Home Staging – czyli jak szybciej sprzedać lub wynająć mieszkanie?

Oceń artykuł:

77%
23%
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie na możliwie najkorzystniejszych dla Ciebie warunkach, powinieneś pomyśleć o home stagingu. To sztuka dekorowania wnętrz, marketing nieruchomości i efektowna prezentacja w jednym. Sprawdź, na czym dokładnie polega.
Home Staging – czyli jak szybciej sprzedać lub wynająć mieszkanie?

O zakupie bardzo często decyduje pierwsze wrażenie, a ono – jak pokazują badania – zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. I tu z pomocą mogą przyjść specjaliści od home stagingu.

Kim jest home stager?

Profesjonalny home stager potrafi maksymalnie wykorzystać moc pierwszego wrażenia. Doskonale wie, co zrobić, żeby sprzedawana nieruchomość zyskała wizualnie i dzięki walorom estetycznym mogła wyróżnić się spośród setek innych ofert na rynku. Zadaniem home stagera jest podkreślenie tego, co warto pokazać i schowanie tego, co mogłoby zniechęcić potencjalnego nabywcę. Dodatkowo potrafi on prawidłowo wyczuć gusta większości, dlatego zaaranżuje nieruchomość tak, by spodobała się możliwie największej ilości osób.

Home staging – ile to kosztuje?

Home staging polega na zwiększeniu atrakcyjności domu albo mieszkania przy zastosowaniu minimalnych nakładów finansowych. Przygotowanie nieruchomości do lepszej sprzedaży czy też wynajmu nie może być przecież wyższe od spodziewanej korzyści, jaką chce odnieść właściciel. Dlatego home stager zaczyna swoją pracę od oszacowania o jaką sumę jego działania zwiększą wartość nieruchomości. Następnie określa jakie zabiegi najbardziej przełożą się na wzrost jej wartości lub szybsze zbycie. Konieczne jest też zrobienie dobrych zdjęć oraz odpowiedniej prezentacji, do której zostanie przygotowany także właściciel. To ważne, ponieważ w momencie spotkania z potencjalnym nabywcą zarówno zachowanie agenta nieruchomości, jak i właściciela ma ogromne znaczenie. Źle przeprowadzona prezentacja może zniechęcić i zniweczyć całą pracę włożoną w poprawienie wizerunku mieszkania.

Czy wiesz, że wystylizowanie, odremontowanie i udekorowanie nieruchomości potrafi podnieść jej wartość nawet o 10%? Natomiast czas sprzedaży skrócić nawet o… 40%. Brzmi dobrze, prawda?

Home staging dla każdego, czyli zrób to sam!

Przedstawiamy proste rozwiązania z zakresu home stagingu, które już dziś możesz sam zastosować w swojej nieruchomości. O czym powinieneś pamiętać, zanim wystawisz ogłoszenie?

Spójrz krytycznie

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany, spróbuj spojrzeć na nieruchomość okiem nabywcy – krytycznie. To bardzo ważne. Właścicielom często brakuje dystansu. Ładne meble, drogie zasłony, obrazy czy dywany nie gwarantują korzystnego i szybkiego sfinalizowania transakcji. Problemem może okazać się nie jakość wyposażenia, a nieumiejętny dobór (kolorystyczny, stylistyczny) przedmiotów i eksponowanie nie tego, co niepotrzebne. Nieruchomość na sprzedaż lub wynajem powinna być urządzona jak najbardziej neutralnie. Dzięki temu spodoba się większej ilości osób. Funkcjonalna, harmonijna przestrzeń to klucz do sukcesu.

Posprzątaj

Regał zastawiony pracami plastycznymi dziecka, fotel okryty grubą warstwą sierści kota (bo to jego ulubione miejsce) czy suszarka wypełniona gęsto rzędami prania nie pomogą zyskać sympatii potencjalnego nabywcy. Zanim zrobisz zdjęcia i zaprosisz kogoś na prezentację, dokładnie posprzątaj mieszkanie, usuwając niepotrzebne przedmioty i chowając wszystko, co nie wygląda zbyt estetycznie. Nic nie odstrasza tak, jak zagracona przestrzeń, potęgująca wrażenie chaosu. Umyj okna, podłogi, ustaw ładnie książki na półkach, odkurz dywany. Pamiętaj, że celem jest czyste, przestronne i atrakcyjne wizualnie wnętrze.

008

Zadbaj o przyjemny zapach

Zapach to bardzo ważny element, wpływający na postrzeganie wnętrza. Opary kuchenne, dym papierosowy czy wyczuwalny zapach psiaka dyskwalifikują efekt dobrego wrażenia już na starcie! Dlatego dobrze wywietrz mieszkanie i upierz wszystko, co może być źródłem nieprzyjemnych zapachów – na przykład dywan, koc, zasłony. Umieść także we wnętrzu dyskretny odświeżacz powietrza.

Rozważ poważniejsze zmiany

O ile koszt farby czy nowego oświetlenia jest właściwie nieodczuwalny w porównaniu z realnymi korzyściami finansowymi, które może odnieść sprzedający, to zakup nowych mebli, podłogi albo zlikwidowanie staromodnej boazerii stanowi już zdecydowanie większy wydatek. Przed podjęciem decyzji najlepiej przekalkulować wpływ takich zmian na wzrost wartości nieruchomości. Jeśli okażą się opłacalne, warto przeprowadzić większy remont.

Jeśli wymienione wcześniej triki nie przyniosły pożądanego rezultatu, przed rozpoczęciem prac remontowych sięgnij po pomoc specjalisty – podpowie Ci, w jakim kierunku przeprowadzić metamorfozę.

Oceń artykuł:

77%
23%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym