Drewniane podłogi - pielęgnacja. Lakierować czy olejować parkiety?

Oceń artykuł:

100%
0%

Drewniana podłoga to rozwiązanie ponadczasowe. Prezentuje się stylowo, dodaje wnętrzu klasy, ociepla je, a przy odpowiedniej konserwacji jest też bardzo trwała. Choć nie należy do najtańszych, warto w nią zainwestować i cieszyć się fantastycznym efektem przez wiele lat. Moda na styl eko i wpływ skandynawskiego designu sprawiły, że drewniane podłogi pojawiają się coraz częściej w naszych domach. Jak pielęgnować drewno na co dzień i konserwować je, aby zatrzymać jego piękno na dłużej?

Drewniane podłogi - pielęgnacja. Lakierować czy olejować parkiety?

Olej czy lakier?

Wybierając drewnianą podłogę, skupiamy się na gatunku drewna, jego wyglądzie, strukturze i odcieniu, równie ważny jest też wybór między m.in. litą deską, parkietem a coraz popularniejszą mozaiką. Wszystko to zależy od naszych preferencji oraz od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Pozostaje jednak jeszcze jedna kwestia, która jest równie istotna, jak tamte – sposób wykończenia podłogi. Tu do wyboru mamy lakierowanie lub olejowanie. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Zalety i wady podłogi olejowanej

Olej wnika w powierzchnię drewna, zabezpieczając je lepiej niż powierzchniowa warstwa lakieru. Drewno olejowane jest bardziej matowe, a przez to mniej śliskie, lepiej uwydatnione są też jego naturalne cechy. Olejowana podłoga ma właściwości antystatyczne i jest bardziej odporna na zarysowania. Olej nie tworzy szczelnej warstwy, dzięki czemu drewno może przyjmować i oddawać wilgoć.

Zaletą jest także możliwość częściowej renowacji w przypadku miejscowego uszkodzenia podłogi – wystarczy przetrzeć dany fragment papierem ściernym i nałożyć olej. W przypadku lakieru, konieczne jest natomiast zeszlifowanie i ponowne lakierowanie całej powierzchni.

Niestety podłoga olejowana ma także wady. Do najbardziej uciążliwych należy to, że szybko się brudzi, ponadto brud może wnikać w głąb drewna. Taka podłoga wymaga też znacznie częstszej renowacji niż lakierowana, ponieważ powłoka oleju zużywa się szybciej. Koszty konserwacji są wyższe.

Zalety i wady podłogi lakierowanej

Podłoga lakierowana jest odporna na zabrudzenia (nie chłonie ich tak, jak olejowana) i łatwa w konserwacji. Lakierowanie zabezpiecza drewno na długi czas – przy odpowiedniej pielęgnacji podłoga będzie się prezentowała znakomicie nawet przez wiele lat, bez potrzeby cyklinowania. Co ciekawe, wybierając odpowiedni lakier, możemy uzyskać wizualny efekt olejowania.

Jeśli chodzi o wady, lakierowana powierzchnia jest bardzo podatna na zarysowania (rysy będą mniej widoczne na lakierze półmatowym lub matowym niż błyszczącym) i bardzo wrażliwa szczególnie na piasek. Ponadto przyciąga kurz. Należy także liczyć się z tym, że w przypadku uszkodzenia powłoki lakieru nie ma możliwości wykonania miejscowej naprawy, co zostało już zaznaczone. Choć podłogi lakierowane nie wymagają częstej renowacji, kiedy już pojawi się taka konieczność, trzeba liczyć się z tym, że renowacja będzie bardzo czasochłonna i droga. 

Delikatna pielęgnacja

Na rynku dostępne są zarówno oleje, jak i lakiery o różnej odporności na ścieranie. Bez względu na wybór, drewniana podłoga wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy stosować jedynie profesjonalne środki pielęgnacyjne renomowanych firm, najlepiej tej samej marki co lakier czy olej. Ważne, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Drewniane podłogi nie lubią wody, dlatego warto zainwestować w dobry mop, który pozwoli na maksymalne odsączenie jej nadmiaru. Mop do mycia podłogi drewnianej powinien być jedynie lekko wilgotny. Szkodliwe dla drewna jest także zbyt suche powietrze, dlatego szczególnie w okresie grzewczym dobrze jest stosować nawilżacze.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym