Meble z sieciówki potrafią przetrwać lata. Zobacz, jak łatwo je zmienisz w coś wyjątkowego

Oceń artykuł:

0%
0%
Zbierasz pieniądze na meble z wyższej półki, może nawet od cenionych projektantów, tymczasem mieszkanie jest puste i nieprzyjemne? Wbrew pozorom nie trzeba obawiać się sieciówek. Wielu Polaków kupuje w nich z myślą, że niedrogie meble szybko się zużyją i za rok, dwa lata trzeba będzie wybrać się na ponowne zakupy. Nic bardziej mylnego. Szafy, stoły, komody, szczególnie jeśli zostały wykonane z drewna, posłużą co najmniej przez dekadę. Gdy nadgryzie je ząb czasu, łatwo je odświeżysz lub zmienisz ich zastosowanie.

W internecie nie brakuje instrukcji, zdjęć, filmów z podobnych metamorfoz. Mogą stanowić doskonałą inspirację i sprawić, że osoby niechętne sieciówkom zmienią zdanie na temat sprzedawanych tam mebli. Cóż, prawdopodobnie nie wszystkie są godne polecenia, ale hitów nie brakuje.

Malowanie

Inwencja twórcza osób lubiących urządzać wnętrza nie ma granic. Najłatwiej jest po prostu pomalować drewniany mebel z sieciówki na wybrany przez siebie kolor. Idealnie byłoby, gdyby w sklepie udało się znaleźć stołki czy półki z surowego drewna. Jeśli nie, poza farbami, olejami, gruntami przyda się papier ścierny do zmatowienia i coś do odtłuszczenia powierzchni. Co ciekawe, malować można nie tylko meble drewniane, ale także te wykonane z płyty i laminowane.
Meblem, który można zmieniać na mnóstwo różnych sposób, jest łóżko dziecięce z antresolą (model KURA z IKEA).

Artystycznie uzdolnieni rodzice malują je, ozdabiają, dobudowują różne elementy, tworząc modne zabudowy kształtem przypominające domek lub dodając schowki… W ruch idą kolorowe farby, tablicówka, a nawet tapety.

Tapetowanie

Kto powiedział, że mebli nie można pokrywać tapetą? Będą wówczas niepowtarzalne. Pamiętać należy o tym, by po naklejeniu tapety, gdy klej już wyschnie, nie używać mebla w bardzo wilgotnych wnętrzach. Odnowiony w ten sposób taboret raczej nie powinien stanąć w łazience. Za to w pokoju dziecięcym sprawdzi się świetnie, a ustawiony w salonie doda wnętrzu uroku.

Tapicerowanie

Osoby z drygiem do prac ręcznych mogą wykorzystać swoje talenty i odmienić podniszczone pufy, podnóżki, a nawet fotele. Co prawda samodzielne tapicerowanie tego ostatniego nie należy do zadań prostych, ale już odświeżenie podnóżka nie wymaga profesjonalnego przygotowania.

Wystarczy cierpliwość i zadbanie o szczegóły. Najtrudniejsza część to precyzyjne ułożenie nowej tkaniny na rogach. Aby całość dobrze się trzymała, należy użyć zszywacza tapicerskiego.

Meble i dodatki w nowej funkcji

Taboret i stolik stają się kuchenką dla dzieci, półka na obrazy idealnie sprawdza się jako przybornik pod lustrem w łazience, półki na przyprawy lądują w dziecinnym pokoju, ukazując kolekcję książek z bajkami, a latarenka staje się doniczką – meble i dodatki z sieciówki nie muszą zostać przez nas wykorzystane w zalecany sposób. Kreatywne podejście do tematu może sprawić, że nawet mieszkanie urządzone dość tanio będzie wyjątkowe.

Całkiem zwyczajna komoda może posłużyć do zbudowania stylowego biurka, a półkę z szufladami da się zmienić w niedużą konsolę. Z kolei regały na książki, niedrogie, bardzo proste, mogą stać się szkieletem wyspy kuchennej. Rodzice kilkulatków przodują w tworzeniu zabawek z sieciówkowych mebli – nie tylko taborety zamieniają w kuchenki, ale także zwyczajne, białe szafki z drzwiczkami w domki dla lalek.

Miksowanie

Niedrogim i prostym pomysłem jest kupienie kilku stolików kawowych składających się z samych tylko blatów i czterech ręcznie dokręcanych nóżek – wystarczy przemieszać blaty oraz nogi, by uzyskać ciekawy efekt, np. czarny stół z białymi nogami lub biały z takimi w odcieniu drewna. Inna możliwość to uzupełnienie blatu od stolika z sieciówki nóżkami pochodzącymi ze starego, zniszczonego, nienadającego się do używania mebla. Po odnowieniu stare nóżki zestawione z blatem z sieciówki stworzą całkiem nowy mebel. Od jakiegoś czasu wraca moda na meble z lat 60. lub stylizowane na takie – prosty blat plus nogi w tym stylu, nawet nowe, pozwolą uzyskać ciekawy mebel za nieduże pieniądze.

Nowy mebel na bazie mebla z sieciówki

Niektóre niedrogie stoły czy komody są proste, wręcz niewykończone, więc aż się proszą o przerobienie. Mając odrobinę umiejętności stolarskich i trochę narzędzi, a przede wszystkim dobry plan, można ze zwykłych, nudnych elementów wyposażenia stworzyć coś niezwykłego i niepowtarzalnego. Drewniany stół dla czterech osób zestawiony z drugim identycznym, pokryty dodatkowymi deskami na wspornikach, pomalowany ciemnym olejem w niczym nie będzie przypominał jednego z wielu sprzętów z sieciówki, za to będzie sprawiał wrażenie ciężkiego i stabilnego niczym prawdziwy farmerski mebel. A przede wszystkim pomieści nawet dużą rodzinę.

Mała zmiana, a cieszy

Meble z sieciówki, które mają gałki, uchwyty, można starać się odrobinę odświeżyć poprzez zmianę tych detali. Może się wydawać, że nowa gałka nie wniesie wiele, ale jest odwrotnie. Gdy metalowy, nieciekawy uchwyt zamienimy na kryształową, błyszczącą kulę albo drewniany samochodzik, zyskamy mebel glamour albo do dziecięcego pokoju.
Często już tak niewielka zmiana sprawi, że szafa lub komoda nabierze innego charakteru, a my poczujemy powiem świeżości w dobrze znanym nam wnętrzu.

Co ciekawe, osoby zainteresowane wnętrzarskimi trendami już kilka lat temu zauważyły, że uchwyty wykonane ze skórzanych pasków są oryginalne i bardzo ciekawe. Dodawały je więc do mebli z sieciówek, uzyskując zachwycający efekt. Był niecodzienny, bo i uchwyty ze skóry niełatwo było znaleźć. Teraz będzie znacznie łatwiej - niedawno skórzane uchwyty trafiły do asortymentu szwedzkiej sieciówki. Jak widać, specom z IKEA nic nie umknie.

Oceń artykuł:

0%
0%