak rozpoznawalny

Obecnie we Francji znów zaczynają powstawać manufaktury oferujące meble, dywany, lampy, oryginalne dekoracje wykonywane na indywidualne zlecenie, pełne fantazji i przepychu. Inspiracją do ich działania są niejednokrotnie dawni francuscy architekci i projektanci wnętrz, tacy jak Pierre Chareau czy Jean-Michel Frank. Współczesny francuski design ma też jeszcze jedno oblicze – wesołe, pełne lekkości i poczucia humoru. Pastelowe kolory, zabawne detale, pomysłowe rozwiązania – to wszystko odnajdziemy w ofercie takich marek, jak na przykład Ligne Roset, La Chance, Moustache, Petit Friture.

Oceń artykuł:

0%
100%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym