Najbardziej przyjazne mieszkańcom miasta świata

Oceń artykuł:

100%
0%

Wysokie płace, stabilne zatrudnienie, niskie koszty utrzymania, bezpieczeństwo, mieszkanie, rozwinięta infrastruktura – to czynniki, które decydują o jakości życia ludzkiego. W których miastach na świecie są one zaspokajane najlepiej? Pokazuje to raport sporządzony ostatnio przez anglosaską firmę Mercer.

1/5
Wiedeń – najlepsze miejsce do zamieszkania
Wiedeń – najlepsze miejsce do zamieszkania

Pozycję lidera od ośmiu lat zajmuje Wiedeń. To w stolicy Austrii, przynajmniej według Mercera, życie jest czystą przyjemnością. Stało się tak między innymi dzięki bardzo rozwiniętej infrastrukturze miejskiej, która przy tym jest na tyle zaawansowana technologicznie, że nie wpływa negatywnie na środowisko.

Kolejne miejsca w rankingu Mercera zajmują: Zurych, Monachium, Duesseldorf, Frankfurt nad Menem, Genewa, Kopenhaga i Bazylea. Jedynymi nieeuropejskimi miastami w pierwszej dziesiątce są nowozelandzkie Auckland i kanadyjskie Vancouver.

Z państw Europy Środkowej i Wschodniej najwyżej – na 69. miejscu uplasowała się Praga. Za stolicą Czech znalazły się słoweńska Lublana (76. lokata) i węgierski Budapeszt (78.) W kategorii miast europejskich ranking zamykają Petersburg, albańska Tirana i białoruski Mińsk. To tam mieszka się najgorzej.

W Ameryce – Vancouver
W Ameryce – Vancouver

Wśród miast amerykańskich, poza wspomnianym już Vancouver, wysokie miejsca zajęły także Atlanta (Stany Zjednoczone) i Montreal (Kanada). Tegucigalpa, stolica Hondurasu, i Port-au-Prince, stolica Haiti, zajmują ostatnie miejsca w tabeli. O tak niskich lokatach zadecydowała głównie bardzo słabo rozwinięta infrastruktura miejska – przede wszystkim niezadowalający dostęp mieszkańców do wody pitnej.

W Azji – Singapur, a w Oceanii – Auckland
W Azji – Singapur, a w Oceanii – Auckland

W Azji bezapelacyjnie pierwsze miejsce pod względem infrastruktury zajmuje Singapur, który wyprzedził pięć japońskich miast: Tokio, Kobe, Yokohamę, Osakę i Nagoję.

W Australii i Oceanii do najbardziej przyjaznych mieszkańcom miast należą, poza wymienionym wcześniej Auckland, Sydney, Wellington oraz Melbourne.

Na Bliskim Wschodzie wybierz Dubaj
Na Bliskim Wschodzie wybierz Dubaj

Wśród miast Bliskiego Wschodu i Afryki palma pierwszeństwa należy do Dubaju, który wyprzedza drugie miasto z Federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi. Wysoko w rankingu ulokowały się również izraelski Tel Awiw i katarska Doha. Najgorzej wypadły natomiast: Sana, stolica Jemenu, Bangui, stolica Republiki Środkowej Afryki, oraz Bagdad, stolica Iraku. Na tak niskie lokaty największy wpływ miały konflikty zbrojne i niestabilna sytuacja polityczna panująca w tych stronach świata.

Ta ostatnia wpłynęła także na słabnącą pozycję Stambułu. Dawna stolica Turcji – i największe miasto tego państwa – spadła w ogólnoświatowym rankingu aż o jedenaście punktów – ze 122. miejsca na 133.

W Kilkenny zaproszą cię na kielicha
W Kilkenny zaproszą cię na kielicha

A jakie są najbardziej przyjazne miasta dla turystów? Wybór zawsze będzie subiektywny, ale pokuśmy się mimo wszystko o wymienienie (naszym zdaniem) tych trzech najbardziej przyjaznych.

Pierwsze to irlandzkie Kilkenny, którego mieszkańcy z wielką życzliwością odnoszą się do gości (a bywa, że nawet postawią kolejkę w pubie). Drugą lokatę przyznaliśmy Margaret River, małej miejscowości na zachodnim brzegu Australii. To idealne miejsce dla miłośników windsurfingu i… dobrego wina (ale, oczywiście, nie jednocześnie). Warto także odwiedzić egzotyczne Paro w Królestwie Bhutanu, by obejrzeć wspaniałą architekturę i skosztować regionalnych przysmaków kulinarnych.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym