Berlin, Moskwa, Praga – jak mieszkają nasi sąsiedzi?

Oceń artykuł:

0%
0%
Polska sąsiaduje z siedmioma państwami. Jak żyją obywatele trzech spośród nich, jak swoje wnętrza urządzają mieszkańcy stolic? Zapraszamy was na małą podróż do trzech miast. Zobaczcie mieszkania zlokalizowane w Berlinie, Moskwie i Pradze. Widać, że nie są to lokale należące do Polaków?

W XXI wieku Europa stoi przed nami otworem. Bez większych przeszkód możemy jechać tam, gdzie nam się zamarzy. Podróżujemy szybko, a jeśli znamy język angielski, porozumiemy się i z Niemcem, i z Rosjaninem. Od lat mówi się, że świat jest globalną wioską, a przegląd zagranicznych mieszkań i sposobów ich urządzania jest na to najlepszym dowodem. Dawniej, zanim trendy popularne w jednym miejscu trafiły do innego, mijało sporo czasu. Dziś włączamy internet w telefonie, przeglądamy zagraniczne strony dotyczące projektowania wnętrz i już wiemy, co i gdzie jest teraz modne.
Możemy zajrzeć do mieszkań blogerów i instagramowiczów, a żeby zobaczyć, jak mieszkają zwykli ludzie, wystarczy odwiedzić serwisy z ogłoszeniami o sprzedaży mieszkań. Czy u naszych sąsiadów styl skandynawski jest równie popularny jak u nas? Oni też wciąż kochają ściany z cegieł i styl loftowy? Przekonajcie się!

Berlin

Ile osób, tyle mieszkań, nie można więc oceniać wszystkich na podstawie kilku zdjęć z instagramowych profili popularnych blogerów, ale coś niecoś na temat trendów można powiedzieć. Berlińczycy są bardzo często osobami pochodzącymi z innych krajów – Berlin to miasto wielokulturowe, co jest dla niektórych jego największą zaletą, dla innych zaś wadą. Przyjezdni przywożą ze sobą lokalny koloryt, pokazują go na ulicach, przemycają do wnętrz.

Mówi się, że Niemcy lubią porządek. Ich mieszkania powinny być więc czyste, niezagracone, wręcz minimalistyczne, tak by każdy przedmiot miał swoje miejsce. W niektórych faktycznie tak jest, inne to miejsca pełne książek i bibelotów niekoniecznie równo poustawianych na półkach.

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, mile widziane jest połączenie bieli i drewna w ciepłym odcieniu. Białe ściany nie wychodzą z mody ani u nas, ani u naszych zachodnich sąsiadów. Można z nimi zrobić absolutnie wszystko - wpisują się w każdy styl. W ramach dodatków sprawdzają się żywe rośliny (monstera). W mieszkaniach eleganckich ozdoby są białe, czarne lub złote, w tych bardziej żywiołowych, artystycznych widzimy sporo orientu, klimatu boho. Jednak biel oraz drewno podobają się wszystkim bez względu na styl mieszkania.

Blogerzy, którzy interesują się urządzaniem wnętrz, kupują meble z sieciówek, ale stawiają je obok gablotek i komód odziedziczonych "po babci". Bardzo popularne jest dodawanie pomieszczeniom wyjątkowego charakteru poprzez wieszanie ram ze zdjęciami (niekoniecznie rodzinnymi), plakatami, sztuką nowoczesną. Ramki zazwyczaj są proste, często zajmują miejsce na półkach i szafkach, stoją oparte o ściany. W cenie jest też dobry polski design.

Moskwa

Styl skandynawski również w Moskwie ma się świetnie. Rosyjscy projektanci urządzają wnętrza należące do klientów białymi i szarymi meblami, uzupełniając je o naturalne dodatki. Niektórzy jednak od prostoty skandynawskich pomieszczeń wolą przepych i glamour niczym ze złotej ery Hollywood – typowo amerykańskie wysokie zagłówki za łóżkami, ściany pokryte sztukateriami, błysk kryształowych żyrandoli. Rosjanie nie rezygnują też z płytek – ci bardziej świadomi wybierają modne, wzorzyste, które doskonale prezentują się w przedpokoju lub kuchni.

Źródło: Visionnaire-home.com

Mieszkanie Sergeia Semaka ulokowane w Moskwie to przykład lokum, które mogłoby sprawiać wrażenie kiczowatego, gdyby nie było tak urocze. Piłkarz w salonie ma nowoczesne regały, drewniane szafki "na wysoki połysk", które wasi rodzice zapewne pamiętają z czasów PRL-u, dziwaczny szklany stolik i dwa przepiękne, wzorzyste fotele. Może warto się podobną ujmującą mieszanką zainspirować? Jeśli stronicie od miszmaszu, a ze złotem wam nie po drodze, styl preferowany przez mieszkańców Moskwy może wam nie odpowiadać.

Tandetnie wyglądające dodatki, błyszczące tkaniny, nadmiar złota – Rosjanie, nawet ci najbogatsi, a może nawet przede wszystkim oni, wciąż są skłonni inwestować w takie ozdobniki. Coraz częściej jednak świadomość dotycząca mody, również w urządzaniu wnętrz, pragnienie, by mieszkanie prezentowało się jak ze zdjęcia z Instagrama, wygrywa – wówczas oglądamy piękne pomieszczenia z charakterystycznymi, popularnymi w całej Europie elementami. Jest biel, jest drewno, bywa, że klimat industrialny, ale częściej luksusowy, glamour - bez tandety, za to z amerykańskim zacięciem.

Praga

To miasto urzeka zabudową zlokalizowaną w starej części miasta. Jednak mieszkania młodych mieszkańców stolicy nijak mają się do romantycznych widoczków. Warto wspomnieć, że to właśnie w tym kraju jest znacznie mniej niż w Polsce osób powyżej 25. roku życia, które wciąż dzielą lokum z rodzicami. Studenci i zaczynający karierę zawodową Czesi wypuszczeni "na swoje” (wynajmowane, ponieważ zakup nowego mieszkania w Pradze oznacza wydatki podobne do tych, z którymi mierzą się warszawiacy) nie mają funduszy, by mieszkać w stylu glamour.

Może dlatego wydaje się, że Czesi lubią styl industrialny i kochają meble oraz dodatki ze szwedzkiego giganta. Tak, tak, IKEA rządzi nie tylko w polskich miastach - jest równie widoczna w mieszkaniach wielu Europejczyków. Podobnie jak… książka będąca hitem, a stworzona przez Polaków, czyli "Mapy" Mizielińskich. Pozycja znajduje się na półkach w niedalekiej Pradze, ale również w odległym Sydney – to fenomen.

Czesi uchodzą za naród, który do życia podchodzi lekko, z uśmiechem. Są otwarci, przyjaźni. Czy to widać w ich mieszkaniach?

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym