Drzwi akustyczne - jak wybrać dźwiękoszczelne drzwi wewnętrzne?

Oceń artykuł:

22%
78%

Izolacja akustyczna drzwi niektórym wydaje się zupełnie zbędna. Ale, czy rzeczywiście tak jest? Hałas, który otacza nas przez cały dzień, wydaje się czymś normalnym, ale to on jest jednym z czynników, który powoduje ciągłe zmęczenie, nieustający stres i dyskomfort. Przecież to cisza, spokój i delikatna muzyka pozwala nam zrelaksować się i odpocząć po trudach całego dnia. Jeżeli do tej pory nie odkryliście, jak ważne są drzwi dźwiękoszczelne do pokoju, to przeczytajcie ten wpis.

Drzwi akustyczne - jak wybrać dźwiękoszczelne drzwi wewnętrzne?

Hałas a zdrowie człowieka

Nieszkodliwe dźwięki dla naszego organizmu nie przekraczają poziomu 35 dB i to jeszcze nie jest hałas. Jednak takie odgłosy są generowane przez naturę. Zwykle mamy tu do czynienia z szumem traw i powietrza, albo z subtelnym odgłosem powiewających liści. Odgłosy przyrody działają na człowieka relaksująco, wyciszająco i mają na nas wręcz pozytywny wpływ.

Jednak wrażliwe osoby mogą już odczuwać negatywny wpływ hałasu, który zaczyna się od 45 dB. Przy długotrwałym poziomie dźwięków sięgającym 50-70 dB odczuwa się ogólne zmęczenie i rozdrażnienie. Jeśli natomiast hałas sięga 90 dB to zaczyna narastać uczucie rozdrażnienia i wręcz agresji. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w drzwi akustyczne, które skutecznie wytłumią niepożądane dźwięki i hałasy oraz pozwolą odpocząć i dobrze się wyspać.

Drzwi dźwiękoszczelne wewnętrzne

Zwykły, codzienny hałas na ulicy osiąga poziom około 70-80 dB. Poziom dźwięków generowany przez nasze dzieci trudno nawet określić. Jak więc w tych warunkach odpocząć i jak skupić się na pracy, zwłaszcza, gdy większość zadań wykonujemy w domu? Rozwiązaniem są właśnie drzwi akustyczne wewnętrzne, które pozwolą nam normalnie funkcjonować.

Poziom hałasu w ciągu dnia, zapewniający człowiekowi dobre samopoczucie, nie powinien przekraczać 40 dB. Zwykłe drzwi wewnętrzne, które wypełnione są w środku tekturą o kształcie plastra miodu, nie zapewniają dobrego wyciszenia, bo za ich pomocą można osiągnąć zmniejszenie liczby decybeli o mniej więcej 15-17 jednostek.

Lepsze właściwości dźwiękochłonne mają drzwi o wypełnieniu z pianki poliuretanowej lub płyty otworowo-wiórowej. Jednak należy pamiętać, że drzwi dźwiękochłonne wewnętrzne z taką płytą w środku, muszą posiadać wzmocnioną ramę oraz są droższe od drzwi wypełnionych tak zwanym „plastrem miodu”.

Wyższą izolacyjnością akustyczną odznaczają się drzwi bezprzylgowe. To rodzaj drzwi charakteryzujący się prostą krawędzią, która w momencie ich zamknięcia ustawiona jest w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą. Drzwi bezprzylgowe są z reguły nieco droższe od tych najbardziej rozpowszechnionych drzwi przylgowych.

Tu jednak trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że w nowych budynkach, świeżo wybudowanych, może być pewien kłopot z zastosowaniem drzwi bezprzylgowych. Budynki te jeszcze cały czas pracują i osiadają, a to może powodować konieczność okresowej regulacji zawiasów. W drzwiach bezprzylgowych, zawiasy są nieco ukryte, więc pojawiają się spore trudności w czasie ich regulacji.

Izolacyjność akustyczna drzwi jest jednak bezcenna

W czasach, kiedy coraz więcej pracy wykonujemy zdalnie, kiedy tempo życia rośnie tak szybko, wzrasta zapotrzebowanie na tak zwany święty spokój. Wybierając drzwi dźwiękochłonne wewnętrzne, nie warto oszczędzać. To one pozwolą nam na osiągnięcie ciszy i spokoju, to dzięki nim będziemy w stanie się właściwie skoncentrować na pracy i to one pozwolą na wypocząć w swoich czterech ścianach.

Oceń artykuł:

22%
78%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym