Drzwi wewnętrzne w domu - jakie wybrać?

Oceń artykuł:

71%
29%

Gdy urządzamy mieszkanie albo dom, stajemy przed szeregiem trudnych decyzji. Trzeba zdać sobie sprawę, że zanim przyjdzie nam wybierać meble, zasłony i obrazki na ścianę, przed nami bardziej „strategiczne decyzje”. Należy zdecydować się na rodzaj podłogi, armatury łazienkowej, kafli i oczywiście trzeba wybrać drzwi wewnętrzne. Jak błyskawicznie i trafnie wybrać drzwi do pokoju, kuchni i łazienki? Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Drzwi wewnętrzne w domu - jakie wybrać?

Plaster miodu czy płyta wiórowa?


Dla laika to pytanie może wydawać się dziwne, ale to ważna sprawa. Konstrukcja każdych drzwi oparta jest o ramę, która wykonywana jest najczęściej z klejonki drewnopochodnej. Dla wzmocnienia całości ramę usztywnia się szprosami i wypełnia materiałami usztywniającymi. To właśnie wypełnienie może stanowić sztywna tektura ułożona w plaster miodu lub płyta wiórowa z otworami lub bez nich.

Jeśli zależy Ci na lepszej izolacji termicznej danego pomieszczenia i na wyciszeniu zewnętrznych odgłosów, powinieneś wybrać drzwi z wypełnieniem płytowym. Jeśli natomiast chcesz wydać nieco mniej pieniędzy i nie potrzebujesz dodatkowej izolacji, to drzwi z wypełnieniem typu plaster miodu będą wystarczające dla Ciebie.

Lewe czy prawe?

To bardzo istotne cechy drzwi, których nie sposób pominąć. Bardzo ważne jest, w którą stronę drzwi mają się otwierać. Jak rozróżnić drzwi lewe od prawych? Jeśli drzwi są zamknięte i stoimy przed nimi widząc zawiasy, to jeśli zawiasy mamy po prawej stronie są to drzwi prawe, jeśli po lewej stronie to mamy do czynienia z drzwiami lewymi.

Teraz należy podjąć decyzję, jaki rodzaj drzwi wybierzemy do każdego pomieszczenia, pamiętając o dwóch istotnych zasadach. Drzwi nie mogą otwierać się wprost na najważniejsze ciągi komunikacyjne w mieszkaniu, bo jest to niebezpieczne dla osób przechodzących.

Natomiast w pokojach powinny otwierać się tak, aby skrzydło zatrzymywało się na ścianie, bo wówczas nie zabiera niepotrzebnie przestrzeni. Oczywiście wyjątkiem są drzwi umieszczone w środku długości danej ściany.

zdjęcie4308a

Pełne czy przeszklone?

Zarówno pełne drzwi, jak i przeszklone, wyglądają znakomicie. Natomiast drzwi przeszklone są wizualnie lżejsze i dzięki nim można doświetlić niektóre pomieszczenia. Gdy więc w mieszkaniu jest ciemny korytarz, to warto zastosować drzwi wewnętrzne przeszklone, tak aby umożliwić dotarcie światła dziennego do wnętrza. W małych pokojach lepiej prezentują się drzwi z przeszkleniem niż drzwi pokojowe pełne, stwarzając wrażenie lekkości samego elementu.
   

zdjęcie4308b  

W dużych, jasnych pomieszczeniach z powodzeniem można zastosować drzwi pełne, które nie będą tak przytłaczać samego wnętrza. Jednocześnie pełne drzwi zapewniają dużo lepszą izolację termiczną i akustyczną. Znacznie lepiej sprawdzają się jako drzwi do gabinetu, drzwi łazienkowe lub drzwi do dziecięcego pokoju.
   

zdjecie4308c Porta NATURA IMPRESS

Klasyczne czy nowoczesne

To końcowy etap wyboru drzwi. Teraz już musimy wiedzieć, w jakim stylu będzie urządzane nasze mieszkanie, ponieważ drzwi należy dobrać w tym samym stylu. I tak do stonowanych pomieszczeń w stylu klasycznym, gdzie zwykle dominują ciepłe beże, szarości i brązy najlepiej dobrać drzwi z kolekcji Porta CLASSIC czy Porta CORDOBA.

W nowoczesnych wnętrzach, wszystkie typy drzwi wewnętrznych, takie jak: drzwi pokojowe pełne i drzwi z szybkami, drzwi wewnętrzne łazienkowe czy kuchenne, znajdziesz na przykład wśród propozycji zawartych w kolekcjach Porta LINE i Porta FIT.

Oceń artykuł:

71%
29%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym