Ozdób w morskim stylu nie musisz kupować, zrób je samodzielnie!

Oceń artykuł:

0%
0%
Mieszkania to nie tylko cztery ściany wypełnione potrzebnymi do życia meblami oraz sprzętami. To także całe mnóstwo dodatków, dzięki którym wnętrze odróżnia się od M sąsiada. No, chyba że wszystko kupujemy w sieciówkach… Wówczas szansa na to, że i my, i sąsiad ozdabiamy lokum w ten sam sposób, jest całkiem spora.
Ozdób w morskim stylu nie musisz kupować, zrób je samodzielnie!

Aby uniknąć efektu ksero, pozostawmy obrazy z sieciówek w sieciówkach, sami zadbajmy o indywidualność i niepowtarzalność miejsca, w którym po pracy spędzamy całkiem sporo czasu. Jak? Zamiast kupować, róbmy lub chociaż przerabiajmy. To sposób nie tylko na ładne, wyjątkowe mieszkanie, ale też dobre rodzinne relacje. Dzieciaki uwielbiają wszelkie prace manualne, pobawcie się więc razem.

Warto przy tym wykorzystać naturalne materiały. Styl morski ma to do siebie, że jest z naturą ściśle powiązany. Jeśli w ramach prac nad domowymi dodatkami wykorzystamy muszle, kamienie, rośliny, patyki, piach, jutowy sznurek, idealnie wpiszemy nasze dzieła w styl morski. Jak wykorzystać dary natury?

Muszle

Uwielbiamy je zbierać, spacerując plażą. Zbierajmy więc jak najwięcej, a później wsypujmy muszle do przezroczystych, szklanych mis lub słoików. Jeśli pojemnik ozdobimy sznurkiem, będzie jeszcze bardziej morsko.

Muszle same w sobie są piękne – duży okaz będzie rzadką ozdobą wnętrza. Mniejsze muszle można poukładać na piasku częściowo wypełniającym miskę. Jeśli dodamy do tego świeczkę, otrzymamy naturalny stroik na stół lub lampion, który oświetli balkon. Piasek można też zastąpić wodą, a świecę malutką świeczką do podgrzewacza, która będzie unosić się na wodzie, podczas gdy muszelki zostaną na dnie.

file.lustro Źródło: BeachGrassCottage

Muszle włożone w ramkę stworzą obraz idealny do powieszenia na ścianie – taki dodatek jest banalnie prosty do wykonania. Jeśli chcemy nieco podnieść poziom trudności, wytnijmy z drewna dużą literę i oklejmy ją muszlami. Inną możemy przykryć kamykami, kolejną obwiązać sznurkiem, tworząc napis w morskim stylu – stylowy i ładny, daleki od kiczu, którego w sklepach nie brakuje.

Z muszli można wykonać też stroik na drzwi. W naszej kulturze wieszanie czegokolwiek na drzwiach wejściowych nie jest popularne, ale czemu tego nie robić? Stroik można powiesić też na ścianie. Wykonany z gałązek i muszelek będzie stanowił oryginalną ozdobę, na przykład, do sypialni.

Kamienie

Najprostszy sposób na kamienie – włożyć je do misy. Można je także poukładać w doniczkach z roślinami albo zająć się nimi artystycznie – pomalować na różne kolory, przykleić do papieru lub drewna i włożyć w ramkę, tworząc kamienne mozaiki. Z płaskich otoczaków można wykonać podstawki pod kubki lub talerze.

Kamienie przyklejone do ściany mogą nam posłużyć za minimalistyczne wieszaki-haczyki do ubrań.
Jeśli kamieniami chcemy ozdobić ściany w dziecięcym pokoju, wystarczy je pomalować na różne kolory, niczym barwne rybki, i tak odmienione powiesić w ramkach na ścianie. Maluchy będą zachwycone, szczególnie, jeśli dostaną pozwolenie, by pomagać na każdym etapie prac.

Patyki, kije, gałęzie

Duże gałęzie mogą nam posłużyć jako wyjątkowe karnisze do zasłon lub firan, żyrandole, a także jako wieszaki do innych ozdób – niewielkich doniczek z kwiatami, zdjęć, obrazków. Gałąź znaleziona podczas spaceru i później wykorzystana we wnętrzu nie tylko będzie wyglądać oryginalnie, ale też przywodzić na myśl wspomnienia. I o to chodzi we własnoręcznie robionych dodatkach!

Kije średniej wielkości, sznurek i muszelki – tego potrzebujemy, aby wykonać ozdobę do powieszenia na drzwiach lub ścianie. Muszle spływające z gałęzi zawieszone na balkonie będą przypominać o wakacjach nad morzem. Gałązki możemy również pomalować na biało lub inny kolor pasujący do naszego wnętrza, ustawić w wazonach. Same w sobie stworzą ładną ozdobę. Oryginalnym sposobem na wyeksponowanie patyczków jest włożenie je w ramki. Opcja dla zaawansowanych – z gałązek można wykonać kulę, którą będzie świetnie wyglądać ustawiona na komodzie, tuż przy muszelkach i świecach w szklanych pojemnikach. Natomiast jeśli lubicie łączyć przyjemne (i ładne) z pożytecznym, zróbcie z kijków wieszaki-haczyki do ubrań.

Mniejsze patyczki możemy wykorzystać do stworzenia romantycznych lampionów – przyklejmy je do słoików lub przywiążmy sznurkiem, do środka włóżmy małą świeczkę do podgrzewaczy.

Piasek

Jest idealnym wypełniaczem. Wystarczy nasypać go do misy, słoja, uzupełnić muszlami, kijkami, kamykami i świecami, aby zyskać piękne stroiki w morskim stylu. Nie trzeba jednak aż tylu ozdób, sam piasek i białe, proste świece w przezroczystym, szklanym pojemniku już robią wrażenie. Czasem mniej znaczy więcej. Ciekawą alternatywą jest wypełnienie piaskiem i muszkami szklanej butelki – będzie ładnie wyglądać jako ozdoba na komodzie, a wieczorami może posłużyć za świecznik.
Plażowe ozdoby mogą przypomnieć nam o urlopie nawet pod koniec grudnia. Jak? Piasek i muszelki wystarczy wsypać do prześwitujących bombek. Morskie ozdoby na choince? Czemu nie!

Piasek w połączeniu z muszlami, kamykami, patyczkami możemy również "włożyć” w ramkę, tworząc niespotykane obrazy. Innym pomysłem jest zabieranie z wakacji do domu kilku garści piasku na pamiątkę – wsypujemy go do dużego słoja, na którym przyklejamy karteczkę z datą i podpisem, skąd pochodzi piach. W ten sposób przez lata tworzymy wyjątkową ozdobę, dzięki której nie zapomnimy o rodzinnych wycieczkach.

Sznurek jutowy

Może być cienki – nim obwiążemy szyjkę butelki, przywiążemy patyczki do szklanego słoika albo bezpośrednio do grubej świecy. Ale może być też gruby niczym lina. Z takiego sznura zrobimy podkładki pod talerze - wystarczy zwinąć sznur w „ślimaka” i przykleić, aby wzór się nie rozpadł. Lina może posłużyć do stworzenia oryginalnego kosza – trzeba owinąć nią metalowy pojemnik.

Ci, którzy lubią liny we wnętrzach mogą wykorzystać je do zrobienia poręczy schodów w morskim stylu. Lina sprawdzi się też jako karnisz lub jego uzupełnienie – na linie zawiesić można zasłony. Zasłony lub firany można też grubym sznurem związać, aby nadać im formę i utrzymać z boku okna.

Cienki sznurek i balon oraz klej – oto, czego potrzebujemy do stworzenia ozdobnej kuli. Trzeba nadmuchać balon i przyklejać do niego sznurek. Po wyschnięciu ozdoby, przekłuwamy balon, wydobywamy go, pozostawiając jedynie kształt kuli. Pięknie! Malutkie sznurkowe kulki można potraktować jako lamioniki do przymocowania na sznurze z lampeczkami – cotton balls we własnoręcznym wydaniu.

Sznurek przyda się także do wykonania tablicy do zdjęć, widokówek – wystarczy rozpiąć go na ramie w różnych kierunkach, tworząc plątaninę, do której za pomocą drewnianych spinek do bielizny przypniemy fotografie.
To tylko część z mnóstwa sposobów na własnoręczne ozdoby do pomieszczenia w morskim stylu. Może sami znajdziecie zastosowanie dla kijków, muszli, piasku, kamieni? Powodzenia w tworzeniu!

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym