Domy przyszłości, czyli nowoczesny wystrój wnętrz rodem z filmów futurystycznych

Oceń artykuł:

100%
0%

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu komputer w każdym domu, lodówka, ba, nawet prąd, były dla wielu daleką i niemal nieosiągalną wizją luksusowej przyszłości. Style urządzania wnętrz często nie zakładały nawet wplatania w nie technicznych nowinek. Dziś w wielu krajach to już norma. Naukowcy nie próżnują i wciąż wymyślają nowe technologie oraz udogodnienia. Muszą jednak ścigać się z filmowcami, którzy pewne rozwiązania, dzięki niebywałej wyobraźni, przewidzieli w swoich dziełach. Co się sprawdziło, a na jakie elementy musimy jeszcze poczekać, aż zagoszczą najpierw na kartach czasopisma o urządzaniu wnętrz, a potem w naszych mieszkaniach?

Domy przyszłości, czyli nowoczesny wystrój wnętrz rodem z filmów futurystycznych

Piękny technologiczny świat

Filmy z nurtu science fiction wybiegają w przyszłość. Pokazują dalekie planety i wszechświaty, podróże w Kosmos, statki kosmiczne i teleportację. Zanim polecimy do „odległej galaktyki”, sprawdźmy, co ciekawego wydarzyło się tuż za miedzą, czyli na Ziemi. Kultowy serial Star Trek obfitował w technologiczne wizje, jakie jeszcze pewnie za 100 lat pozostaną jedynie w sferze marzeń. Ale nie wszystkie. Urządzanie mieszkania często jest prostsze, gdy zamontujemy w nim zapożyczone z serialu drzwi przesuwne. Aranżacje, które je uwzględniają, są niezwykle funkcjonalne, a zastosowana automatyka ułatwia życie – wystarczy nacisnąć przycisk, aby otworzyły się przed nami mechaniczne wrota.

Zresztą Star Trek to kopalnia inspiracji, a urządzeń, które zagościły w milionach domów, jest znacznie więcej. Mowa np. o tablecie – gadżet, który stał się równie popularny co smartfon, mogliśmy oglądać już na filmowym ekranie w drugiej połowie lat 80.

Dziś trudno też sobie wyobrazić urządzenie salonu bez wielkiego telewizora, a coraz częściej jego ekran jest dotykowy. To także udało się przenieść z rzeczywistości filmowej do realnej. Inspiracją mogły być wielkie dotykowe ekrany znane z produkcji Stevena Spielberga Raport mniejszości z 2002 roku. Nie powinno nas dziwić, że dzisiaj film ten zaskakuje trafnością przewidywania technologicznej przyszłości – reżyser konsultował się z najlepszymi naukowcami i wizjonerami, którzy mieli mu pomóc stworzyć świat wyprzedzający swój czas. I to im się udało. Główny bohater obsługiwał ekran za pomocą dłoni odzianych w specjalne rękawice, ale w wielu filmach o przyszłości znajdziemy motyw „przesuwania” elementów i tworzenia z nich wielkiej układanki, a także udziału w konferencji na żywo w kilku kaskadowych oknach czy oglądania map w formacie 3D.

 

 

Współcześnie możemy zainstalować w domu coś bardzo podobnego – telewizor Samsung Smart TV, który obsługuje się gestami. Urządzenie reaguje także na komendy głosowe. Nie można przy tym zapomnieć o kontrolerze Kinect, który odwzorowuje (za pomocą sensora ruchowego) graczy oraz ich ruchy. Dzięki niemu możemy przenieść się do świata gry dwa metry od telewizora.

Obowiązki domowe już nie są obowiązkowe

technologia w domu

Nienaganny wystrój pokoju i mieszkania gwarantuje sprzątanie, które nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, wiedziała już o tym m.in. Jane Jetson z lubianej na całym świecie kreskówki Jetsonowie. Ona miała do dyspozycji pocieszną gosposię Rosie, która pomagała utrzymać w domu porządek. Na taką pomocnicę musimy jeszcze trochę poczekać i skorzystać z możliwości... robota sprzątającego, który sam odkurzy mieszkanie, także gdy nas nie ma. Sprytne urządzenie z roku na rok wypiera klasyczne odkurzacze, a jego cena powoli maleje – kiedyś kosztował krocie, dziś całkiem dobry model można mieć już za tysiąc złotych.

Wspomniana rodzina z przyszłości nie musiała się także martwić o gotowanie, bo wyręczała ich w tym maszyna, która po wybraniu konkretnego dania z listy, w krótkim czasie przygotowywała potrawę. A co mamy dziś? Funkcjonalne urządzenie kuchni to także świetne i bardzo praktyczne roboty kuchenne, które po wrzuceniu do środka składników (według przepisu, który wyświetla się na ekranie maszyny) same przygotują pyszny obiad lub upieką ciasto. Podobno urządzenia typu Thermomix zmieniają sposób myślenia o gotowaniu. Coś w tym musi być, bo coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, mimo że cena nie należy do najniższych.

Nowoczesny wystrój wnętrz plus (nie)ziemska siła 

Lewitująca deskorolka inspirowana "Powrotem do przeszłości” jest już do kupienia. Tak samo jak lada moment będziemy mogli nabyć lewitujące... doniczki LYFE, które właśnie powstawania. Projektanci ze Szwecji uznali, że w obecnych czasach zwykłe doniczki są już passe. Jeśli chcemy być nowocześni, powinniśmy postawić na osłonki, które za sprawą działania pola magnetycznego, unoszą się nad drewnianą bazą. Wprowadzenie ich do sprzedaży to kwestia czasu, bo zainteresowanie pomysłem jest ogromne.

 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym