Dyskretny urok koronek w dekoracji wnętrz

Oceń artykuł:

100%
0%

Ażurowe dekoracje wyplatane z nici – to właśnie koronki. Chociaż wywodzą się z rzemiosła ludowego, podbiły także miejskie salony. Każdy kraj ma swoje lokalne specjalności w tym zakresie. Co więcej, motyw koronek zawędrował też do innych dziedzin designu: od dodatków, przez meble, aż po materiały wykończeniowe. Nie ma się co dziwić, to niezwykle oryginalne ozdoby wnętrz.

Dyskretny urok koronek w dekoracji wnętrz

Tradycyjne koronki, czyli perełki sztuki ludowej

Koronki są jednym z najciekawszych przykładów rzemiosła ludowego o dużych walorach artystycznych. Tradycyjnie wykonuje się je z nici bawełnianych bądź lnianych. Do pracy wykorzystywane są różne akcesoria: igły, szydełka, sztabki, czółenka czy klocki. Współcześnie koronki produkuje się na skalę przemysłową, ale wciąż można nabyć te tradycyjne, wykonywane ręcznie.

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, przywodzą na myśl style ludowy i rustykalny. Najczęściej wykorzystuje się koronkowe obrusy, serwetki czy firanki. Ten sposób dekoracji pojawia się też na innych tkaninach, najczęściej w detalach (pościel, ręczniki, narzuty).

Koronkowe tkaniny w roli praktycznych dekoracji

Liczba koronkowych dekoracji zależy od stylu wnętrzarskiego i efektu, który chcemy uzyskać. Mimo wszystko nadmiar koronek może przytłoczyć pomieszczenie, dlatego warto zachować umiar. Jeśli decydujemy się na styl rustykalny albo folk, dekoracje koronkowe warto wykorzystać do nakrywania stołu oraz blatów (komód, szafek), a także w oknach, jako firany, lambrekiny. W detalach świetnie sprawdzą się również na poszewkach, narzutach i pościeli.

Koronkowe dekoracje doskonale komponują się również z surowym drewnem – typowym dla stylu wiejskiego. We wnętrzach bardziej eleganckich, czyli klasycznych i glamour, warto postawić na tkaniny koronkowe tylko w detalach. Ten rodzaj dekoracji świetnie odnajduje się również w stylistyce prowansalskiej, toskańskiej, a nawet skandynawskiej.

Oryginalne ozdoby z koronki w stylu „zrób to sam”

Tkaniny koronkowe, zwłaszcza z krochmalonej bawełny, to wdzięczny sposób na dekorowanie różnych przedmiotów. W pasmanteriach do nabycia są koronkowe tasiemki i pasy. Można je przykleić na krawędziach mebli, a także wykorzystać do dekorowania szkła. Nawet zwykły słoik oklejony koronką zyska romantyczny, uroczy wygląd. Do dekoracyjnych robótek wykorzystajmy przezroczyste, w pełni transparentne szkło. Koronkami ozdabiajmy wazony na kwiaty, lampiony oraz słoiki z przetworami. Te ostatnie, autorsko udekorowane, stanowią świetny pomysł na smaczny i piękny prezent.

 

Z koronkowej tkaniny można także wykonać oryginalny abażur. Wykorzystajmy do tego zwykły balon – ale taki, który po nadmuchaniu przyjmuje kształt kuli. Ostrożnie oklejamy go koronką, a gdy całość będzie gotowa, spuszczamy powietrze. Sztywna tkanina powinna zachować swój kulisty kształt, a jeśli powstaną wgłębienia, powtórzmy czynność jeszcze raz z wykorzystaniem drugiego balonu.

Koronkowe dekoracje nie tylko na tkaninach

Motyw koronek na tyle zadomowił się w rzemiośle artystycznym, że często pojawia się nie tylko na tkaninach. A oto przykłady:

Tapety: wiele z nich to przejaw inspiracji właśnie tkaninami. Nic zatem dziwnego, że koronkowe, delikatne wzory wykorzystywane są na tapetach na ścianę. Łączone są także z ornamentami roślinnymi i kwiatowymi. 

Płytki ceramiczne: koronkowe reliefy na płytkach świetnie prezentują się zwłaszcza na ścianie. Najlepiej jednak wybrać takie płytki tylko na fragment ściany, tak by nie przytłoczyły wnętrza (zwłaszcza jeśli chodzi o małą łazienkę).

Meble: chodzi głównie o fronty szafek w takich stylach, jak marokański, indyjski czy chiński.

Lampy: ażurowe, zaskakujące perfekcją i precyzją wykonania, powstają z metalu czy ceramiki. Największą popularnością cieszą się te w stylu orientalnym, ale – co ciekawe – powstaje coraz więcej tych nowoczesnych. Prosta forma, metal malowany na biało i laserowo wycinane koronki to idealna dekoracja do współczesnego mieszkania.

Porcelana i ceramika: koronki w formie subtelnych reliefów pojawiają się zwłaszcza na białej porcelanie.

Armatura łazienkowa i kuchenna: to całkiem nowy trend w designie dla domu. Zwykle gładkie krany wyróżniają się finezyjną, koronkową powierzchnią. W dodatku dostępne są w tak ciekawych kolorach, jak złoto, miedź czy mosiądz.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym