Farba magnetyczna - pomysł na praktyczną i dekoracyjną ścianę

Oceń artykuł:

0%
0%
Chociaż w szkole mało kto lubił być wzywany do tablicy, to wspólne ozdabianie jej rysunkami i napisami podczas przerwy wszyscy wspominamy dobrze. To nieodparte pragnienie bezkarnego malowania po dużych powierzchniach może ponownie w nas odżyć dzięki coraz popularniejszemu trendowi w aranżacji wnętrz, jakim jest farba magnetyczna oraz farba tablicowa.
Farba magnetyczna - pomysł na praktyczną i dekoracyjną ścianę

Jeśli zastanawiasz się, gdzie sprawdzi się pokrycie ściany farbą magnetyczną, możemy śmiało odpowiedzieć, że wszędzie! Od przedpokoju i kuchni, przez gabinet, pokój dziecięcy i młodzieżowy, aż po salon i sypialnię – ściana magnesowo-tablicowa stanowić będzie nie tylko praktyczne rozwiązanie, lecz także nowoczesny element wystroju, komponujący się z rozmaitymi stylami wnętrzarskimi.

Jak działa farba magnetyczna?

Farba magnetyczna zawiera w sobie drobne cząstki żelaza, które po nałożeniu kilku warstw zamieniają ścianę w najprawdziwszą, przyciągającą magnesy tablicę. Jeśli dodatkowo chcemy uzyskać możliwość rysowania kredą po jej powierzchni, możemy pokryć ścianę powłoką ze specjalnej farby tablicowej. Na rynku coraz częściej można znaleźć także specyfiki łączące w sobie obydwie te właściwości.

Należy pamiętać, że farby magnetyczne są bardzo trudne do wywabienia, dlatego też zanim przystąpimy do malowania, powinniśmy szczelnie zabezpieczyć podłogę, meble i założyć ubranie ochronne.

Nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności, aby wiedzieć jak malować farbą magnetyczną. Sama jej aplikacja nie różni się specjalnie od nakładania zwykłej farby ściennej. Ponadto jej barwa nie ogranicza się do charakterystycznej ciemnej zieleni i czerni – możemy dobrać odcień wedle uznania.

W kuchni

Jedną z najpopularniejszych tendencji w aranżacji mieszkań jest farba magnetyczna w kuchni. Nadaje ona pomieszczeniu bardzo nowoczesny wygląd, nawiązujący do modnych, wielkomiejskich lunch barów. Ściana magnetyczna może znajdować się tuż nad blatem lub stanowić węższy pas z boku.

W czasach, gdy lodówka najczęściej znajduje się w zabudowie, metaliczna przestrzeń na ścianie będzie idealnym podłożem dla magnesów i pocztówek z wycieczek, miejscem na drobne zdjęcia i przypominajki.

Z kolei możliwość pisania po farbie tablicowej pozwala na bieżąco sporządzać listę zakupów oraz zapisywać ulubione przepisy i pomysły kulinarne, zostawiać wiadomości innym domownikom, a także ozdobić wystrój kuchni dowolnymi gastronomicznymi malunkami – tu ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. 

W pokoju

Farba magnetyczna do ścian to także fantastyczne rozwiązanie dla naszego miejsca pracy – gabinetu lub wydzielonej części w pokoju dziennym lub sypialni. Zapomnijmy o ciągłym bałaganie na biurku i podłodze. Ściana-tablica będzie pomocna przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju projektów wymagających kilku dni pracy.

Zamiast rozkładać wszystko na dywanie możemy przypinać magnesami elementy naszej mapy myśli do ściany, a dodatkowo kreślić, rysować i dawać upust kreatywności, malując i rysując. Co więcej, część przestrzeni możemy dowolnie zagospodarować zdjęciami, tworząc wielki album ze wspomnieniami. Całość doda wnętrzu – niezależnie czy jest to sypialnia, czy salon – wrażenia artystycznego nieładu, spontaniczności i dynamiki.

Jedną z podstawowych zalet takiej magnetycznej ściany jest nieustanna możliwość jej rearanżacji. Możemy ją rozmaicie personalizować, odmieniać, przypinać coraz to nowe obrazki i plakaty. Nie musimy wiercić otworów, aby zawiesić oprawione w ramki zdjęcia i grafiki – wystarczy wybrać to, co aktualnie nam odpowiada lub pasuje do okoliczności i umieścić na ścianie-tablicy.

Jeszcze innym pomysłem na wykorzystanie farby magnesowej, być może najbardziej oczywistym, jest pokrycie nią ściany w pokoju dziecięcym. Będzie to istny raj dla maluchów, pozwalający im rozwijać zdolności plastyczne, a z czasem służący za przydatną tablicę na plan lekcji, zdjęcia, notatki czy w końcu miejsce przygotowania projektów naukowych.

Drzwi pokryte farbą magnetyczną

Czasem mamy do zagospodarowania ogromną ścianę, której aranżacja jest wyzwaniem. Czasami jednak, nie dysponujemy wolną powierzchnią, z której moglibyśmy uczynić tablicę. Wówczas kompromisowym rozwiązaniem jest zakup drzwi, których skrzydło częściowo pokryto farbą magnetyczną.

To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku drzwi do pokoju dziecka lub nastolatka, a także innych stanowiących widoczny punkt, na przykład w przedpokoju. Wówczas mogą one spełniać podobną funkcję jak ściana-tablica, a w zależności od wystroju możemy dowolnie dopasować ich kolor i fakturę.

 

Oceń artykuł:

0%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym