Jak spójnie łączyć style w urządzaniu wnętrz?

Oceń artykuł:

90%
10%

Łączenie różnych stylów wnętrzarskich to jeden z gorętszych trendów w ostatnich latach. Przede wszystkim – jest to sposób na zyskanie oryginalnej aranżacji, w której to ty decydujesz, co ze sobą zestawiać. Wymaga to jednak uwagi i ostrożności. Przygotowaliśmy najważniejsze zasady dotyczące tego, jak połączyć style w jednym mieszkaniu.

Jak spójnie łączyć style w urządzaniu wnętrz?

Wybierz dwa ulubione style w wystroju wnętrz

W łączeniu trendów wnętrzarskich należy zachować umiar. Najlepiej zacząć od dwóch konwencji – to świetny sposób na wystrój oryginalny, a jednocześnie spójny. Z czasem można dodawać elementy z kolejnych stylów, jeśli uznasz, że w aranżacji czegoś brakuje. Postępuj ostrożnie, ponieważ zbyt wiele konwencji dekoratorskich w jednym wnętrzu wywołuje wrażenie nieładu. Poza tym zbyt awangardowa aranżacja małych wnętrz może być po prostu niefunkcjonalna.

Jak łączyć style? Paleta kolorystyczna

Gdy we wnętrzu łączy się elementy z różnych stylów, trzeba pamiętać, by miały one jakiś punkt wspólny. Najprościej to osiągnąć, decydując się na jedną konwencję kolorystyczną. Paleta kolorów do pokoju nie musi być jednak nudna! Style skandynawski czy prowansalski opierają się przykładowo na barwach jasnych, głównie bieli, ale też beżach, kremach, odcieniach drewna czy łagodnych pastelach.

A mocniejsze, bardziej ogniste kolory wnętrz? Takie znajdziesz w stylu nowoczesnym spod znaku pop-artu, a także retro z lat 50. i 60. Tym bardziej że we wspomnianych latach powstało wiele ikon designu uznawanych dziś za ważne dzieła powojennej awangardy.

Postaw na podobne materiały

Kolejny sposób na spójny wystrój domu to podobne materiały wykończeniowe, meblarskie i dekoracyjne. Mimo że różne style wystroju wnętrz mają charakterystyczne dla siebie założenia, to jednak zawsze udaje się znaleźć punkty wspólne, gdy chodzi o materiały. Drewno, naturalne tkaniny oraz design spod znaku ekologii znajdziesz w stylu skandynawskim, prowansalskim, toskańskim czy chalet style, znanym z górskich domów w Alpach. Z kolei sporo tworzyw sztucznych i innowacyjnych materiałów to znaki rozpoznawcze stylu modern, awangardowego retro, a także nowoczesnego wcielenia glamouru.

Ten ostatni można z sukcesem łączyć z inspiracjami orientalnymi, ponieważ w obydwu konwencjach znajdziesz lśniący metal, połyskującą ceramikę oraz moc eleganckich dodatków.

Oryginalne dekoracje i motywy zdobnicze do salonu  

Podobne albo nawet identyczne motywy dekoracyjne można znaleźć w różnych stylach wnętrzarskich. Dlatego jest to jeden z kluczy do spójnej aranżacji. Kratkę, pasy albo groszki spotkasz w stylach klasycznym, skandynawskim, vintage czy glamour. Wzór paisley, czyli "łezka", który przeżywa w tym sezonie renesans, ma orientalne korzenie, a zadomowił się w klasycznym europejskim designie.

Z kolei marokańska koniczyna – jak sama nazwa wskazuje – jest charakterystyczna dla kręgu kultury arabskiej, jednak cieszy się ogromną popularnością we wzornictwie spod znaku glamouru i stylu nowojorskiego.

Jak łączyć style? Kilka przykładów

Styl skandynawski plus glamour: jedno z ciekawszych połączeń w tym sezonie. Wnętrza skandynawskie uzupełniane są o eleganckie tkaniny, a także dodatki w kolorze srebrnym, złotym i miedzianym.

Styl skandynawski i prowansalski wystrój: zbliżona paleta kolorystyczna, naturalne materiały, a także dążenie do przytulności to znaki rozpoznawcze obydwu konwencji. Nic zatem dziwnego, że stanowią one naturalnych sojuszników we wnętrzach.

Styl klasyczny i nowoczesny: połączenie często określane mianem modern classic. Wnętrze zyskuje klasyczny urok, a jednocześnie nie brakuje w nim mebli czy dodatków zaprojektowanych ze współczesną fantazją.

Styl industrialny i vintage: wnętrza w stylu industrialnym pozwalają na ciekawe łączenie konwencji. Poprzemysłowa surowość łagodzona jest przez swoistą patynę mebli i dodatków z duszą. Powstaje wystrój oryginalny, przytulny i w pełni autorski.

Oceń artykuł:

90%
10%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym