Jak urządzić kącik książkowy w domu? Praktyczne porady

Oceń artykuł:

0%
0%
Stare porzekadło mówi, że kto czyta nie błądzi, dlatego w nawet najmniejszych wnętrzach powinno znaleźć się miejsce na książki. Może to być standardowy mebel w centralnej części salonu, oddzielny gabinet przeznaczony do pracy lub wykradzione wolne centymetry. Wymówki nie ma, bo pomysłów jest naprawdę wiele.
1/8
Dla mola książkowego Fot. IKEA
Dla mola książkowego

Jeśli kolekcja twoich książek, ksiąg i książeczek jest naprawdę pokaźna, należy przemyśleć, jak je nie tylko przechowywać, ale także wyeksponować, tworząc z nich przy okazji ozdobę całego domu. Ciekawym pomysłem jest przymocowanie półek wokół framugi drzwi do salonu i poukładanie książek wokół wejścia. W zależności od tego, jak duży zbiór posiadasz, może to być tylko otoczka drzwi lub cała ściana, na której są one umieszczone.

Pod schodami Fot. reddit.com
Pod schodami

Masz dom piętrowy? Ustaw książki na półkach zawieszonych na ścianie przy schodach. Idąc na górę, zamiast gołych ścian, zobaczysz ulubione zbiory. Interesującym rozwiązaniem jest również zrobienie półek na spodzie schodów i urządzenie pod nimi mini gabinetu. Także korytarze są dobrym miejscem do umieszczenia pomocy naukowych. To również dobra alternatywa dla obrazów i innych bibelotów ozdabiających drogę do innych pomieszczeń.

W fantazyjnym kształcie Fot. Etsy.com
W fantazyjnym kształcie

Jeśli masz niedużą kolekcję książek, zadbaj o jej odpowiednią ekspozycję. Bardzo oryginalne są różne motywy na ścianach, na przykład drzewa albo pociągu (w pokoju dziecka), na których za pomocą specjalnych uchwytów lub półek umieszcza się książki doskonale współgrające ze wzorem.

Stare drzwi Fot. Etsy.com
Stare drzwi

Masz po remoncie stare, zabytkowe drzwi pochodzące z czasów świetności twojej kamienicy? Wspaniale! Będą doskonałym meblem recyklingowym dla ładnie wydanych książek. Wystarczy je dobrze odrestaurować, a następnie poprzyczepiać do nich półki. Drzwi oparte o ścianę z półkami od strony wewnętrznej uchylą rąbka tajemnicy zza szklanych szybek. Bardzo artystyczny i oryginalny sposób, dobrze prezentujący się w starych, nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Książka przed snem Fot. Instagram
Książka przed snem

Rama łóżka z książek? Czemu nie! Ale pamiętaj, by na dole nie umieszczać pozycji, do których wkrótce chcesz powrócić. Pomysł ten choć bardzo artystyczny, wymaga zachowania dużej higieny i częstego odkurzania książek.

Na parapecie Projekt: Meblościanka Studio, fot. Mawa Fotografia
Na parapecie

Wszystkim posiadaczom dużych parapetów serdecznie gratulujemy i zazdrościmy możliwości wykonania wspaniałego kącika książkowego. Wystarczą piękne poduchy i książki dookoła okna, by czas stanął w miejscu i móc z kubkiem ulubionej herbaty w dłoni przenieść się do krainy ulubionego bohatera.

W dobrym świetle Fot. Paul Cremoux Studio
W dobrym świetle

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że miejsce do czytania to nie tylko wygodny fotel, ale także odpowiednie oświetlenie, które pozwoli na zdrowy, bezpieczny relaks. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku lampa stojąca z odpowiednio mocnym oświetleniem o lekko żółtej barwie, czyli poniżej 3300 K. Źródło światła najlepiej ustawić z boku i trochę z tyłu, by uniknąć cieni na książce. Dodatkowo można użyć małej lampki z oświetleniem punktowym.

Odpowiednia oprawa Fot. feelings-magazin.de
Odpowiednia oprawa

Aranżując kącik czytelniczy, warto również zaopatrzyć się w mini stolik, na którym ustawisz kubek z herbatą lub kawą. Jeśli miejsce na to pozwala, postaw podnóżek, który zapewni odpowiedni przepływ krwi, gdy książka pochłonie cię na długie godziny. Fotel najlepiej umieścić w miejscu oddalonym od źródeł hałasu oraz nie w sąsiedztwie drzwi, by uniknąć niepotrzebnego rozpraszania. Na oparciu przyda się też mały kocyk.

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym