Beton architektoniczny w nowoczesnym mieszkaniu

Oceń artykuł:

100%
0%

Gdy w latach 80. Martyna Jakubowicz śpiewała o domach z betonu, słuchacze mogli wyobrażać sobie smętne, monotonne blokowiska. Tymczasem w XXI wieku beton architektoniczny stał się jednym z najmodniejszych materiałów wykończeniowych.

Beton architektoniczny w nowoczesnym mieszkaniu Fot. Modernconcrete.pl

Beton architektoniczny i okładziny betonowe, traktowane jako atrybuty nowoczesnego wzornictwa, zagościły we wnętrzach oper, muzeów, biurowców, a wreszcie domów i apartamentów. Jeszcze kilka lat temu płyty z betonu architektonicznego uważano za odpowiednie do urządzania loftów, wnętrz industrialnych i minimalistycznych, czyli niewielkiej części polskich mieszkań. Z czasem okazało się jednak, że betonowe dodatki mogą pasować niemal do każdej aranżacji – zwłaszcza że na modę błyskawicznie zareagowali handlowcy.

Beton dekoracyjny, architektoniczny w mieszkaniu

Odsłonięta betonowa ściana może być prawdziwą ozdobą nowoczesnego wnętrza. Uzyskanie zaplanowanego efektu nie jest jednak łatwe. Drobne różnice w składzie masy czy w przygotowaniu mieszanki sprawiają, że kolejne partie betonu różnią się odcieniem i fakturą.

Nierówna powierzchnia z pęcherzykami powietrza i przebarwieniami nie każdemu się podoba. Cóż z tego, raz wykonaną ścianę trudno poprawić. Wielu inwestorów decyduje się więc na prostsze rozwiązanie i pokrycie ściany z wykorzystaniem płyt z betonu architektonicznego. Tym bardziej że dzięki temu mogą oni wybrać kolor – jasnoszary, grafitowy, czarny, ale też np. czerwony, uzyskiwany przez barwienie betonu w masie.

Producenci oferują również tzw. płyty 3D z dekoracyjnymi fasetami, tworzące po ułożeniu przestrzenny wzór. Oprócz prawdziwego betonu jest jeszcze cała gama produktów, które pozwalają uzyskać mniej lub bardziej podobny efekt, od dekoracyjnych tynków przez ceramiczne płytki aż po fototapety.

Pod stopami, przed oczami i pod ręką

Betonowe podłogi to nie nowość, od dawna ceniono je za trwałość, wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Tyle że wylewki betonowe uważano za odpowiednie raczej do magazynu czy garażu niż do pomieszczeń mieszkalnych. Tymczasem w ostatnich latach beton dosłownie trafił na salony. Zaimpregnowany może służyć przez wiele lat praktycznie bez zmiany wyglądu.

Zależnie od wykończenia może być matowy, satynowy albo wygładzony "na lustro", w każdej z tych wersji będzie wyglądał inaczej. Trzeba tylko pamiętać, że betonowa podłoga jest zimna w dotyku, najlepiej sprawdza się w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym.

W pomieszczeniach, w których zastosowano betonowe podłogi lub ściany, świetnie wyglądają drzwi o prostej i surowej formie. Wydaje się, że Porta CPL zostały wprost stworzone do wnętrz o industrialnym, minimalistycznym charakterze. Ich unikalna okleina, imitująca jasny lub ciemny beton, doskonale współgra z surowym aranżem wnętrz, nadając im niepowtarzalny "fabryczny" klimat.

Ciepło, ciepło

Cement, piasek, woda. To wystarczy, żeby uzyskać najzwyklejszy beton. Ale stosując masy o bardziej skomplikowanym składzie, można uzyskać niezwykłe efekty. Dowodem na to jest organiczna, skomplikowana forma grzejnika Heatvawe. Sprzęt przypomina raczej barokową rzeźbę, niż prozaiczne urządzenie grzewcze.

file.heatwave Źródło: Jaga

W sprzedaży są też modele o mniej ekstrawaganckich kształtach, np. w formie płyty.

Meble z betonu

Projektanci chętnie przełamują ograniczenia betonu, formując z niego cienkościenne bryły. Są wystarczająco lekkie, by dało się z nich wykonać blat stołu, a nawet krzesło czy fotel. W wielu takich meblach beton jest łączony z drewnem. Zestawienie ciepłego i zimnego wizualnie materiału podkreśla surową fakturę betonu. Kontrast jest jeszcze bardziej uderzający, gdy sztuczny kamień zostanie zestawiony z barwną, wełnianą tapicerką, jak w serii sof i foteli Timeless.

Betonowe meble są dość drogie. Tańszą alternatywą są dekoracyjne masy na bazie betonu i żywic. Cienką warstwą takiego preparatu można pokryć np. blat starego stołu albo front szafki. Są też produkty przeznaczone do pokrywania ścian, także w wilgotnych pomieszczeniach.

1001 drobiazgów

Pokrycie ścian betonowymi płytami oznacza nie tylko poważny wydatek, ale i czasochłonną przebudowę. Modny materiał można jednak wprowadzić do wnętrza domu w prostszy sposób.

 

Oprócz mebli w sprzedaży dostępne są liczne dodatki. Do najbardziej efektownych należą betonowe lampy. Ale możliwości jest więcej: misy i patery, świeczniki, doniczki i tarcze zegarów ściennych, stojaki na biżuterię, umywalki... Te niewielkie elementy wyposażenia można łatwo połączyć z istniejącą aranżacją, nie sprawią też kłopotu w razie zmiany wystroju.

Oceń artykuł:

100%
0%
×

podziel się tym artykułem

Wyślij artykuł swoim znajomym