6 nowych murali w Łodzi. Robią wrażenie!

Oceń artykuł:

100%
0%
W ramach tegorocznej edycji festiwalu Łódź 4 Kultur w mieście pojawiło się aż 6 nowych murali wykonanych przez światowych artystów street artu. Ich tematyka jest związana z wielokulturowym dziedzictwem Łodzi. Nie bez znaczenia są również miejsca, w których je odsłonięto.
1/6
Źródło: HaWa/ Festiwal Łódź Czterech Kultur

Pierwszy festiwalowy murali powstał na ścianie nieczynnych Widzewskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego (WI-MA). Wykonał go duet artystek Nomad Clan z Manchesteru, znany z prac inspirowanych charakterem i dziedzictwem danego miejsca oraz lokalnymi opowieściami. "Guradian" zaliczył dziewczyny - Cbloxx i Aylo - do piątki najlepszych światowych street-artowych artystów. Mural przedstawia słowiańską boginię Mokosz, patronkę kobiet.

Źródło: HaWa/ Festiwal Łódź Czterech Kultur

Na murze przy ul. Wojska Polskiego odsłonięto kompozycję, w której sztuka wysoka przenika się z graffiti. Mural stworzył włoski artysta Teo Pirisi (tworzący pod pseudonimem Moneyless). W swoich pracach dąży on do maksymalnej prostoty poprzez czystą, minimalistyczną formę oraz oszczędny pod względem ekonomicznym proces tworzenia dzieła.

Źródło: HaWa/ Festiwal Łódź Czterech Kultur

Na ul. Sienkiewicza powstało dzieło Tellasa - twórcy rodem z Sardynii. Dziki i surowy krajobraz wyspy stał się inspiracją dla artysty i ukształtował jego specyficzną estetykę, wykorzystującą połączenie przestrzeni i kształtów. W 2014 roku "Huffington Post" umieścił Tellasa na liście 25 najbardziej interesujących artystów na świecie.

Źródło: Mikołaj Zacharow/ Festiwal Łódź Czterech Kultur

Kolejny mural został odsłonięty przy ul. Cmentarnej. Stworzyła go argentyńska malarka Hyuoro. Jej dzieła są pozbawione soczystych barw, za to bardzo intymne, choć wielkoformatowe. To cechy rozpoznawcze jej twórczości.

Źródło: Mikołaj Zacharow/ Festiwal Łódź Czterech Kultur

Jeden z murali - "Łódzkie totemy" - powstał na ścianie budynku przy ul. Jaracza 20. Wykonała go Kasia Breska z grupy East Street Art. W swoich pracach artystka inspiruje się geometrią i specyficznym językiem prostych znaków graficznych.

Źródło: HaWa/ Festiwal Łódź Czterech Kultur

Zwieńczeniem festiwalu był wspólny mural wykonany przez wszystkich artystów, który odsłonięto w przestrzeni WI-MA.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym