5 miejsc w Skandynawii, które warto zobaczyć. Są pełne dobrego designu

Oceń artykuł:

100%
0%

Z czym kojarzy się Skandynawia? Na pewno ze znakomitym wzornictwem! Dania to stolica pięknych mebli i lamp. Gdy mówimy "Szwecja", myślimy o IKEA, a Norwegia słynie z wysokogatunkowego szkła. Przedstawiamy 5 miejsc, które muszą znaleźć się na turystycznej mapie każdego miłośnika designu.

5 miejsc w Skandynawii, które warto zobaczyć. Są pełne dobrego designu $imageAuthor, materiały prasowe

Duńskie Muzeum Wzornictwa Przemysłowego w sercu Kopenhagi

Czy rokokowy pałac z XVIII wieku może kojarzyć się ze współczesnym wzornictwem? Dla Duńczyków nie ma rzeczy niemożliwych i wątków nie do pogodzenia. Dzisiaj pierwszy miejski szpital jest największym i najciekawszym muzeum kolekcji duńskiego wzornictwa. Już u schyłku XIX wieku Duńczycy widzieli potrzebę stworzenia miejsca, w którym można prezentować osiągnięcia myśli produkcyjnej, edukować estetycznie społeczeństwo, pokazywać najlepsze wzorce wyposażenia codziennego użytku. Turystów z całego świata do muzeum przyciągają ikony designu XX wieku: meble, lampy, tekstylia. Każda dekada ma swój język ekspozycji, np. psychodeliczny, wypełniony kolorowym plastikiem pokój z szalonych lat 60. Inne obiekty zestawiono tematycznie, komponując galerię krzeseł z kolejnych dekad czy oświetlenia. Oprócz designu do domu kolekcja muzeum jest uzupełniania o stroje, tkaniny, buty. Na wystawie stałej o modzie możemy zobaczyć ponad 300 obiektów. Adres: Bredgade 68, Kopenhaga

file.muzeum materiały prasowe

Huta szkła Hadeland Glassverk w Jevnaker

Nie będziemy oszukiwać – pogoda w Norwegii zimą nie należy do przyjemnych. Istnieje jednak dobry powód, by kupić bilet i pojechać na weekend w pierwszej części grudnia. Kierunek? Jevnaker, Oppland, czterdzieści kilometrów na północ od Oslo. To tam znajduje się huta szkła Hadeland Glassverk, której tradycje sięgają 1762 roku. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia budynek huty ozdabiany jest tysiącami lampek oraz dekoracji choinkowych. Przy okazji w markowym sklepie możemy zobaczyć i kupić najpiękniejsze szkło oraz ozdoby świąteczne do domu, które są towarem eksportowym Norwegii.

file.muzeum (1) materiały prasowe

Zakupy w Svenskt Tenn

Znawcy designu za kolebkę dobrych tradycji wzorniczych postrzegają Sztokholm, gdzie powstał Svenskt Tenn. To kultowy sklep, w którym możemy na własne oczy zobaczyć, skąd pochodzi „swojski” odłam stylu skandynawskiego. Svenskt Tenn to dosłownie „szwedzka cyna”, a na taką nazwę i pomysł biznesowy wpadła Estrid Ericson, która swoją firmę założyła w 1924 roku. Po dziesięciu latach dołączył do niej austriacki architekt Josef Frank, który niemal z miejsca stał się jej ulubionym projektantem. To duet Ericson–Frank stworzył pojęcie „szwedzkiej nowoczesności”, jakie do dziś pozostaje aktualne i świeże. Stworzyli wnętrzarską markę, której oferta jest regularnie wzbogacana o nowe wzory tkanin, nakryć do stołu, o tapety i ciekawe, kolorowe firanki. Znajdziemy tam dosłownie wszystko, czego wymagają nowoczesne wnętrza w stylu skandynawskim. Ponadczasowe wzory możemy kupić w całej Szwecji, a butiki Svenskt Tenn poznamy po pięknych witrynach i kolorowych, odznaczających się wzorach.

Nie wybierasz się do Szwecji? Sprawdź sklep online: https://www.svenskttenn.se/en/.

file.sklep materiały prasowe

Nordic Museum w Sztokholmie

Muzeum Nordyckie (szw. Nordiska museet), podobnie jak Muzeum Wzornictwa w Danii, powstało, aby udokumentować historię kultury oraz stylu życia Szwecji. Znajduje się ono na wyspie Djurgården, a założone zostało w 1873 roku z inicjatywy Artura Hazeliusa, szwedzkiego badacza folkloru i nawyków życia codziennego. Piękny gmach zaprojektował Isak Gustaf Clason, a huczne otwarcie odbyło się w 1907 roku w obecności rodzinny królewskiej. Dzisiaj w zbiorach muzeum jest ponad 1 500 000 eksponatów: ubiorów, biżuterii, przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, a także odtworzonych dawnych pomieszczeń mieszkalnych. W ramach wystaw czasowych możemy oglądać także współczesne skandynawskie aranżacje wnętrz.

Adres: Djurgårdsvägen 6-16, Sztokholm

file.muzeum (2) materiały prasowe

Muzeum IKEA w Älmhult

W 1958 roku Ingvar Kamprad, twórca IKEA, otworzył swój pierwszy sklep w Älmhult. Rok temu w tym samym miejscu przeciął wstęgę w Muzeum, które prezentuje historię marki oraz jej dorobek. W jego zbiorach jest aż 20 tys. eksponatów, które pokazywane będą na wystawach stałych, ale także tematycznych. Placówka pokazuje nie tylko rozwój produkcyjny marki, ale także zmiany stylu życia i codzienności. Anegdotyczne ekspozycje pokazują, jak wpływ nowych technologii, możliwości produkcyjnych, ale także globalne mody wpłynęły na wyposażenie wnętrz produkowane przez szwedzkiego giganta. To także ciekawy pokaz wnętrzarskich trendów, historia o powracających modach, wzorach i potrzebach użytkowników.
Adres: Ikeagatan 5, Älmhult

file.muzeum-ikea Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym