Jak rozjaśnić pokój?

Oceń artykuł:

100%
0%

Ciemne wnętrza mogą działać na niektóre osoby przygnębiająco. Z kolei jasne pokoje potrafią skutecznie poprawić samopoczucie i sprawić, że zyskamy porządny zastrzyk pozytywnej energii. Czy ciemne pomieszczenie jest z góry skazane na porażkę? Jak rozjaśnić pokój, by stał się bardziej przytulny? Mamy na to kilka sposobów!

Jak rozjaśnić pokój?

Jak rozjaśnić ciemny pokój? Zadbaj o właściwe oświetlenie

Jeśli do pomieszczenia docierają znikome ilości słońca, odpowiednie rozmieszczenie sztucznych źródeł światła jest kluczowe. W ciemnym pokoju lampa sufitowa to zwykle za mało. Warto pomyśleć o lampach podłogowych i stołowych lub zdecydować się na kinkiety ścienne. W niektórych miejscach sprawdzi się również oświetlenie punktowe, np. w przeszklonej szafce z książkami czy w witrynie z kryształami. Jak jeszcze można rozświetlić pokój? Poniżej kilka sprawdzonych porad.

  • Do rozjaśnienia pokoju najlepsze będzie światło białe. Jest jaśniejsze od żółtego, dlatego sprawdzi się idealnie.
  • Najciemniejszy kąt pokoju to najlepsze miejsce na lampę stojącą.
  • Charakterystyczne miejsca w pokoju, np. kącik do czytania czy biurko z krzesłem, powinny zostać dodatkowo oświetlone. Najlepszym rozwiązaniem będzie białe światło, które sprzyja koncentracji i jest najbardziej zbliżone do światła dziennego.
  • Wazony, obrazy i inne dekoracje można oświetlić za pomocą oświetlenia punktowego.
  • Jeśli sufit jest ciemny, warto pomyśleć o zastosowaniu punktowych halogenów lub świecącej listwy ledowej.

Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko sprawi, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze, ale też spowoduje, że zyska na przestronności.

Jak rozświetlić pokój? Wybierz odpowiednie drzwi

Za pomocą dobrze dobranych drzwi można zyskać w pomieszczeniu trochę cennego światła. W tym przypadku nieocenione będą modele przeszklone, które będą przepuszczać dodatkowe promienie słońca z innych pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem są drzwi z lustrem zamiast szyby, które odbijając światło będą dodatkowo rozjaśniać pomieszczenie. Dobre rozwiązanie to także drzwi w jasnych okleinach. Zatem: jak rozjaśnić ciemny pokój drzwiami? Poniżej kilka modeli drzwi, które świetnie sprawdzą się w ciemnych pomieszczeniach.

1.    Porta VERTE HOME J.6 (kolor: biały)

To propozycja drzwi, która idealnie wpasuje się w ciemne wnętrze. Dlaczego? Z dwóch powodów: białego koloru okleiny i niewielkich przeszkleń na całej długości. Biała okleina będzie odbijać światło (nawet to sztuczne), a przeszklenia sprawią, że do pokoju przedostaną się dodatkowe promienie słońca z innych pomieszczeń.

Verte_modelJ6_kolor_bialy

Porta VERTE HOME

2.    Porta VERTE PREMIUM C.0 (kolor: dąb syberyjski)

Te drzwi zostały podzielone na dwa, asymetryczne prostokąty. To, co najbardziej przykuwa uwagę w tym modelu to kolor. Dąb syberyjski to zimny odcień jasnego brązu, który w połączeniu ze znajdującymi się w pokoju zimnymi źródłami światła, pomoże doświetlić pomieszczenie.

3.    Porta VERTE HOME C.5 (kolor: dąb szkarłatny)

To propozycja dla osób, które szukają drzwi w klasycznym kolorze drewna. Model ma na całej długości szerokie, prostokątne przeszklenia, przez które będzie wpadać do pokoju dodatkowe światło. Zatem nie trzeba się obawiać o to, że brązowy kolor okleiny zaciemni pomieszczenie.

Porta VERTE

Porta VERTE HOME J.6                            Porta VERTE PREMIUM C.0                          Porta VERTE HOME C.5

4.    Porta VECTOR T (kolor: biały)

Te drzwi to minimalizm w czystej postaci. Skrzydło jest klasyczne, pozbawione przeszkleń, a do tego pokryte białym lakierem. Takie drzwi będą dobrze wyglądać w ciemnym pokoju.

Porta VECTOR

Porta VECTOR T

Jak rozjaśnić pokój? Nie zapomnij o oknach

Jak jeszcze można rozjaśnić ciemny pokój? Duże znaczenie ma wybór dodatków. Bardzo ważna jest odpowiednia ekspozycja okna. W ciemnych pomieszczeniach najlepiej byłoby zrezygnować z zasłon i firanek. Wtedy przez odsłonięte okno do pokoju dostawałoby się więcej słońca. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy warto sięgnąć po lekkie, białe firanki, najlepiej z przezroczystego materiału. Zasłony z ciężkich i marszczonych materiałów, lepiej powiesić w innym, dobrze doświetlonym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o zagospodarowanie parapetów, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na nich przedmiotów z przezroczystego szkła, które nie tylko będą ładnie wyglądać, ale też będą odbijać światło słoneczne i rozświetlać pokój.

 

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym