Innowacje w lodówkach: nawet nie wiesz, co potrafią współczesne chłodziarki

Oceń artykuł:

67%
33%

Dbają o jakość żywności, podają lód, troszczą się o wysokość rachunków, zamawiają jedzenie, a nawet wyświetlają filmy. Do tego świetnie wyglądają. Co? Nowoczesne lodówki. Czasy, gdy te urządzenia po prostu chłodziły, to odległa przeszłość. Dziś to w wielu przypadkach zaawansowane technologicznie elektroniczne gadżety kuchenne. Co jeszcze potrafią?

Innowacje w lodówkach: nawet nie wiesz, co potrafią współczesne chłodziarki

Kontrola zawartości bez otwierania drzwi lodówki

Otwieramy lodówkę, rozglądamy się po zastawionych produktami półkach i myślimy, co mielibyśmy ochotę przekąsić. Prawdopodobnie każdy z nas zna ten scenariusz. Niestety, z punktu widzenia lodówki to bardzo zły pomysł – otwarcie drzwi i trzymanie ich w takiej pozycji przez dłuższy czas wpuszcza do środka ciepłe powietrze, zmuszając lodówkę do intensywniejszej pracy i ponownego chłodzenia wnętrza.

file.lodowka Materiały prasowe

Na szczęście najlepsze lodówki mają już rozwiązania, dzięki którym ominiemy ten problem. Jednym z nich jest lodówka InstaView, proponowana przez markę LG. Urządzenie zostało wyposażone w wewnętrzne kamery i zewnętrzny, umieszczony na drzwiach wyświetlacz. Dzięki temu, aby zajrzeć do środka, nie trzeba otwierać drzwi – można bez pośpiechu przejrzeć zawartość na ekranie, by otworzyć lodówkę tylko na moment potrzebny do wyciągnięcia wybranego produktu.

Nowoczesne akcesoria do lodówki, czyli chłodziarka z tabletem

Wyświetlacz na drzwiach lodówki daje jednak o wiele większe możliwości niż tylko podgląd wnętrza urządzenia. Lodówka zaprezentowana w czasie targów IFA przez Samsunga to w praktyce wielki, kuchenny komputer, który między innymi chłodzi, ale poza tym oferuje wszystko to, co zapewnia nam duży tablet.

file.lodowka (1) Fot. Youtube.com

Mamy więc dostęp np. do serwisów informacyjnych, powiadomień z sieci społecznościowych, prognozy pogody, a nawet – co przydarzyło się Samsungowi – planu inwazji III Rzeszy na Polskę. Oczywista i niezamierzona wpadka marketingowców (pokazana 1 września lodówka po prostu wyświetliła kalendarium wraz z przypisanym do daty zdjęciem) nie powinna jednak przesłaniać korzyści wynikających z takiego rozwiązania. Rozrywka, dostęp do informacji, szybkie sprawdzenie potrzebnego przepisu – dzięki popularnemu systemowi operacyjnemu wszystko to znajdzie się w zasięgu dłoni na drzwiach chłodziarki. Czy jednak taki tablet okaże się rzeczywiście przydatnym urządzeniem, czy tylko gadżetem do lodówki? Czas pokaże.

Drzwi w drzwiach

Innym pomysłem, ograniczającym napływ ciepłego powietrza do wnętrza urządzenia, są dodatkowe drzwi umieszczone w głównych drzwiach lodówki. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie nam dostępu do przekąsek i napojów, po które często sięgamy.

file.lodowka (2) Materiały prasowe

Podobny pomysł, ale odmienną realizację, zaprezentował niedawno Samsung w lodówkach z funkcją Food ShowCase. Urządzenia zostały wyposażone w podwójne drzwi dzielące wnętrze. Po otwarciu pierwszych drzwi mamy dostęp tylko do połowy wnętrza lodówki, gdzie znajdują się najczęściej wyciągane produkty. Pozostała część żywności znajduje się w stabilnych, pozbawionych wahań temperatury warunkach, za drugimi drzwiami.

Automatyczna diagnoza

Coś się zepsuło? Lodówka nie chłodzi? Zamiast zgadywać albo wzywać fachowca, można skorzystać z nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych, jak Smart Diagnosis. Proponowane rozwiązanie jest – z punktu widzenia użytkownika – niezwykle proste. Polega na wykorzystaniu do diagnozy telefonu (nawet najprostszego, nie musi to być smartfon!) i niewielkiego, wbudowanego w lodówkę głośnika.

W razie wystąpienia problemu użytkownik łączy się z numerem specjalnej infolinii, a następnie przykłada telefon do głośnika lodówki. Urządzenie serią sygnałów dźwiękowych przekazuje następnie raport dotyczący działania i ewentualnych problemów. Dzięki temu nawet niepodłączony do Internetu sprzęt może w prosty i szybki sposób przekazać do producenta informację o swoim statusie, ułatwiając diagnozę i usunięcie problemu.

Dozowniki napojów i lodu

Coraz więcej nowoczesnych lodówek oferuje umieszczone na drzwiach dozowniki. Dzięki nim bez otwierania drzwi urządzenia mamy dostęp do zimnych napojów albo lodu w kostkach. To wygodne i praktyczne rozwiązanie łączące wygodę i troskę o zużycie energii.

file.lodowka (3) Materiały prasowe

Z jednej strony dzięki dozownikom mamy lód i zimne napoje dosłownie w zasięgu ręki. Z drugiej – co równie istotne – dzięki dozownikom rzadziej otwieramy drzwi lodówki, unikając niepotrzebnego ogrzewania wnętrza. Lodówka z kostkarką do lodu to zatem świetne rozwiązanie dla miłośników zimnych drinków czy lemoniady.

Kuchenne gadżety przyszłości: chłodzący żel

Podziwiając zaawansowane funkcje dostępnych na rynku lodówek, warto również rzucić okiem w przyszłość. Jak rozwiążemy kwestię chłodzenia żywności w kolejnych dziesięcioleciach? Futurystyczną propozycję przedstawiła kilka lat temu marka Electrolux, a raczej jeden z uczestników organizowanego przez nią dorocznego konkursu Electrolux Design Lab

file.biorobot Materiały prasowe

Lodówka o nazwie Bio Robot to urządzenie wypełnione bezzapachowym, nieprzywierającym i nietoksycznym żelem chłodzącym. Zamiast układać żywność na półkach, użytkownicy lodówki będą umieszczać produkty bezpośrednio w żelu. Zdaniem pomysłodawcy umożliwi to przechowywanie nawet czterokrotnie większej ilości żywności na tej samej powierzchni przy zachowaniu niewielkiego zapotrzebowania na prąd, pozyskiwany z energii słonecznej.

Lodówki – nowoczesne elementy kuchennego wystroju

Przez długi czas lodówki po prostu były. Albo stały gdzieś w oddalonym od okna i kuchenki kącie, albo znikały z pola widzenia, ukryte w kuchennych meblach. Są jednak modele, które szkoda ukrywać – ich projektanci stworzyli bowiem sprzęt nie tylko praktyczny, ale również przyjemny dla oka. Poza popularnym wśród wielu producentów trendem, stawiającym na szlachetny minimalizm, warto zwrócić uwagę na sprzęt nawiązujący do czasów dawno minionych.

Urok urządzeń w stylu retro docenimy za sprawą nietypowych lodówek Klarstein (marka znana głównie z małego AGD) i oferowanej przez Gorenje serii Retro Collection.

file.lodowka (4) Źródło: SMEG

To propozycje łączące umiarkowane ceny z charakterystycznym wzornictwem. Jeśli jesteśmy gotowi sięgnąć głębiej do portfela, warto zainteresować się włoską marką SMEG, cieszącą się wśród wielbicieli ponadczasowego wzornictwa zasłużoną sławą.

Przy wyborze nowoczesnej lodówki ceny z pewnością odgrywają dużą rolę. Gdy jednak zastanawiasz się, jaką kupić lodówkę, weź także pod uwagę wielość i przydatność funkcji, jakie oferuje dane urządzenie. Czasem warto zainwestować w najlepszy sprzęt, który ułatwia życie na każdym kroku.

Oceń artykuł:

67%
33%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym