9 brytyjskich marek wnętrzarskich, które musisz znać

Oceń artykuł:

100%
0%

Dla wszystkich, którzy kochają aranżacje wnętrz, nowoczesne meble i marzą o stylowym domu, wnętrzach urządzonych nowocześnie, ale z wdziękiem, dla tych doskonałym wyborem są brytyjskie marki wnętrzarskie. Wiele z nich jest nam dobrze znanych, nie zawsze jednak towarzyszy temu świadomość ich wyspiarskiego pochodzenia.

9 brytyjskich marek wnętrzarskich, które musisz znać Laura Ashley

Choć wydawałoby się, że tradycyjne sielskie wnętrza w naszych czasach nie mają racji bytu, nadal wielu z nas kocha się w angielskim cottage – radosnym, sielskim i bezpretensjonalnym. Niejednemu imponuje też brytyjska nobliwość nawiązująca do tradycji georgiańskich i wiktoriańskich. Tu na plan pierwszy wysuwają się szlachetne materiały i precyzja wykonania elementów wyposażenia. Mimo że styl angielski ewoluuje i często odrywa się obecnie od korzeni, nadal cechuje go dystyngowany design i nieco nostalgiczności. Aranżacje wnętrz rodem z wysp są często ponadczasowe.

Laura Ashley

Wiele osób kilka lat temu entuzjastycznie witało tę brytyjską markę na polskim rynku. Nazwę zawdzięcza ona swojej założycielce, która była jedną z najsłynniejszych projektantek mody. Do dziś jest kojarzona z kwiatowymi i roślinnymi motywami dekoracyjnymi inspirowanymi XVIII-wiecznymi rycinami. Desenie te z czasem zaczęły pojawiać się nie tylko na ubraniach, lecz także na tapicerkach mebli i dekoracjach tworzonych przez Laurę Ashley. We wnętrzarstwie marka stawia na połączenie sielskiego stylu angielskiego z romantycznymi detalami, tworząc pogodne aranżacje pełne przytulności. Dominują w nich naturalne materiały i pastelowe kolory.

Joseph Joseph

Antony i Richard Joseph założyli firmę 15 lat temu. Ich rodzina od kilku pokoleń była jednak związana ze sztuką użytkową. Cenne umiejętności bracia zdobywali odpowiednio na wydziale wzornictwa w Central St. Martin’s College of Art & Design oraz na Uniwersytecie Cambridge. Z połączenia wiedzy i praktyki powstała marka akcesoriów kuchennych rozpoznawalna na całym świecie i uhonorowana licznymi nagrodami, w tym Red Dot Design Award.

file.joseph-joseph Joseph Joseph

Niewielkie kuchnie, typowe dla angielskich szeregowców, stały się dla założycieli marki Joseph Joseph inspiracją do tworzenia rzeczy, które idealnie sprostają wymaganiom, jakie stawia np. aranżacja wąskiej kuchni. Nie tylko ułatwiają przygotowywanie posiłków, lecz także pozwalają na perfekcyjną organizację przestrzeni. W ramach brytyjskiej marki powstają przede wszystkim innowacyjne gadżety wykonane z dużą dbałością o szczegóły – od pojemników do przechowywania przez profesjonalne noże i deski do krojenia pokryte oryginalnymi grafikami po naczynia w charakterystycznym odcieniu limonki.

Falcon

Znany producent AGD to także Brytyjczyk. W ofercie tej marki od kilkudziesięciu lat znajdują się okapy, kuchenki czy lodówki, także do przechowywania wina. Marka lubi prezentować swoje urządzania w angielskich kuchniach w wystroju retro, na tle frontów w odcieniach pastelowego błękitu, mięty i złamanej bieli. Udowadnia w ten sposób, że nowoczesne sprzęty pasują także do wnętrz wyposażonych tradycyjnie. To urządzenia zaprojektowane funkcjonalnie i z typowym angielskim smakiem.

file.falcon Falcon

Kenwood

Kenneth Wood założył tę markę w połowie ub.w. w angielskim miasteczku Woking. Początkowo mieściła się ona w garażu, a jej pierwszym flagowym produktem był toster z funkcją obracania grzanek. Firmę rozsławił jednak robot kuchenny Kenwood Chef. Do tej pory brytyjska marka jest – i słusznie – kojarzona przede wszystkim z drobnym AGD o innowacyjnych opcjach.

Bagnodesign London

Wanny, umywalki, meble łazienkowe, kabiny prysznicowe czy baterie tej marki trafiają nie tylko do apartamentów mieszkalnych, lecz także najbardziej znanych hoteli, jak Hilton, Sheraton czy Marriott. W swojej bogatej ofercie firma wykorzystuje zarówno ceramikę, jak i kamień, szkło, miedź czy kompozyt. Wykonane z nich produkty są nie tylko dobrze zaprojektowane, lecz także doskonałe pod względem jakościowym. Jeśli szukasz gustownych inspiracji, jak urządzić łazienkę, sprawdź ofertę Bagnodesign London.

Channels

Marka meblowa uwielbiana nie tylko przez Anglików, o czym można się przekonać, odwiedzając pokazowy salon w Londynie. Jej pomysłodawca, Samuel Chan, postawił na naturalne materiały i innowacyjne podejście do drewna. Dzięki zastosowaniu ręcznych technik rzemieślniczych uzyskuje czyste linie i oryginalne faktury. To decyduje o unikalności i charakterystycznym szlifie mebli brytyjskiej marki.

Cotton&Co.

Znają ją ranne ptaszki i nocne marki, słynie bowiem z produkcji łóżek. Ta brytyjska firma może znacząco wpłynąć na wystrój sypialni i komfort wypoczynku. Jej produkty znajdziemy także na polskim rynku, a kojarzona jest przede wszystkim z ekskluzywnymi modelami mebli. Wyróżniają ją pełne elegancji wzornictwo, praktyczne schowki na pościel, doskonałej jakości materace oraz efektowne zagłówki. A wszystko to w atrakcyjnych tkaninach obiciowych. Co ważne, dość wysokie i niezwykle wygodne łóżka są wykańczane ręcznie naturalnymi tkaninami: kaszmirem, wełną, bawełną, niekiedy obszywane adamaszkiem i jedwabiem.

file.posciel Cotton&Co.

Cole & Son

Brytyjska marka tapet czerpie inspiracje z natury. Z produktów firmy korzystają nie tylko prywatni inwestorzy, lecz także właściciele zabytkowych obiektów. Zdobią one ściany Pałacu Buckingham czy angielskiego parlamentu. Firmę założył prawie 150 lat temu syn kupca, John Perry. Z jego inicjatywy powstały innowacyjne maszyny do produkcji tapet. Wskrzeszono też tradycje techniki ich wytwarzania, stosowane ok. 100 lat wcześniej w Holandii.

Po wykupieniu firmy w 1941 r. przez AP Cole do produkcji tapet zaczęto wykorzystywać technikę sitodruku, co znacznie poprawiło ich jakość. W ten sposób powstał też modny i obecnie słynny motyw brzozowych pni. Cole & Son jest dziś jedynym wytwórcą tapet drukowanych ręcznie, tradycyjnymi metodami z roślinnym motywem dekoracyjnym i niespotykanymi kompozycjami. Umiejętnie łączy dawne techniki drukarskie z jakościowymi wymogami teraźniejszości, zapraszając niekiedy do współpracy uznanych projektantów: Toma Dixona czy Vivienne Weswood. Zatem jeśli modne tapety, aranżacje emanujące nowoczesnością i gustowne wnętrza, to Cole & Son.

Stuart Scott

Powstanie tej brytyjskiej marki oznacza nową erę dla tradycyjnych Chesterfieldów. Sofy wykonywane ręcznie z niezwykłą precyzją są produkowane w krótkich seriach lub jako pojedyncze egzemplarze. Założyciel marki, Stuart Scott, słynie z pedantycznego podejścia do rzeczy. Geometryczne kształty mebli zmiękcza zaoblonymi kantami i organicznymi liniami. Jego pracownia w angielskim miasteczku Wiltshire jest znana na całym świecie z precyzji i wysokiej jakości wykonania wyposażenia.

file.sofa Stuart Scott

 

 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym