Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie i optycznie je powiększyć?

Oceń artykuł:

100%
0%

Nie jest tajemnicą, że większość z nas dysponuje mieszkaniami o niewielkim metrażu. Chociaż jest wiele sposobów na organizację przechowywania czy nocowanie niespodziewanych gości w kawalerkach, czasem każdy może poczuć się przytłoczony codziennością w mikroprzestrzeni. Dlatego trzeba zadbać nie tylko o pojemną szafę wyposażoną w sprytne akcesoria, rozkładane meble czy liczne schowki, lecz także o pozostawienie nieco miejsca na oddech. Radzimy, co zrobić, by małe mieszkanie wydawało się przestronniejsze.

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie i optycznie je powiększyć?

I stała się jasność! Kolory powiększające pokój

Jak ładnie urządzić małe mieszkanie? To pytanie spędza sen z powiek osobom dysponującym niewielkimi metrażami. Styliści jak mantrę powtarzają, że jasne podłogi i ściany w małych mieszkaniach to oczywisty wybór. Jeśli chcemy wyglądać szczupło, ubieramy się w ciemne rzeczy – i odwrotnie. Jasne tonacje sprawiają bowiem, że wszystkiego wydaje się… więcej. Tak też dzieje się w przypadku mieszkań, a pastelowe, chłodne kolory, w tym biel, potęgują to odczucie.

Postaw na wysoki sufit

Wystarczy chwycić za pędzel lub wałek i namalować na suficie - wzdłuż styku ze ścianami - pasek w tym samym kolorze co one. Przykładowo sufit może pozostać biały, a ściany jasnoszare lub błękitne. Dodatkowa krawędź przyciągnie wzrok, tworząc iluzję wyższego sklepienia. Patent prosty i sprawdzony!

Zobacz koniecznie: 10 najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu małego mieszkania

Małe wnętrza – aranżacje ze sprytnymi przesłonami

W małym mieszkaniu zamiast tradycyjnych skrzydeł drzwiowych służących do oddzielenia łazienki czy sfery snu możemy zdecydować się na montaż drzwi przesuwnych. Dużą popularnością cieszą się także przeszklone drzwi, które zapewniają dopływ światła dziennego. Takie modele są też wizualnie lżejsze. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się skrzydła w kolorze bieli lub delikatnej szarości. Warto, by osadzone w nich przeszklenia charakteryzował geometryczny układ – w pionie lub poziomie, dodatkowo wnoszący do małego mieszkania wrażenie uporządkowania (np. Porta FIT lub Porta FOCUS).

file.pokoj (1) Porta FOCUS

Styl minimalistyczny – moda na funkcjonalizację wnętrz

Nagromadzenie rzeczy nigdy nie jest dobre w odbiorze. Wprowadza to bowiem wizualny zamęt, sprawia, że wzrok staje się rozbiegany, a my - rozkojarzeni. Eksponowanie pamiątek z każdego miejsca, w którym się kiedykolwiek było, jest wyczynem, ale niestety nie na miarę kawalerki. Bibeloty, dekoracje z muszelek i ekscentryczne dodatki na małej przestrzeni bardziej drążnią, niż cieszą.

Zamiast kupować je tonami, lepiej zainwestować w dobry sprzęt fotograficzny i cieszyć oczy wakacyjnymi krajobrazami, oglądając zdjęcia na ekranie. To również dobry sposób na wniesienie do małego mieszkania nowej perspektywy oraz cudowny relaks, gdy poczujemy się przytłoczeni codziennością.

Aranżacje wnętrz – nowoczesne meble do małych pomieszczeń

W małym mieszkaniu, wbrew popularnym opiniom, lepiej sprawdzają się większe niż drobne meble. Warto też zadbać o to, by blaty komód, szafek, stolików czy wyspy kuchennej znalazły się na tej samej wysokości. Stworzy to wrażenie większej przestrzeni o wyrazistym podziale.

Dobrym pomysłem są też meble na nóżkach, odsłaniające jak najwięcej podłogi oraz takie, których… nie widać, np. stoliki ze szklanymi blatami, krzesła z przezroczystego tworzywa czy szafki o lustrzanych frontach.

Otwórzmy się...

…na zmiany. Pomyślmy o swoim mieszkaniu inaczej niż do tej pory. A gdyby tak przenieść aneks kuchenny bliżej okna albo włączyć przedpokój do salonu? Nie musimy zachowywać układu narzuconego przez dewelopera. Jeżeli urządzamy małe mieszkanie w bloku, musimy być elastyczni!

Zrezygnujmy z wybranych ścianek działowych lub zastąpmy je ażurowymi regałami, które stworzą dodatkową przestrzeń do przechowywania. Możemy też obniżyć przepierzenia, wykorzystując niskie ścianki, np. jako podstawę blatu. W ten sposób uzyskamy otwartą przestrzeń i wpuścimy do wnętrza naturalne światło. Takie decyzje będą procentować latami!

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym