Dywanik – niezbędny element każdej łazienki?

Oceń artykuł:

100%
0%

W każdym domowym wnętrzu, niezależnie od jego przeznaczenia, przyda się odrobina przytulności. Wydawać by się mogło, że w łazience wcale nie spędzamy aż tak dużo czasu, więc jej klimat nie odgrywa aż tak ważnej roli, jak w przypadku innych pomieszczeń.

Dywanik – niezbędny element każdej łazienki?

Jednak kto z nas chociaż raz doświadczył tego, jak nieprzyjemna potrafi być kamienna posadzka w kontakcie z gołą skórą po wyjściu z kąpieli, na pewno rozumie praktyczną potrzebę zakupu dywanika.  Jeśli zastanawiasz się, jaki dywanik do łazienki wybrać, koniecznie zwróć uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Na jaki materiał się zdecydować?

W sklepach są dostępne bardzo różne dywaniki łazienkowe. Warto więc już na początku zastanowić się, który z materiałów wybrać, by później nie żałować swojej decyzji. Jeśli chodzi o materiały naturalne, musisz mieć świadomość, że zwłaszcza w łazience, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. 

By dywaniki do łazienki tego rodzaju zachowały swoją pierwotną świetność, trzeba się o nie dobrze zatroszczyć, ponieważ w przeciwnym razie może ulec rozwijającej się pleśni oraz grzybom, o jakie nietrudno w tak wilgotnym środowisku.  

Dobre będą na pewno dywaniki welurowe, choć równie właściwym wyborem okaże się dywan z poliestru. Jeśli masz zwierzęta, nie wybieraj raczej dywaników z długim włosem. Pamiętaj jednak, że grube dywaniki łazienkowe przynoszą więcej komfortu, który docenisz zwłaszcza po wyjściu z kąpieli. 

Musisz też pamiętać, by każdy dywanik, obojętnie od wybranego materiału, posiadał gumowy spód, uniemożliwiający poślizg. Wiadomo, że w pomieszczeniu, takim jak łazienka, nietrudno jest o zachlapanie podłogi, a tym samym wypadek może się przydarzyć w najmniej oczekiwanym momencie, gdy dywan odjedzie wraz z Twoją stopą. Zamieszczona pod spodem gumowa warstwa antypoślizgowa zdoła temu zapobiec.

Kształt ma ogromne znaczenie

Najczęściej wybieranymi dywanikami do łazienki są te o prostokątnym kształcie, ponieważ pasują do największej liczby pomieszczeń. Na okrągły kształt lepiej zdecydować się, gdy ma się do zagospodarowania większą przestrzeń, natomiast małe kwadratowe modele wybiera się głównie do niewielkich łazienek. Duży dywanik łazienkowy to na pewno bardzo wygodne rozwiązanie, oczywiście jeśli ma się ten komfort gospodarować szczególnie przestronnym pomieszczeniem. 

Jaki klucz kolorystyczny?

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie ładne dywaniki łazienkowe muszą pasować kolorystycznie do otoczenia. Bezpiecznym wyjściem będzie wybranie modelu o ton jaśniejszego bądź ciemniejszego od podłoża bądź dodatków czy akcesoriów, wprowadzonych do łazienki. Jeśli natomiast chcesz trochę poeksperymentować, pójdź w kontrasty.

Wtedy będziesz mógł stworzyć coś niepowtarzalnego, co doceni każdy, kto tylko choć przez chwilę pobędzie w Twojej łazience. Możesz również ocieplić nieco klimat pomieszczenia w chłodnych barwach, wprowadzając do środka dywan, który będzie miał intensywną, a zarazem zupełnie odmienną kolorystykę.

A może mata?

Oprócz dywaników, często wykorzystuje się też chodniki łazienkowe oraz maty antypoślizgowe do łazienki. Pierwsze z nich są zwykle płaską odmianą dywaników, a ich wybór może być trafiony szczególnie wtedy, gdy Twoje mieszkanie wyjątkowo szybko się brudzi (na przykład w momencie, gdy mieszka w nim kot, który gubi dużo sierści). Wtedy będzie go zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości.

Doskonałym wyjściem są również maty, wykonane z gumy. Te jednak przy zwierzętach nie wchodzą raczej w grę, bo łatwo się niszczą, a pies lub kot może je systematycznie obgryzać. Oczywiście, eleganckie dywaniki łazienkowe mogą się okazać bardziej atrakcyjne wizualnie, jednak zawsze trzeba rozważyć kwestie praktyczne, by wybrany model zbyt szybko się nie zniszczył.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym