Aranżacje wnętrz a kuchnia otwarta na salon. Chwilowa moda czy rozwiązanie problemów małego mieszkania?

Oceń artykuł:

100%
0%

Dawniej życie wielu rodzin skupiało się w kuchniach, nie bez przyczyny nazywanych sercem domu. W wielorodzinnych budynkach z PRL-u nie było to możliwe z prozaicznych przyczyn – pomieszczenie było z reguły małe i wąskie, a przy tym często słabo oświetlone. Na przełomie XX i XXI wieku przyjął się model kuchni otwartej, połączonej z salonem oraz jadalnią w jedną strefę dzienną. Potrzeba otwartej przestrzeni okazała się tak duża, że w 2017 roku osobna kuchnia jest już rzadkością w nowo projektowanych domach jednorodzinnych.

Aranżacje wnętrz a kuchnia otwarta na salon. Chwilowa moda czy rozwiązanie problemów małego mieszkania? Projekt: Jacek Tryc

Małe mieszkanie – aranżacja wnętrza kuchennego

Aranżacja kuchni otwartej na salon sprawi, że przestrzeń wyda się większa i wygodniejsza w użytkowaniu. Wnętrze jest też lepiej doświetlone, bo promienie słoneczne mogą docierać do głębiej położonych części mieszkania z różnych stron i nie są zatrzymywane przez ściany działowe. Poprawia się też komunikacja.

Zobacz także: Oto sprawdzony przepis na piękną małą kuchnię w bloku

Kawalerka z aneksem kuchennym - jak urządzić? 

Zysk jest szczególnie widoczny w małych mieszkaniach. Połączenie większości funkcji w jednej przestrzeni bywa wręcz koniecznością w najmniejszych lokalach. - U mnie i tak nie da się urządzić normalnej kuchni – twierdzi Jacek, właściciel kawalerki o powierzchni niespełna 25 metrów. - Nie jest mi zresztą potrzebna. Podobno dziś mężczyzna powinien umieć gotować, ale mnie to nie bawi. Zwykle jadam na mieście. Przed remontem kuchnia była w korytarzu, w ciemnej niszy. Wyglądało to paskudnie i tylko zajmowało miejsce. Teraz płytę indukcyjną i mikrofalówkę mam w zabudowie, w ogóle nie rzucają się w oczy, a w razie potrzeby zawsze mogę coś sobie podgrzać. Niszę zabudowałem szafą.

Znaczenie tzw. mikromieszkań w dużych miastach wydaje się rosnąć, a programy do aranżacji wnętrz online radzą, jak racjonalne wykorzystać szczupłą powierzchnię. Trend został już dawno dostrzeżony przez handlowców, popularna szwedzka sieć wprowadziła do oferty, np. modułową kuchnię dla minimalisty, od lat proponuje też stare meble w nowej aranżacji do małych przestrzeni. - Jedno spore pomieszczenie jest po prostu lepsze niż dwie klitki – podsumowuje Agnieszka, również mieszkająca w niewielkim mieszkaniu na jednym z warszawskich osiedli.

Bezpieczne aranżacje kuchni otwartej na salon

Aranżacja nowoczesnej kuchni w bloku lub domku jednorodzinnym połączonej z salonem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem z logistycznego punktu widzenia. Gospodarze nie muszą kursować między salonem a "zapleczem" – wszyscy korzystają ze wspólnej przestrzeni, ale na otwartym planie zyskują też rodzice. - To genialna sprawa, jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi. Robiąc coś w kuchni, widzę, jak się bawią, czy nie dzieje się coś złego. Nad blatem mam okno wychodzące na podwórko, więc kontroluję też, co dzieciaki robią na dworze. Permanentna rodzicielska inwigilacja, ale bez tego trudno byłoby mi pracować – śmieje się pani Iwona, matka trójki dzieci, z których najmłodsze skończyło niedawno trzy lata. - Do tego starsze widzą, co robię, czegoś się uczą, możemy trochę więcej czasu spędzić razem. A mnie pracuje się dobrze, bo jest sporo przestrzeni i można się swobodniej poruszać. Chociaż muszę przyznać, że kiedy jem, siadam tyłem do kuchni, żeby na nią nie patrzeć.

Aranżacja małej kuchni z salonem 

Elegancki blat kuchenny, pieczołowicie wyeksponowany ekspres czy kuchenna zabudowa mogą być ozdobą domu, odkąd kuchnia stała się reprezentacyjnym pomieszczeniem. Jest i druga strona medalu.

- Zawsze marzyłam o kuchni, która będzie jak najbardziej oddalona od salonu. Nie znoszę, kiedy ktoś patrzy mi na ręce i widzi cały ten bałagan przy pieczeniu ciast czy przygotowywaniu imprezy. Mając oddzielną kuchnię, mogę zawsze zamknąć drzwi i nie martwić się o to, czy zdążę posprzątać przed przyjściem gości – zauważa Anna, która kilka lat temu przeprowadziła się z mieszkania w bloku do własnego domu. Nie chodzi tylko o widok, również zapachy i temperatura łatwiej rozchodzą się w jednej przestrzeni. Bardzo istotna jest więc sprawna i wydajna wentylacja.

- Wiem, że można dziś kupić dobry wyciąg, jest wentylacja i tak dalej, ale nie wierzę, że można gotować tradycyjnie, kiedy kuchnia jest w salonie. Gotowanie bigosu na święta w salonie? Smażenie? Jakoś sobie tego nie wyobrażam, w kuchni zawsze coś się brudzi – mówi Barbara.

Jak urządzić małą kuchnię?

Zarówno aranżacja kuchni otwartej na salon, jak i wydzielenie osobnego pomieszczenia mają swoje zalety. Niektórzy inwestorzy próbują połączyć plusy obu rozwiązań. Jednym ze sposobów jest umieszczenie kuchni w przestrzeni, którą można zamknąć np. przesuwnymi drzwiami. Częste jest też wyznaczanie granicy między częścią roboczą a reprezentacyjną. Może je oddzielać np. bar, kuchenna wyspa albo ażurowa ścianka.

Projekty i aranżacje małej kuchni – podwójna porcja

W ostatnich latach zainteresowaniem osób planujących budowę domu zaczęło się cieszyć inne podejście. Dlaczego właściwie nie można by zbudować dwóch kuchni?

- To może sprawiać wrażenie ekstrawagancji, ale u mnie po prostu doskonale się sprawdza. W kuchni "salonowej" jemy śniadania, mamy w niej ekspres do kawy i lodówkę. Kiedy przyjdą znajomi, nie muszę biegać po domu. Druga kuchnia z małym okienkiem nie jest może taka ładna, ale za to bardzo praktyczna. Robimy z mężem kiszonki, trochę eksperymentuję z przetworami, więc jesienią mamy masę słoików i garnków. Na początku wcale nie planowaliśmy takiego układu, chciałam mieć po prostu dużą spiżarnię z lodówką i zamrażarką. Składzik ma 12 metrów, więc zmieściły się jeszcze blaty, potem doszły piekarnik i płyta, no i regały pod sufit – opowiada Małgorzata, mieszkająca z mężem i teściami w zmodernizowanym domu otoczonym pięknym ogrodem.

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: "Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię” wydaje się niemożliwe. Wybór między kuchnią otwartą i wydzieloną zależy od potrzeb oraz przyzwyczajeń użytkowników, a także dostępnej powierzchni. Techniczne ograniczenia mogą być problemem, ale decyzji o układzie tego pomieszczenia nie można uzależniać od mody.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym