Modny szafir. Dodatki w oryginalnym kolorze

Oceń artykuł:

95%
5%

Tradycyjne kolory wnętrz mogą się z czasem trochę znudzić. Nowoczesny design, który kocha różnorodność, sięga więc coraz częściej po odcienie dotychczas mniej popularne. Taką barwą jest właśnie szafir, który łączy w sobie szlachetność z oryginalnością.

Modny szafir. Dodatki w oryginalnym kolorze

Głębia wielkiego błękitu

Niebieski to kolor oceanu i pogodnego nieba. Jego widok ma na nas relaksujący wpływ, co więcej pobudza do kreatywnego myślenia. Jego popularność wśród projektantów wystroju wnętrz nie powinna więc dziwić. Niebieski sprawdzi się zarówno w łazience, salonie, jak i w pokoju dziecięcym. O ile jednak wcześniej popularne były jego pastelowe, jasne odmiany, tak obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się ciemniejsze odcienie – granat, kobalt oraz szafir, zwany też wielkim błękitem. Ten ostatni ma w sobie szlachetność, bardzo cenną, jeśli pragniemy nadać naszemu wnętrzu eleganckiej głębi.

Szafir dobrze współgra z jasnymi barwami – bielą, szarością czy écru. Jeśli zdecydujemy się na szafirowe ściany, takie właśnie kolory mebli powinniśmy wybrać. Jeśli chcemy uzyskać bardziej fantazyjny efekt, możemy go połączyć ze szmaragdową zielenią, brązem albo nawet turkusem. Podczas dobierania dodatków, takich jak lampa czy dekoracja ścienna, możemy połączyć kolor szafirowy ze złotym lub srebrnym – da to ciekawy dla oka efekt. Kobalt i szafir, co ciekawe, są także od setek lat popularnymi barwami porcelanowych ozdób. Są to bowiem barwniki, które nie ulegają zmianie podczas wypalania naczyń w piecu.

Inspiracje z różnych stron świata

Właśnie ze względu na swoje porcelanowe zastosowania szafir sprawdzi się w orientalnej aranżacji wnętrza. Dużo w nim bowiem ozdób, wyszukanych wzorów oraz przepychu. Szafir to jednak również całkiem niezły pomysł dla wnętrz klasycznych, urządzonych na przykład w pochodzącym ze Skandynawii stylu gustawiańskim. Jest to bardziej stonowana wersja stylu skandynawskiego. Zatrzymuje się w połowie drogi pomiędzy nim a popularnym u naszych północnych sąsiadów minimalizmem.

Wreszcie szafir, podobnie jak inne odcienie niebieskiego, świetnie uzupełni marynistyczne wnętrza. Połączone z bielą lub innymi jasnymi barwami szafirowe pasy na ścianach, pozwolą na dłużej zachować lato w pamięci domowników. Jeśli do tego urozmaicimy takie wnętrze ozdobami z muszli czy kamieni szlachetnych (akwamaryn, lapis lazuli) oraz motywami morskimi (żagle, kotwice, wazony w kolorach morza), uzyskamy bardzo ciekawy efekt. 

 

Post udostępniony przez @aga_i_dom

Drzwi do szafirowego wnętrza

Wybierając drzwi do naszego pomieszczenia w odcieniu szafiru, możemy pozwolić sobie na pewną dowolność. W przypadku wnętrz klasycznych bądź orientalnych wybierzmy drzwi jasne. Kolekcja drzwi Porta DECOR z okleiną w kolorze Sosna Norweska bądź Popielaty Euroinvest dobrze wpasuje się w taki styl, nie odwróci uwagi od innych ozdób.

Jeśli jednak zależy nam właśnie na przyciągnięciu oka gości, możemy wybrać drzwi Porta CPL. Ta kolekcja daje niezwykle duże możliwości w wyborze kolorów. Jednym z nich jest głęboki antracyt, który z pewnością zwróci uwagę. Będzie dobrze współgrał z szafirowymi kolorami ścian. Jeśli do tego zdecydowaliśmy się na marynistyczny wystrój wnętrza, możemy zamontować na drzwiach np. okrągłe okienko (popularny bulaj). Poczujemy się jak pasażerowie na pokładzie luksusowego jachtu!

W ofercie PORTA DRZWI mamy do wyboru ponad sto kolorów. Jednak gdy chcemy czegoś zupełnie wyjątkowego i nie znajdziemy tego wymarzonego koloru, możemy sięgnąć po paletę RAL i zrealizować zamówienie w ramach rozwiązań nietypowych w systemie KONTRAKT. W tym przypadku ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia!

Kolor szafirowy we wnętrzach z pewnością nie jest opcją dla każdego. Osoby lubiące żywe, naturalne barwy (zieleń, brąz) mogą go uznać za zbyt melancholijny. Dla pozostałych domowników będzie on jednak świetną alternatywą dla pastelowych odcieni niebieskiego. Niezależnie od tego jakie połączenie kolorystyczne wybierzemy, wnętrze z szafirowym akcentem, choćby drobnymi dodatkami w tle, z pewnością zwróci uwagę gości swoją nietuzinkowością.

Oceń artykuł:

95%
5%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym