Wielki powrót fototapet, czyli wystrój wnętrz w nowym wydaniu

Oceń artykuł:

100%
0%

Amazońska dżungla, paryska uliczka, japoński ogród, a może przestrzeń kosmiczna? Jaki widok wprawi cię w dobry nastrój tuż po przebudzeniu albo przed zaśnięciem? Możesz wybrać, co tylko ci się zamarzy. Fototapety dają bowiem nieograniczone możliwości dekoracyjne. Nic dziwnego, że od kilku sezonów właśnie tak wyglądają aranżacje wnętrz w najbardziej designerskich mieszkaniach!

Wielki powrót fototapet, czyli wystrój wnętrz w nowym wydaniu Insideout.com.au

Moda jak bumerang

Trendy lubią wskrzeszać przeszłość. Takie powtórki z rozrywki uwielbiają jednak kryć się pod różnymi maskami. Te same rzeczy, które były modne kilka dekad temu, co rusz odkrywa się na nowo, w coraz to nowocześniejszych aranżacjach i zaskakujących połączeniach. Kolory, dodatki, a nawet aranżacje okien, balkonów czy przedpokojów – wszystko to podlega modzie, która lubi powracać czasem nawet po wielu latach.

Obecnie obserwuje się renesans nienawidzonego jeszcze jakiś czas temu lastriko, kojarzonego z niskiej jakości podłogami. Z udoskonalonej wersji tego materiału wykonuje się teraz zjawiskowe umywalki. Do łask wracają też elastyczne wykładziny, które jednak nie mają nic wspólnego z dawnym gumoleum. Furorę na nowo robią ponadto lamperie. Młodzi się nimi zachłystują, starsi dziwią się, że nadal kojarzące się im z klatkami schodowymi w blokach czy szkolnymi korytarzami relikty PRL-u mogą prezentować się tak atrakcyjnie w nowoczesnych apartamentach. Wnętrzarskim hitem, mającym licznych admiratorów, jest też boazeria na ścianach. Daleko jej jednak do sosnowych desek rodem z chatki gajowego. 

Na miarę naszych czasów

Na nowo odkrytym przebojem są też uwielbiane w latach 80. i 90. i znienawidzone na początku naszego tysiąclecia fototapety na ściany – dziś to najmodniejszy niemal sposób na aranżację ściany w salonie. Co różni współczesne fototapety od tych sprzed lat? Otóż dziś chyba nikt już nie zachwyca się widokiem plaży z obowiązkową palmą na pierwszym planie w przejaskrawionych kolorach. Swego czasu takie właśnie krajobrazy zniesławiły fototapety, utożsamiając je z kiczem.

file.fototapeta Źródło: viewgo.pl

Zmieniły się też materiały, otwierające fototapetom drogę również do innych pomieszczeń. Nie dziwi już fototapeta idealnie wpisana w wystrój kuchni klasycznej czy nowoczesnej łazienki. Jakość dzisiejszych wydruków dzieli przepaść od tych sprzed kilku dziesięcioleci. Dowodzą tego zresztą wielkie nazwiska. Za projektowanie fototapet wzięli się m.in. Christian Lacroix czy Vivienne Westwood. W 2017 roku największe wzięcie mają wielkoformatowe dekoracje w kolorze Greenery ogłoszonym przez Instytut Pantone barwą roku, motywy botaniczne i ekologiczne. Co pozostało bez zmian? Fototapety to nadal dość niedrogi i oryginalny pomysł na dekorację ściany w salonie.

file.fototapeta (1) Źródło: Christian Lacroix dla Designers Guild

Wyborowy zawrót głowy

Fototapety są atrakcyjne z tego powodu, że kolekcja ich wzorów jest niewyczerpana. Nawet płytki ceramiczne zdobione graficznymi motywami przy nich bledną. Wystrój kuchni w bloku może bazować na typowej fototapecie z motywem owoców, warzyw, kawy czy przypraw. W łazience sprawdzą się wielkoformatowe zdjęcia bambusa, brzozowych pni, wodospadu czy nadmorskiej wioski. Salon umai pole słoneczników czy tulipanów albo parkowa alejka. W pokoju przedszkolaka mogą gościć akcenty bajkowe czy zwierzęce, a u nastolatka – związane z ulubioną muzyką czy sportem. Jednak do tematu można też podejść mniej standardowo.

file.salon Źródło: Rajirm.com

Do aranżacji ściany w sypialni przyda się na przykład fototapeta przedstawiająca rafę koralową albo stację kolejki linowej, na ścianie w salonie możesz umieścić hangar lotniczy, a w łazience wielkie gwiazdy kina lat międzywojennych. Superbohaterowie z komiksów mogą umilić poranną kawę w kuchni miłośnikom takich klimatów. Z kolei wchodząc do przedpokoju, możesz każdorazowo wziąć udział w wielkiej paradzie karnawałowej rodem z Rio de Janeiro.

 

Ciekawe zastosowania znajdują też fototapety na… podłodze. Kroczenie po tafli oceanu, balansowanie nad urwiskiem czy wulkaniczną szczeliną może co rano dostarczać porcji adrenaliny na cały dzień. Wielkoformatowe grafiki pokrywa się przezroczystą posadzką żywiczną, zatapiając w niej dodatkowo drobne przedmioty dla spotęgowania efektu 3D.

Unikalny akcent

W każdym pomieszczeniu sprawdzają się tapety czarno-białe czy zdjęcia wykonane w sepii. Jeśli nie spodoba ci się żaden z gotowych wzorów, zawsze możesz wykonać fototapetę z własnego zdjęcia na indywidualne zamówienie. Niektóre firmy oferują nawet próbkę jakości fotografii, i to bezpłatnie. Wspólne zdjęcie z wycieczki rowerowej z ukochanym czy twoje dzieciaki szalejące w wesołym miasteczku mogą witać gości już w przedpokoju, zdradzając wasze pasje i zamiłowania.

file.fototapeta (2) Źródło: Howderhomes.com.au

Najlepszy sort

Fototapety wykonuje się z podobnych materiałów co tapety. Dobrej jakości materiał gwarantuje, że nie kurczą się i łatwo się je nakleja. Najpopularniejsze są dekoracje z dodatkiem włókna szklanego i lateksowe, drukowane na papierze syntetycznym o gramaturze przekraczającej 200 g. Dobrym wyborem są też fototapety winylowe na podkładzie flizelinowym. Są na tyle grube, że łatwo maskują nierówności ścian. Dzięki warstwie laminatu fototapety nie poddają się łatwo zarysowaniom, są także odporne na ścieranie, blaknięcie pod wpływem promieni UV czy wnikanie wody.

file.fototapeta (3) Źródło: viewgo.pl

W przypadku idealnie gładkich murów można zaryzykować najtańsze fototapety drukowane na samoprzylepnej folii. Graficzne nadruki można też wykonywać na szkle, płytach pleksi czy tzw. dibondach, czyli cienkiej aluminiowej blasze. Wtedy nabierają one jednak bardziej charakteru obrazów niż całościennych dekoracji. Wielkoformatowe nadruki zawsze stanowią jednak unikatową ozdobę – warto je wykorzystać np. przy aranżacji sypialni lub salonu.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym