10 najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu małego mieszkania lub kawalerki

Oceń artykuł:

67%
33%

Urządzanie kawalerki bądź bardzo małego mieszkania jest zawsze sporym wyzwaniem. Bardzo często aranżacje mieszkań tego typu są wynikiem przypadkowych działań, które niestety nie sprawdzają się na co dzień i rozczarowują użytkowników. Kawalerka, będąca jednopokojowym mieszkaniem, wymaga zastosowania niebanalnych trików wnętrzarskich. Zobacz 10 błędów najczęściej popełnianych podczas urządzania małego mieszkania. Weź je pod uwagę i spraw, by wystrój kawalerki, w której mieszkasz, był niebanalny i bardzo funkcjonalny!

10 najczęstszych błędów popełnianych przy urządzaniu małego mieszkania lub kawalerki

Zagracanie wnętrza

Urządzając mieszkanie, najczęściej staramy się, aby wyposażenie wnętrz było bogate i oryginalne. Jeśli zaczniemy jednak od zbyt dużej ilości mebli, osiągniemy efekt niepotrzebnego zagracenia przestrzeni. Meble, sprzęt AGD czy dodatkowe wyposażenie trzeba rozsądnie ograniczyć, jeśli doceniamy komfortowe aranżacje mieszkań.

Umebluj mieszkanie z głową i przekonaj się, że funkcjonalna i przestrzenna może być nawet mała kawalerka. Jak urządzić, aby nie zagracić? Postaw wyłącznie na niezbędne meble. Wszelkie uchwyty, schowki, pudełka czy kosze będą w tym bardzo pomocne! 

Mnogość stylów w jednym pomieszczeniu

Równie często popełnianym błędem jest mnogość stylów w małych mieszkaniach. Nie możesz urządzić mieszkania we wszystkich możliwych stylach. Skup się na tym, który podoba Ci się najbardziej i potraktuj go jako klucz do aranżacji. Postaw na dodatki i elementy w określonym stylu, które stworzą niebanalną, spójną całość. 

Ciemne kolory na ścianach

Miłośnicy ciemnych kolorów bardzo często umieszczają je na ścianach, niezależnie od metrażu mieszkania. Urządzając kawalerkę, zapomnij o granatowych, brązowych czy bordowych ścianach. Najlepiej sprawdzi się ponadczasowa biel, a także beże i szarości, które powiększą optycznie pomieszczenie i dodadzą tak bardzo pożądanej lekkości.

Zbyt ciężkie tekstylia okienne

W małych mieszkaniach nie musisz aranżować okien. Tekstylia okienne w postaci ciężkich zasłon, długich firan czy marszczeń i falban zabiorą Ci cenne światło, które optycznie powiększa każde wnętrze. Skup się na lekkich firankach bądź samych roletach. Ochronią Cię przed promieniami słońca w ciepły dzień lecz nie zaciemnią pomieszczenia. To bardzo ważne! 

Ciemnie drzwi i podłogi

Podczas urządzania małego mieszkania bardzo często popełnianym błędem jest wybór ciemnych, nieprzeszklonych drzwi i równie ciemnych podłóg. Kasztanowe panele czy drzwi wewnętrzne w kolorze mahoniowym przytłoczą mieszkanie i jeszcze bardziej je pomniejszą. Najlepszym wyborem będą nowoczesne, białe i przeszklone skrzydła. D

rzwi idealne do małych mieszkań znajdziesz w kolekcji Porta BALANCE czy Porta INSPIRE. Pomocne w sprytnym wykorzystaniu małej przestrzeni będą również nowoczesne drzwi z kolekcji SMART, będące drzwiami z toaletką, tablicą, miejscem na biżuterię czy maskotki i zabawki. To niezwykle sprytne rozwiązanie! 

Zbyt duża ilość dodatków

W kawalerce nie możesz przytłaczać przestrzeni zbyt dużą ilością dodatków. Wszelkie ozdoby, dekoracje i akcesoria musisz dobierać tak, aby nie zagracać wolnej przestrzeni i nie zabierać cennego światła naturalnego. Pamiętaj, że umiar jest tutaj bardzo wskazany!

Brak wydzielonej części sypialnianej

Kiedy mieszkasz w kawalerce, jeden pokój służy Ci za jadalnię, kuchnię, sypialnię i pokój dzienny. Chcąc mieszkać komfortowo, musisz wydzielić część sypialnianą, która będzie Twoją oazą spokoju. Wykorzystaj ku temu lekki parawan czy regał z książkami, w naturalny sposób oddzielając daną przestrzeń. Unikaj sztucznie aranżowanych kącików, które zabiorą cenne miejsce w pokoju. 

Brak trików powiększających przestrzeń

Urządzając małe mieszkanie bardzo często zapominasz o trikach, które w prosty sposób zwiększą metraż. Nie możesz unikać dużych luster, jasnych dywanów czy podręcznych pojemników – to wszystko działa na Twoją korzyść!

Zbyt masywne meble

Zbyt ciężkie i masywne meble to kolejna zmora małych mieszkań. Podczas wybierania wyposażenia postaw na nowoczesne formy i jasne kolory, które nie przytłoczą zbytnio danego pomieszczenia. To bardzo istotne!

Ustawianie mebli wyłącznie pod ścianami

Aranżując przestrzeń, mamy tendencję do ustawiania mebli wyłącznie pod ścianami, tworząc wolne miejsce na środku pomieszczenia. Odsuń kanapę od ściany, stwórz kącik wypoczynkowy i przekonaj się, że środek pokoju również można funkcjonalnie zagospodarować.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym