Boazeria na suficie – czyli jak podnieść standard wnętrz niskim kosztem?

Oceń artykuł:

67%
33%

Po latach niełaski boazerie sufitowe powracają na salony w nieco odmienionej formie. Deski boazeryjne to świetny pomysł na zaaranżowanie ciepłego i klimatycznego pomieszczenia, które zachwyci nawet największego estetę.

Boazeria na suficie – czyli jak podnieść standard wnętrz niskim kosztem?

Sufity drewniane w nowoczesnym wydaniu

Drewniana boazeria na sufit może przywodzić na myśl ubiegłą epokę. Jeszcze dwie dekady temu wykładanie boazerią całych korytarzy, przedpokojów czy kuchni było na porządku dziennym. Drewniane ściany, sufity i podłogi tworzyły wręcz klaustrofobiczną przestrzeń, optycznie pomniejszając i tak niewielkie wnętrza w blokach mieszkalnych i domach wielorodzinnych. Po latach panowania boazeria ustąpiła minimalistycznym rozwiązaniom i żywym kolorom ścian. Obecnie nie stanowi już głównego elementu wykończeniowego całego pomieszczenia, jednak projektanci dostrzegli jej potencjał aranżacyjny i wprowadzili na salony w charakterze dodatku, który ociepla wnętrze i nadaje mu unikalny, rustykalny charakter. Szczególnie efektownie prezentuje się boazeria na suficie, która przełamuje jednolite kolory i fakturę ścian.

Boazeria drewniana – aranżacje i inspiracje

Sufit z boazerii to idealna dekoracja wnętrza dla osób, które doceniają estetykę i unikalność wyrobów drewnianych. Oferta producentów obejmuje różne gatunki drewna, poczynając od sosny i świerku, poprzez brzozę, jesion czy dąb. Wybierając odpowiednią boazerię, warto pamiętać, że każdy gatunek drewna cechuje się konkretnymi właściwościami. Przykładowo, drewno sosnowe jest bardzo podatne na wybarwianie, dlatego drewniany sufit w salonie będzie się zmieniał wraz z upływem lat. Ma to oczywiście swoje plusy, gdyż starzejące się drewno nabiera indywidualnych cech i staje się unikatowe. To także ciekawe tło dla sentymentalnych dodatków dekoracyjnych, zdjęć oprawionych w bogato zdobione ramy i roślin.

Sufit drewniany inspirowany tradycyjną stylistyką

Drewniany sufit w kuchni to także gratka dla wszystkich osób, które pragną stworzyć klimatyczne wnętrza nawiązujące do czasów dzieciństwa. Drewno, stylizowane dodatki, świeże zioła w ceramicznych doniczkach – wszystko to sprawia, że kuchnia staje się sielskim wnętrzem nawiązującym do tradycyjnej staropolskiej stylistyki.

Sufit – boazeria do salonu

Decydując się na zakup drewnianej boazerii, warto wybrać gatunek drewna, którego wybarwienie nie będzie kłóciło się z aranżacją pomieszczenia. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się boazeria biała. Biała boazeria na suficie prezentuje się niezwykle efektownie we wnętrzach prowansalskich. To doskonałe tło dla mocnych akcentów roślinnych i artykułów dekoracyjnych w kolorach ziemi czy fioletu – typowych dla stylu prowansalskiego.  

Sufity drewniane sprawdzą się w każdym domowym pomieszczeniu – nawet w łazience! Oczywiście, decydując się na drewniany sufit do łazienki, należy wybierać deski z tłustych gatunków drewna, np. tekowego. Zabezpieczenie olejem sprawi, że deski nie wybarwią się ani nie wypaczą w tych specyficznych warunkach.  

Drewniany sufit idealny do kuchni

Dlaczego boazeria? Montaż drewnianego sufitu w kuchni jest podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi. Usunięcie zabrudzeń z elementów drewnianych jest o wiele prostsze, aniżeli czyszczenie pomalowanej ściany. Boazeria drewniana na sufit wymaga dodatkowej impregnacji przy pomocy oleju, bejcy lub lakierobejcy. Preparat powinien być dopasowany do gatunku drewna i bardzo dokładnie nałożony – w przypadku narażenia na dużą wilgotność warto zabezpieczyć obie warstwy deski.

Boazeria drewniana – montaż i dodatkowe uwagi

Drewniany sufit jest najczęściej montowany za pomocą wkrętów. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki wkręty są zupełnie niewidoczne, a sufit sprawia wrażenie zwartej kompozycyjnie całości. Aby zwiększyć walory wizualne i nadać aranżacji indywidualny charakter, można pomalować boazerię na wybrany kolor.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym