O czym nie zapomnieć, przygotowując pokój dla alergika

Oceń artykuł:

100%
0%

Alergia to nierzadko poważna dolegliwość, która przysparza wiele problemów. Trzeba o niej pamiętać także wtedy, gdy zastanawiasz się, jak umeblować pokój i stworzyć jego pełną aranżację. Nikt nie chce przecież narażać się na męczący katar, kaszel czy łzawienie z oczu, które nie odpuszcza nigdy w pobliżu alergenu, którym często bywa kurz. W takim wypadku warto pomyśleć nie tylko o właściwym odkurzaczu, ale również innych akcesoriach, niezbędnych w domu.

O czym nie zapomnieć, przygotowując pokój dla alergika

Dla Twojego spokojnego snu

Leczenie alergii często bywa prawdziwą drogą przez mękę. Często przykre dolegliwości, nie tylko wtedy, gdy występują u Ciebie objawy uczulenia na roztocza, nasilają się podczas snu. W ciepłym i wilgotnym środowisku drobnoustroje rozwijają się niezwykle szybko.

Sam materac dla alergika powinien zostać pokryty specjalnym pokrowcem antyalergicznym. Kołdra dla alergika także musi być odpowiednio dobrana – najlepiej, jeśli okaże się wersją antyroztoczową. Zwykle zostaje ona pokryta materiałem, który nie przepuszcza szkodliwych mikroorganizmów do środka, a jej wypełnienie uniemożliwia ich rozwój we wnętrzu kołdry.

Porządek, którego nie może zabraknąć

Każdy alergik musi przede wszystkim dbać o ogólny ład w swoim pokoju. Zbyt duże ilości kurzu mogą być dla niego zabójcze, dlatego musi na niego bardzo uważać. Niestety, sprzątanie jest dla alergików prawdziwą zmorą, ponieważ wówczas nasilają się objawy uczulenia.

Koniecznością jest zakup odpowiedniego odkurzacza, który pozwoli zadbać o jakość życia w ich domu. Warto też wyposażyć się w specjalny filtr powietrza do mieszkania, by zadbać o pełnię jego świeżości. W ten sposób oddychanie nie będzie sprawiało więcej trudności i pozwoli domownikom z problemem na normalne funkcjonowanie. 

Akcesoria do pokoju dla alergika

Pokój dla alergika trzeba urządzić w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, jeśli rozpoczynasz remont danego pomieszczenia, najlepiej będzie użyć farby dla alergików do ścian. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się wersja wodna, ponieważ ta powoduje zwykle mniejsze reakcje uczuleniowe.

Oczywiście, kolor może być dowolny i tutaj nie trzeba się nad niczym szczególnie zastanawiać – wystarczy, że wybierzesz to, co najbardziej Ci się podoba i utworzysz spójny wystrój, którym bez problemu zachwycisz dokładnie każdego.

Jeśli jesteś prawdziwym fanem książek i zbierasz je od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, przy swojej dolegliwości powinieneś znaleźć im naprawdę dobre miejsce w swoim pokoju. Najlepiej będzie, gdy pomyślisz o przestronnej witrynie, ponieważ poszczególne tomy, zebrane za szybą, nie zbiorą kurzu, który później trudno byłoby doczyścić. Tym sposobem również powietrze stanie się nieco czystsze.

Ze swojego najbliższego otoczenia pozbądź się zresztą wszystkich rzeczy, w tym ozdób, które mogą niepotrzebnie zbierać zanieczyszczenia, obecne w przestrzeni. Właśnie dlatego nie można trzymać na półkach wszelkiego rodzaju suszonych kwiatów czy wiklinowych, ozdób, jakkolwiek efektowne by nie były.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakie należy wybierać dywany dla alergików. Oczywiście zabójstwem byłoby stawianie na efektowne, miękkie dywany z długim włosiem. Przede wszystkim, runo powinno się okazać jak najkrótsze – najdoskonalsze okazują się więc dywany płasko plecione. Obecnie na rynku można znaleźć sporo propozycji tego typu, które mają naprawdę przeróżne wzory i kolory.

Można też zupełnie zrezygnować z dywanów, a do wyciszenia podłogi zastosować chodniki. Te aktualnie także zaskakują bogactwem wzorów oraz barw. Na pewno znalezienie właściwego modelu nie okaże się dla Ciebie żadnym wyzwaniem.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym