Fotorelacja z Festiwalu Łódź 4 Kultur

Oceń artykuł:

100%
0%

Festiwal Łódź 4 Kultur to niepowtarzalna okazja dla mieszkańców miasta, by poznać jego bogatą, wielokulturową historię i zacząć ją współtworzyć. Początki imprezy sięgają zainicjowanego w 2002 roku przez Witolda Knychalskiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. W tym roku impreza odbyła się w dniach 8–17 września pod hasłem "Alfabet dialogu".

1/7
Instalacja Roberta Rumasa – nietypowa aranżacja drzwi
Instalacja Roberta Rumasa – nietypowa aranżacja drzwi

W ramach Festiwalu na Starym Rynku w Łodzi odsłonięto niezwykłą instalację artystyczną Roberta Rumasa. W jej powstanie zaangażowała się firma PORTA. – W instalacji wykorzystano m.in. fragmenty "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima oraz 16 par żółtych drzwi, które przyciągają wzrok przechodniów – komentuje Teresa Latuszewska-Syrda, kurator wydarzenia.

Gra miejska "Zaginiony kwartał"
Gra miejska "Zaginiony kwartał"

Festiwal wystartował 9 września spotkaniem otwartym "Łódź polska. Korzenie miasta: Skąd pochodzą łodzianie?" oraz grą miejską „Zaginiony kwartał”.

Występ Chóru Dziecięcego
Występ Chóru Dziecięcego

Oficjalnym otwarciem festiwalu był występ Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi.

Murale
Murale

W ramach festiwalu Łódź 4 Kultur w mieście pojawiło się aż 6 nowych murali wykonanych przez światowych artystów street artu. Ich tematyka jest związana z wielokulturowym dziedzictwem Łodzi.

Poemat dla Łodzi
Poemat dla Łodzi

Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na "Poemat czterech kultur" został Krzysztof Kleszcz. Jego "Dźwiganie serca. Poemat dla Łodzi" został wyłoniony spośród 54 nadesłanych prac z całej Polski. Zwycięzca odebrał nagrodę w wysokości 10 000 zł, a jego poemat ostanie opublikowany w kwartalniku "Arterie".

Koncert w cerkwi
Koncert w cerkwi

W cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego o historii rosyjskiej Łodzi mówili duchowni prawosławni i autorka książek o Rosjanach w Polsce Violetta Wiernicka. Z kolei w cerkwi św. Olgi odbył się wspaniały koncert Łódzkiego Chóru Prawosławnego.

Koncert "Cohen i kobiety"
Koncert "Cohen i kobiety"

W ramach koncertu finałowego "Cohen i kobiety" na jednej scenie wystąpiła plejada polskich artystek śpiewających kultowe utwory mistrza: Matylda Damięcka, Ania Dąbrowska, Martyna Jakubowicz, Gaba Kulka, Iza Lach, Anita Lipnicka, Grażyna Łobaszewska, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Natalia Przybysz i Daria Zawiałow.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym